Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do odmrażanych sądów wchodzimy w maseczce i bez gorączki

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Ruszyła wielka akcja „odmrażania” sądów w Łodzi i całym kraju. Oznacza, że znów można przychodzić – po uzyskaniu zgody - na rozprawy i korzystać z czytelni, ale wszędzie panują obostrzenia. Najbardziej widoczne to chodzenie po gmachu Temidy w maseczkach lub – znacznie rzadziej – przyłbicach.

Zapadają też pierwsze po „odmrożeniu” wyroki w Sądzie Okręgowym w Łodzi. W miniony czwartek na osiem lat więzienia została skazana 35-letnia łodzianka za zabicie nożem swego partnera. Natomiast w poniedziałek zapadnie wyrok w jednej z najgłośniejszych zbrodni ostatnich 30 lat w Łodzi. Chodzi o proces trzech zwyrodnialców, którzy – według prokuratury – przez trzy dni więzili, gwałcili i katowali 26-letnią kobietę, która zmarła.

Jeśli chodzi o biuro obsługi interesanta w Sądzie Okręgowym, to przyjmuje wszystkich chętnych od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 11.30 oraz od godz. 12 do 15. Przerwa jest niezbędna, aby przeprowadzić dezynfekcję. Trzeba pamiętać, że liczba interesantów przy okienku jest ograniczona i trzeba zachować odpowiednie odstępy. To spory postęp, bowiem do tej pory kontakt z biurem odbywał się jedynie drogą telefoniczną, elektroniczną lub za pomocą korespondencji wrzucanych do specjalnych pojemników przy wejściu do gmachu Temidy.

Pamiętajmy też, że strażnicy przy wejściu sprawdzają wchodzącym temperaturę ciała i jeśli będzie zbyt wysoka, to nie wejdziemy do sądu. Jeśli chcemy uczestniczyć jako publiczność w rozprawie musimy mieć zgodę przewodniczącego odpowiedniego wydziału sądowego. Chodzi o to, żeby na sali nie było zbyt dużo osób i zostały zachowane odpowiednie odległości między nimi.

Czytelnia, w której możemy zapoznać się z aktami sprawy, też została odblokowana i czynna jest w godzinach od 8.45 do 15 z przerwą na odkażenie pomieszczenia. Zainteresowanie jest tak duże, że e na zamówione akta trzeba czekać około dwóch tygodni.

Podczas pandemii wiele spraw zostało zawieszonych. Mimo to niektóre się odbywały i zaległości wydają się do nadrobienia. Jak to wygląda w praktyce?

- W Wydziałach Karnych IV I XVIII Sądu Okręgowego w Łodzi – informuje jego rzecznik ds. karnych, sędzia Damian Krakowiak - pomimo stanu epidemicznego były prowadzone sprawy, w których stosowano tymczasowe aresztowanie oraz inne sprawy z kategorii pilnych. W tej sytuacji pozostałość spraw na kolejny okres rozliczeniowy w każdym z wydziałów zwiększyła się nieznacznie. Tytułem przykładu: w XVIII Wydziale Karnym pozostałość spraw na kolejny miesiąc w lutym wyniosła 171 spraw, zaś w kwietniu 196 spraw.

Niemniej zaległości są i trzeba będzie je nadrobić. W jaki sposób?
Zarządzono, iż pracownicy sądu będą pracować od godz. 7.30 do 18. Dopuszczalne jest wyznaczanie lub przeprowadzenie rozprawy i posiedzenia po zakończeniu czasu pracy sądu, czyli po godz. 15.30, w sytuacjach wyjątkowych, przy czym czynność powinna zakończyć się do godz. 17.45. Zalecono wyznaczanie rozpraw i posiedzeń częściej niż dwa razy w tygodniu – wyjaśnia sędzia Damian Krakowiak.

Podobne obostrzenia obowiązują w Sądzie Apelacyjnym w Łodzi. Tam też odblokowano czytelnię i biuro obsługi interesantów, przez które – telefonicznie lub drogą mailową – można zamawiać akta do czytelni.

Także tutaj strażnicy czujnie sprawdzają wchodzących i do budynku nie wejdą ci, którzy mają gorączkę, uporczywy kaszel lub trudności z oddychaniem. Także tutaj warto wrzucać korespondencję do skrzynki podawczej przy wejściu, która jest opróżniania każdego dnia pod koniec pracy sądu.

Z powodu pandemii interesanci nie mogą być przyjmowani przez prezesa, wiceprezesa i dyrektora Sądu Apelacyjnego. Podobnie do odwołania nie będą przyjmowane osobiście skargi na działalność Sądu Apelacyjnego oraz na poczynania prezesów Sadu Okręgowego w Łodzi i sądów rejonowych. Tego typu skargi można składać na piśmie lub drogą elektroniczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki