MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Dawną świetność odzyskały dwie zabytkowe fabryki. Budzą zainteresowanie przechodniów. Co w nich będzie?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Właśnie zdjęto większość rusztowań i zabytkowe, efektownie odnowione fabryki przy pasażu Schillera w centrum Łodzi można oglądać w pełnej krasie
Właśnie zdjęto większość rusztowań i zabytkowe, efektownie odnowione fabryki przy pasażu Schillera w centrum Łodzi można oglądać w pełnej krasie Grzegorz Gałasiński
Dobiega końca gruntowny remont dwóch jeszcze niedawno zrujnowanych i zdewastowanych fabryk w centrum Łodzi. Wiele rusztowań już zdemontowano, dzięki czemu można podziwiać szklane i murowane elewacje. Po rewitalizacji w obiektach będą nowoczesne biura, lokale usługowe i pracownie artystyczne.

Chodzi o dwa zabytkowe budynki pofabryczne przy ul. Sienkiewicza 61A i 63, w pobliżu pasażu Schillera i parku Sienkiewicza. Po wyburzeniu części parteru jednego z nich powstanie pod nim nowa droga łącząca ul. Nawrot i ul. Tuwima. Ponadto w ramach modernizacji oba obiekty zostaną połączone. Jakie prace są tam jeszcze prowadzone?

Fabryki w Łodzi: detale i amfiteatr

- Ekipy budowlane zobaczymy przy ostatnich pracach wykończeniowych detali architektonicznych, ale fachowców nie brakuje również we wnętrzach. Na placu budowy trwają prace murarskie, stolarskie oraz instalacyjne. Wykonawca przygotowuje się do zagospodarowania podwórza – wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na podwórku nie zabraknie zieleni drzew, krzewów i kwiatów. Pojawią się nowe ławki i siedziska, stojaki na rowery, kosze na śmieci i latarnie. W planach jest też utworzenie skweru z placem zabaw, małym amfiteatrem wypoczynkowym i tarasem restauracji zaplanowanej w parterze budynku przy ul. Sienkiewicza 63. Prace przy renowacji fabryk potrwają do połowy roku i pochłoną około 120 mln zł.

Fabryki w Łodzi: zaczęło się od przędzalni

Fabryki pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Najpierw działała tam przędzalnia Natana Kopela i fabryka pończoch Józefowicza. Potem branże zmieniały się, podobnie jak właściciele. Znawcy historii przemysłu łódzkiego wymieniają m.in. dziewiarnię Ottona Kampfa, fabrykę wyrobów dzianych Maurycego Hirszmana oraz fabrykę knotów i sznurowadeł braci Baumgarten.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki