Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Druga edycja Dnia IT i ID w Łodzi. Wśród gości astronom i fizyk Lech Mankiewicz [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Łukasz Kaczyński
Od sobotniego przedpołudnia trwa w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności 2. edycja Dnia IT i ID. Wydarzenie poświęcone jest branży Information Technology i Image Designu.

Prezentacja najnowszy rozwiązań informatycznych, dyskusje na temat trendów w branży, doradztwo zawodowe i warsztaty. A dodatkowo: stoiska firm branży IT i ID, targi pracy, prezentacja druku 3D, robotów i LEGO, Stefa Idea Hub i okazja na wykonania profesjonalnych zdjęć biznesowych. To sobotnie wydarzenia, w których można wziąć udział w WSIU.

Na trzech piętrach WSIU spotkać można samobieżne roboty, poznać tajniki drukarek 3D. Przygotowano też wykłady adresowane m.in. do nauczycieli i dyrektorów szkół. Idea, która przyświeca tej edycji Dnia IT i ID, to programowanie jako dziedzina wiedzy, którą można zgłębiać od małego. Łódzki firmy są bowiem gotowe przyjąć od zaraz do pracy około dwóch tysięcy programistów - ale na rynku ich niestety nie ma. Wojewódzka Rada Rynku Pracy zawód informatyka uznała za zawód deficytowy.

2. Dniu IT i ID towarzyszy pierwsza edycja akcji "Łódzkie Promuje Startupy", którą organizuje Urząd Marszałkowski. Od godziny 15 swą wiedzą będą dzielić się m.in. Krzysztof Grabowski - od kilku lat związany zawodowo z marką Apple, Maciej Białek i Rafał Jędrzejewski z firmy LUMO (laureaci konkursu „Młodzi w Łodzi Mam Pomysł na Biznes”), także Filip Miłoszewski z firmy Listonic. Spotkanie poprowadzi Dariusz Lis - prezes zarządu spółki i właściciel InnoMentors.

- Już we wstępnym panelu wskazałem jak informatyka się zmienia i w jakich kierunkach będzie zmierzać. Ale chcę też powiedzieć, że te zmiany bierzemy pod uwagę jako organizator tych Dni IT i ID, jak i podmiot, który jako jeden z czterech w Łodzi kształci studentów w dziedzinie informatyki - mówi Krzysztof Dems, rektor WSIU. - Zmieniamy nasze programy naczuwania, wprowadzamy najważniejsze obszary do kształcenia, czyli programowanie, audyt, nowoczesne zarządzanie strukturą sieciową i sieciami, a także otwieramy się na obszar edukacji, zdając sobie sprawę, że informatyka wchodzi coraz bardziej do szkół podstawowych, średnich i na wyższe uczelnie. I nie jest to ta "sucha", naukowa informatyka.

Dlatego WSIU uruchamia cykl studiów podyplomowych dla nauczycieli, które mają ukierunkować ich na informatykę "przyjazną dla użytkownika".

Rok na pilotaż, rok na ważne zmiany

Nic dziwnego, niedawno minister edukacji narodowej Anna Zalewska, minister cyfryzacji Anna Streżyńska, wicepremier Jarosław Gowina i prof. Maciej Sysło z Rady ds. Informatyzacji Edukacji poinformowali wspólnie o zmianach w edukacji. Chodzi o wprowadzenie nauki programowania dla uczniów i dostarczenie szerokopasmowego Internetu dla wszystkich szkół. Szefowa MEN zapowiedziała, że nauka programowania będzie odbywać się już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Rok 2016 w tej dziedzinie ma charakter pilotażowy. Rok 2017 ma przynieść zmiany we wszystkich szkołach. Co te zmiany przyniosą i z czym uczniowie będą się mierzyć?

- To zależy, która z koncepcji zwycięży. Mnie najbliższa jest koncepcja, której autorem jest Michael Resnick z Massachusetts Institute of Technology - mówi Lech Mankiewicz, związany z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. - Komputer jest narzędziem, które potrafi uwolnić kreatywność każdego, szczególnie dziecka. Bo komputer można wykorzystać do tworzenia animacji, muzyki, gier, które w jakiś sposób odzwierciedlają rzeczywistość, do tworzenia aplikacji, które rozwiązują proste problemy. Dobrze wykorzystuje się te możliwości w zespołach, to znaczy pracując wspólnie nad jakimś zagadnieniem.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE...

Komputer przywraca podmiotowość

Lech Mankiewicz wskazuje, że komputer może pośredniczyć między fantazją a kreatywnością dziecka i jego chęcią uczestniczenia w świecie, a początki obcowania z komputerem mogą być bardzo proste (by potem umiejętność korzystania z jego możliwości rozwijała się i rosła).

- Na etapie wczesnej edukacji publicznej najważniejsze bodaj jest właśnie wprowadzenie dzieciaków w świat możliwości - mówi Mankiewicz. - Ważne jest, by czuły one, że to narzędzie jest im bliskie, przyjazne i rozumiały, jak można z jego korzystać. Poza tym jesteśmy świadkami bardzo poważnych przełomów w sferze edukacyjnej u dzieci, które były niezaopiekowanie, odrzucone. doświadczały niepowodzeń szkolnych. Technologie pozwalają im na uczenie się w ich własnym tempie, co powoduje u nich odbudowę poczucia wartości, powrót wiary we własne siły. Jestem przekonany, że z pomocą komputerów można bardzo skutecznie uwalniać emocje, które pozytywnie będą wpływać na uczenie się i upodmiotowienie tych dzieciaków. To ważny aspekt technologii, o którym trzeba pamiętać.

Innym ważnym zjawiskiem jest tworzenie się sieci nauczycieli, którzy dzielą się swoim doświadczeniem i wysuwają własne programy nauczania innych przedmiotów z wykorzystaniem nowych technologii. Przykładami są m.in. blog Superbelfrzy.edu.pl i portal Zamiastkserowki.pl.

Zdaniem Lecha Mankiewicza początkowy projekt podstawy programowej dla szkół jest mocno akademicki i teoretyczny, ale naukowiec ma nadzieję, że pod wpływem dyskusji zostanie trochę rozluźniony.

Praca dla programistów

Jak z kolei mówi wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, w Łodzi od zaraz potrzeba przynajmniej dwóch tysięcy programistów.

- Bez refleksji nad współpracą z uczelniami i biznesem nie będzie mogli sobie poradzić z tym problemem - mówi Piątkowski. - Taka współpraca jest czymś normalnym. Wynalazczość jest jakby nieodzownym elementem rozwoju państw, nowoczesnej gospodarki, również naszego miasta, które ma ambicje rozwijać się w najbliższym czasie.

Jakiego wsparcia miasto Łódź udzielać lub udzielać chce? Piątkowski wymienia Biuro Obsługi Inwestora i całą edukację, którą miasto chce zmienić pod kątem technologicznym i informatycznym.

Dzień IT i ID został objęty honorowym patronatem marszałka województwa Łódzkiego, prezydent Łodzi oraz Ministerstwa Cyfryzacji, Kuratora Oświaty i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. "Dziennik Łódzki" jest patronem wydarzenia.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. 7 - 13 marca 2016

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki