18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego Łódź nie została ESK 2016?

ml
Jakub Pokora
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swojej stronie internetowej opublikowało szczegółowy raport z prac Komisji Selekcyjnej, która decydowała o tym, które miasta dostana się na krótka listę kandydatów do tytułu ESK 2016.

Jak można przeczytać w raporcie łódzka ''delegacja przedstawiła w ramach koncepcji "(R)Ewolucja w przestrzeni!" planowane, ambitne i dynamiczne zmiany infrastrukturalne m.in. powstanie nowego centrum miasta EC1 oraz rewitalizację okolic Pałacu Herbsta. Prezentacja kładła silny nacisk na europejskość miasta i współpracę z innymi ośrodkami w Polsce i za granicą.

Podkreślała niepowtarzalną charakterystykę miasta, jego dziedzictwo przemysłowe, tradycję awangardy oraz przedstawiła wizję wykorzystania jego kreatywnego potencjału w przyszłości. Całość prezentacji bazowała na zaangażowaniu lokalnej społeczności i organizacji pozarządowych, która w zasługującym na podkreślenie wymiarze tworzyła program obchodów oraz poprzez wiele akcji i happeningów wyrażała swoje poparcie dla idei ŁESK 2016, co widoczne było w prezentowanych filmach.''

Dlaczego Łódź nie trafiła zatem na krótką listę kandydatów? Wątpliwości komisji wzbudziło przygotowanie finansowe łódzkich projektów.

''Odnotowując rozmach planowanych projektów infrastrukturalnych i artystycznych w mieście, Komisja równocześnie zauważyła, iż założenia obchodów ESK nie zostały wystarczająco finansowo, organizacyjnie i strukturalnie zagwarantowane, co może stanowić zagrożenie dla jego pełnej realizacji.

Obawy zostały wzmocnione podczas sesji pytań, w czasie której Komisja odniosła wrażenie, że nie otrzymała wystarczająco wiarygodnych odpowiedzi na pytania dotyczące funduszy miasta
dedykowanych kulturze.

Komisja wyraziła ubolewanie, że ostatni rok w dziedzinie kultury w Łodzi był wypełniony nieporozumieniami i rezygnacją ze sztandarowych projektów.

Komisja rekomenduje miastu kontynuowanie tak szeroko zaplanowanego procesu angażowania obywateli w rozwój strategii kulturalnej miasta oraz stworzenie niekonwencjonalnych działań skupiających różne środowiska miejskie. Przyjęła również ideę dalszego budowania przedstawionego w aplikacji wizerunku miasta jako zagłębia przemysłów kreatywnych.''

Pod raportem podpisali się członkowie Komisji

Manfred Gaulhofer - Przewodniczący
Monika Smoleń - Wiceprzewodnicząca
Constantin Chiriac
Danuta Glondys
Erna Hennicot-Schoepges
Joanna Kiliszek
Tadeusz Kowalski
Michał Merczyński
Jacek Purchla
Robert Scott
Elisabeth Vitouch
Andreas Wiesand
Tadeusz Zielniewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki