MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dr hab. Milenia Fiedler ponownie rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dr hab. Milenia Fiedler jest rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi od 2020 roku
Dr hab. Milenia Fiedler jest rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi od 2020 roku Szkoła Filmowa w Łodzi
Dr hab. Milenia Fiedler została wybrana ponownie rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Funkcje objęła na kadencję 2024-2028.

Dr hab. Milenia Fiedler była jedyną kandydatką na stanowisko rektora Szkoły Filmowej. W głosowaniu wzięło udział 44 spośród 50 elektorów uczelni. Kandydatka uzyskała 29 głosów na "Tak", 8 głosów na "Nie", odnotowano też 7 głosów wstrzymujących się.

Milenia Fiedler jest cenioną montażystką filmową, funkcję rektora Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi pełni od 2020 roku. W 1989 roku ukończyła montaż na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym Akademii Sztuk Scenicznych FAMU w Pradze.

Jest współautorką blisko 250 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Tv. Współpracowała m.in. z Andrzejem Wajdą ("Katyń", "Tatarak", "Wałęsa. Człowiek z nadziei"), Wojciechem Marczewskim ("Czas zdrady", "Weiser"), Januszem Majewskim ( "Excentrycy czyli po słonecznej stronie ulicy", "Czarny mercedes"), Bodo Koxem ("Dziewczyna z szafy", "Człowiek z magicznym pudełkiem"), Jerzym Stuhrem ("Obywatel"), Krzysztofem Zanussim ("Obce ciało", "Eter", "Liczba doskonała") i Filipem Bajonem ("Panie Dulskie", "Kamerdyner"). Była opiekunką artystyczną dokumentalno-fabularyzowanego filmu "Powstanie Warszawskie", w reż. Jana Komasy oraz jego międzynarodowej wersji "Warsaw Uprising”.

Jest dwukrotną laureatką nagrody za montaż na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za filmy "Czas zdrady" i "Weiser". Za pracę przy "Weiserze" otrzymała także nagrodę "Orła" Polskiej Akademii Filmowej. Była nominowana do "Orłów" za montaż filmów "Katyń", "Wałęsa. Człowiek z nadziei" i "Kamerdyner". Nagrodzona Nagrodą Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za najlepszy montaż filmu dokumentalnego "Głos" na Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Od ponad 20 lat jest związana ze Szkołą Filmową w Łodzi. Członkini Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki