MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dewastacja zabytkowego kościoła w centrum miasta. Ktoś zburzył ścianę budynku! O incydencie zaalarmowano policję

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Policja bada sprawę dewastacji zabytkowego dawnego zboru braci morawskich sprzed I wojny światowej przy ul. Żeromskiego 56 w centrum Łodzi.
Policja bada sprawę dewastacji zabytkowego dawnego zboru braci morawskich sprzed I wojny światowej przy ul. Żeromskiego 56 w centrum Łodzi. Grzegorz Gałasiński
W dużym stopniu zniszczono stylową, zabytkową świątynię w centrum Łodzi. Ktoś zburzył boczną ścianę kościoła, przez co sprawia on wrażenie częściowo zrujnowanego. W sprawie tej służby konserwatorskie zaalarmowały policję, która bada okoliczności zdarzenia.

Chodzi o dawny zbór braci morawskich przy ul. Żeromskiego 56. Jest to ciekawa, neobarokowa, znana wielu łodzianom świątynia z dwoma wejściami, dachem mansardowym oraz wieżyczką z sygnaturką pośrodku dachu. Od dawna stała pusta i niszczała. Teraz, ze zburzoną ścianą, wygląda jak przed zagładą.

Zobacz więcej zdjęć

Dewastacja w Łodzi: policja zbada wyburzenie

- Do policji wpłynęło pismo wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi dotyczące dewastacji zabytkowego dawnego obiektu sakralnego. Sprawą zajęli się policjanci IV komisariatu na Polesiu, którzy dokonają oględzin i podejmą decyzję co dalej. Odpowiedzą na pytanie czy mamy do czynienia z wykroczeniem, czy może z przestępstwem. W tym drugim przypadku zacznie się dochodzenie – wyjaśnia sierżant sztabowy Maksymilian Jasiak z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.

Dewastacja w Łodzi: sprzęt agd w świątyni

Dawny zbór braci morawskich został zbudowany tuż przed I wojną światową. Potem należał do parafii ewangelicko – augsburskiej, która wydzierżawiła go parafii Polskiego Kościoła Starokatolickiego. Tak było do 1990 roku.

Przeczytaj też o aferze związanej ze zburzeniem zabytkowej zajezdni MPK w Łodzi

O świątyni stało się głośno na początku 2012 roku, kiedy jej właściciele wystąpili o wywłaszczenie zabytkowego budynku na rzecz miasta lub Skarbu Państwa. Wszystko wskazywało na to, że nie mieli pomysłu na zagospodarowanie zabytku i że nie znaleźli na niego kupca. Wcześniej zbór został zdesakralizowany. Oznaczało to, że można było go zagospodarować na cele nie związane z kultem religijnym. Dlatego przez pewien czas w świątyni mieścił się magazyn sprzętu agd.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki