Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego politycy mają bezkarnie kłamać? [Rozmowa]

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Z Mirosławem Michalskim, przewodniczącym łódzkiego oddziału Komitetu Obrony Demokracji, rozmawia Alicja Zboińska

Dlaczego łódzki KOD chce wsadzać polityków do więzienia?

Łódzki KOD nie chce wsadzać polityków do więzienia, tylko chce poddać pod dyskusję publiczną, czy to jest w porządku, że politycy, czyli osoby, które mają dużą władzę, mogą bezkarnie kłamać, natomiast przedstawiciele innych zawodów ponoszą odpowiedzialność za swoje słowa i mają to zapisane w prawie. Mam na myśli zawody zaufania publicznego - lekarzy czy adwokatów. Tego samego nie oczekuje się natomiast od polityków, którzy przecież stanowią prawo i mogą mijać się z prawdą dla osiągnięcia celów politycznych. Być może warto więc to zmienić?

To koniec z obietnicami wyborczymi, które mają dać poparcie, a niekoniecznie przekładają się na konkretne działania?

To jeden z aspektów naszej inicjatywy „Mam prawo do prawdy”. Społeczeństwo będzie mogło poddać obietnice i ich realizację pod ocenę sądu, a to sądy będą się zajmowały tym, czy doszło do złamania prawa.

Czemu akurat teraz taki pomysł, skoro politycy nie od dziś mijają się z prawdą?

Ale właśnie teraz ten problem narósł do olbrzymich rozmiarów. Wymagamy od siebie prawdomówności, mamy takie oczekiwania w stosunku do swoich partnerów biznesowych, małżonków, dlaczego wiec nie mielibyśmy wymagać tego od polityków?

W praktyce : przyłapuję polityka na kłamstwie i...

Kieruje pani sprawę do sądu. To sąd będzie rozstrzygał, czy polityk złamał znowelizowany kodeks karny, świadomie przekazał nieprawdziwe informacje i wprowadził opinię publiczną w błąd.

Jedno kłamstwo i taki polityk znika z życia publicznego?

Na razie mamy do czynienia z pomysłem, nie mamy gotowego projektu ustawy ani katalogu kar, choć jedną z rozważanych opcji jest zakaz pełnienia funkcji publicznych przez osobę przyłapaną na takim kłamstwie. Rozpoczynamy serię debat na ten temat, najbliższa odbędzie się w przyszłym tygodniu - 11 maja w siedzibie tygodnika „Polityka”. Zaprosiliśmy do udziału autorytety: profesorów prawa. Chcemy, by nasza propozycja została omówiona przez autorytety, by odpowiedzieli na pytania, jakie kary są możliwe, co jest zgodne z obowiązującym porządkiem prawnym. Nie zakładamy niczego z góry.

Nie boicie się oskarżenia o to, że jesteście naiwni, chcąc zmusić polityków do mówienia prawdy?

Nie, ale nawet gdyby nasza inicjatywa tak została odebrana, to uważam, że lepiej być naiwnym i wierzyć w coś, niż nic nie robić. Musimy przynajmniej starać się coś zmienić. Mamy nadzieję na osiągnięcie konsensusu w tej sprawie. Po to organizujemy te debaty, problem przynajmniej musi być przedyskutowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki