Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drugi łódzki festiwal teatrów alternatywnych

Łukasz Kaczyński
Ceniony na świecie Teatr Ósmego Dnia to żywa legenda teatralnej alternatywy
Ceniony na świecie Teatr Ósmego Dnia to żywa legenda teatralnej alternatywy mat. promocyjne
Znamy program drugiego festiwalu teatrów alternatywnych, który przygotowała fundacja założona przez środowisko związane przez lata z Łódzkimi Spotkaniami Teatralnymi, uważanymi za najważniejszą imprezę teatru offowego w Polsce.

- Prawo do używania nazwy Łódzkich Spotkań Teatralnych ma Łódzki Dom Kultury - przyznał na konferencji rozpoczynającej tegoroczone ŁST Zbigniew Ołubek, dyrektor ŁDK, w którym festiwal odbywał się od 1992 roku. Dlatego zbliżająca się impreza nosić będzie dość niepozorną nazwę Spotkania 2010.

- O naszym budżecie wolę nie wspominać. Mamy jednego sponsora. Wystąpią teatry, które czują, iż związane są z ideami, które były kiedyś bliskie Łódzkim Spotkaniom Teatralnym - mówi Anna Perek z teatru Art. 51, członkini zarządu fundacji.

Pierwszego dnia festiwalu, 18 grudnia, o godz. 12 obejrzymy spektakl ''ej, Pitz!'' Teatru z PWST Wrocław, oparty na fragmentach ''Pawia królowej'' Doroty Masłowskiej. Przedstawienie pokazane będzie w Studiu Tańca Lilla House.

O godz. 14 Teatr Identyczny z Łodzi zaprezentuje w Fabryce Sztuki spektakl ''Niedorodzona'', przygotowany pod kierunkiem Anny Ciszowskiej, inspirowany życiem i twórczością Marii Komornickiej. W FabrySferze o godz. 15.15 zgierski Art. 51 zaprezentuje ''Silent Disco'', traktujący o rozdarciu zrodzonym przez potrzebę odrębności a życiem we wspólnocie. O godz. 16.30 wrócimy do Fabryki Sztuki, aby obejrzeć monodram ''Upadek'' Janusza Adama Biedrzyckiego z Teatru Chorea. W Teatrze Pinokio o godz. 18 Teatr Brama z Goleniowa pokaże ''Uczucia w dźwiękach. Apoteozę'', wypowiedź teatralno-muzyczną na temat naszych tęsknot i marzeń, samotności i miłości.

Znaczące, że podczas Spotkań 2010 Teatr Ósmego Dnia symbolicznie pożegna się z ''Piołunem'', spektaklem sprzed 20 lat, dedykując go festiwalowi. Przedstawienie odbędzie się o godz. 10 w hali Fabryki Sztuki. Na godz. 22 zaplanowano ''Rozmowy wieczorne - o sztuce i życiu''.

Festiwalową niedzielę (19 grudnia) o godz. 13 rozpocznie debata ''Sztuka w szerokim obiegu. Projektowanie pracy artystycznej''. O godz. 16 Teatr Wewnętrzna Emigracja pokaże w FabrySferze spektakl ''Warhol też?'', a o godz. 17.30 Teatr Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego - przedstawienie ''Ku-Pa'', inspirowane rysunkami Marka Raczkowskiego, wykorzystujący teksty Sylwii Plath i Sławomira Mrożka. Teatr Węgajty o godz. 19 zagra w ''Pinokiu'' wizyjną ''Wodę''. O godz. 20 rozpoczną się wieczorne rozmowy.

- Zorganizowaliśmy Spotkania, aby zastanowić się, jakiej formy istnienia potrzebuje dziś teatr alternatywny, czy potrzebuje dużego festiwalu, czy też należy skupić się na zwiększeniu aktywności także przez działania marketingowe. Temu służyć mają zaplanowane dyskusje - konkluduje Perek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki