Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja ulic w Łódzkiem. Kolejne zmiany patronów

Dagmara Kubczak
Tylko 1,5 miesiąca pozostało samorządom na zastosowanie się do ustawy dekomunizacyjnej . W Strzałkowie pod Radomskiem niczego nie zmieniają. Czekają co wojewoda zrobi z ulicą 22 Lipca.

Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, do końca sierpnia w całym kraju powinny zniknąć nazwy ulic i innych miejsc publicznych które nawiązują do ustroju komunistycznego. Samorządom pozostało zatem jeszcze jedynie półtora miesiąca na wprowadzenie zmian. Wiele z nich jeszcze na koniec czerwca zabrało się za usuwanie starych nazw, które promują komunizm. I to już właściwie ostatni dzwonek. Jeśli samorządy nie zmienią ich do września, zrobi to za nich wojewoda. A nie wszystkim śpieszy się zmieniać nazwy.

W Łodzi IPN wskazał, że ustawę dekomunizacyjną naruszają następujący patroni: 1 Korpus Pancerny Wojska Polskiego, Batalion Platerówek, Szymon Harnam i Salomon Jaszuński. Ulica Gwardzistów ma natomiast mieć określony przedmiot upamiętnienia. Inne nazwy IPN będzie jeszcze analizował. Nie wiadomo co z ulicami Michaliny Tatarkówny-Majkowskiej, sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Łodzi, Rodzeństwa Fibaków, a także ul. Tekli Borowiakowej i ul. Franciszka Prożka. Przypadek ulicy Tatarkówny-Majkowskiej, jest jednak nietypowy, bo to nie spuścizna po PRL. Łódzka Rada Miejska nazwę ulicy nadała w 2005 r. w uznaniu zasług dla miasta.

**Zobacz też:

Dekomunizacja ulic, czyli zmiana bez zmiany i Smerfy zamiast dygnitarzy

**

Nie wiadomo też, co będzie z pomnikiem Ludwika Sobolewskiego, prezesa Widzewa Łódź, którego budowa była jednym ze zwycięskich projektów w budżecie obywatelskim. Z biuletynu informacji publicznej IPN wynika, że po wojnie Ludwik Sobolewski był oficerem informacji Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W Tomaszowie o nowych nazwach zdecydowali mieszkańcy. Ulice Oskara Langego i Teodora Duracza już noszą nazwy Wandy Panfil oraz Wilanowska. O ile w przypadku ul. Wilanowskiej problem dotyczy garstki ludzi, o tyle już ul. Wandy Panfil to jedna z gęściej zamieszkanych ulic w mieście, a zmiana nazwy dotyczy tysięcy mieszkańców.

W Opocznie IPN wskazał trzy ulice, które musiały przejść zmianę nazwy: Janka Krasickiego, Przodowników Pracy i Armii Ludowej. Ulica Janka Krasickiego będzie nosiła nazwę Ignacego Krasickiego, dzięki czemu przyzwyczajenie się do nowej nazwy nie będzie takie trudne.

Radomszczańskie gminy w większości zastosowały się już do zapisów ustawy dekomunizacyjnej, są jednak wyjątki. W Strzałkowie, w gm. Radomsko radni zmian nie wprowadzili i na razie nie mają takiego zamiaru. Tłumaczą, że „22 Lipca”, bo tak nazywa się ulica, nie musi się koniecznie kojarzyć z manifestem PKWN, bo wiele ważnych wydarzeń w historii miało miejsce właśnie 22 lipca. Jako przykład podają datę uchwalenia konstytucji Księstwa Warszawskiego (1807) czy zwycięstwo Bolesława Chrobrego na Rusinami (1018).

O tym, że to neutralna nazwa próbują przekonać wojewodę łódzkiego, który w przypadku niezastosowania się do ustawy może wydać zarządzenie zastępcze, po opinii Instytutu Pamięci Narodowej. - Czekamy na decyzję wojewody - powiedziano nam w urzędzie gminy.

Czytaj też:Dekomunizacja ulic w Łodzi nie skończy się na Gwardii Ludowej

W Skierniewicach pięć ulic zgodnie z ustawą wymagało nowych nazw. W Wieluniu zmieniono nazwę jednej ulicy. W Wieruszowie zdekomunizowano aż siedem ulic. Pod koniec czerwca uchwałę dekomunizacyjną podjęli radni Pajęczna, a dotyczyła nadania nowych nazw czterem ulicom.

W Piotrkowie radni zdekomunizowali ostatnio ulicę 9 Maja, upamiętniającą tzw. Dzień Zwycięstwa 1945 roku. Żeby uniknąć szeregu kłopotów i kosztów związanych z zapisami w dokumentach nazwę nie tyle zmieniono, ile przechrzczono na 9 Maja 1950 roku, a to już data, która nie kojarzy się z komunizmem, ale z początkami jednoczenia Europy, bo w tym dniu doszło do podpisania Deklaracji Schumana. W praktyce piotrkowianie używać będą skróconej nazwy, czyli 9 Maja, jak dotychczas. Dzięki temu nie trzeba korygować wielu miejskich rejestrów, a mieszkańcy nie muszą wymieniać dowodów.

Następna w kolejce do zmiany jest ulica Lucjana Rudnickiego, działacza KPP. W tym przypadku nie ma już jednak możliwości zastosowania podobnego wybiegu, jak z ulicą 9 Maja.

Pabianicki UM wysłał do konsultacji IPN wykaz 20 nazw ulic. Weryfikacji nie przeszła ul. Salomona Jaszuńskiego. Nie ma jeszcze opinii na temat ul. Stanisława Staszewskiego. IPN negatywnie zaopiniował Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Społeczne i Narodowe na Starym Rynku.

Ul. Józefa Wieczorkiewicza, 9 Maja i 19 stycznia - te nazwy w najbliższym czasie mają zniknąć z map Bełchatowa.

Na dekomunizację w Zgierzu, zgodnie z rozpiską IPN, czekają ul. Szenwalda i Szkoła Podstawowa nr 1 im. Dąbrowszczaków. Z informacji uzyskanych z biura Rady Miasta Zgierza wynika, że radni mają podjąć temat dekomunizacji tych ulic jeszcze tej jesieni.

Co trzeba wiedzieć?
W związku z dekomunizacją ulic nie ma potrzeby wymiany dokumentów tożsamości, dopóki nie tracą one terminu ważności. Pomimo starego adresu, dokumenty są ważne i muszą być honorowane. Jednak w przypadku zawierania umów, składania dokumentów, banków, sądów i innych instytucji powinniśmy się już posługiwać nowym adresem.

Wolne od opłat będą zmiany wykonywane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i rejestrach urzędowych, ale dokonanie tych zmian leży po naszej stronie. Powinniśmy powiadomić o zmianie nazwy nasz bank, dostawców mediów, ZUS, Urząd Skarbowy. Oczywiście nie musimy tego robić natychmiast, ale przy najbliższej okazji.

Największy kłopot będą miały jednak firmy, które mają siedziby na tych ulicach, bo zmiany szyldów, pieczątek, wizytówek muszą wykonać na własny koszt.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki