Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego mistrzom z ŁKS zabroniono skorzystać z zaproszenia Polonii Amerykańskiej? Konkurs o historii ŁKS Nr 8

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Dziś prezentujemy informacje pięściarzach ŁKS, którzy powtórzyli swój sukces i obronili tytuł mistrzów Polski w 1948 roku. Przy okazji ogłaszamy konkurs nr 8 z cyklu: „115 książek na 115-lecia ŁKS”. Nagrodami w konkursie są książki Jacka Bogusiaka.

Pięściarze ŁKS pokonali pięć drużyn: Tęczę, Zryw, Zjednoczonych, IKP i Concordię Piotrków. Zdobyli mistrzostwo okręgu i prawo walki o mistrzostwo Polski 1948, o które walczyło 19 drużyn.
Bokserzy ŁKS w meczach o wejście do grupy finałowej pokonali Gedanię Gdańsk 13:3 i Radomiaka Radom 11:5.
W finałowej czwórce (mecz i rewanż) ŁKS walczył z Wartą Poznań i MKS Gdańsk i Tęczą Łódź. Wygrał pięć spotkań i tylko jedno z Tęczą zremisował.

Mecze cieszyły się wielkim zainteresowaniem. Przychodziło ponad 3 tys. widzów. Kibice raz po raz fundowali swoim ulubieńcom różne nagrody. Bokser Edward Ran zachęcił środowisko Polonii Amerykańskiej, by zaprosiła ŁKS do USA. Zebrano odpowiednie środki finansowe. Niestety, komunistyczne władze w Polsce nie wyrazili na to zgody. Władze proponowany bokserom ŁKS tournee po ZSRR.

Pamiętał o ŁKS bokser Edi Ran, który tak jak rok wcześniej przesyłał z USA do ŁKS sprzęt bokserski.
Bokserzy ŁKS to wspaniali ludzie, którzy przeżyli obozy koncentracyjne. Niewadził, Rychtelski i Pisarski by przeżyć byli zmuszani przez gestapowców do toczenia walk bokserskich. Bokser Żylis to brat naszej słynnej operowej śpiewaczki Teresy Żylis-Gara, która notabene była także gościem na stadionie ŁKS.

Więcej informacji, zdjęć z tego turnieju i opisów tytułów dla ŁKS można przeczytać na kolejnych slajdach na naszej stronie internetowej oraz w książce: „Mistrzowski tytuł ŁKS w boksie” do nabycia w księgarni książek historycznych „Odkrywcy” przy ul. Narutowicza 46 w Łodzi.

Pytania do konkursu nr 8.

  • 1. Kto był trenerem bokserów ŁKS w 1948 roku?
  • 2. Ile meczów wygrał ŁKS w grupie finałowej w 1948 roku?
  • 3. Kto przesyłał z Ameryki sprzęt pięściarski dla drużyny ŁKS?

Odpowiedzi prosimy przesyłać na adres mejlowy: [email protected]. Pierwszych pięciu nadawców prawidłowych odpowiedzi otrzyma książki o historii ŁKS. Nagrody wręczymy w lipcu, o miejscu i czasie wszystkich laureatów powiadomimy w późniejszym czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

"Szpila" i "Tiger" znowu spełniają marzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki