Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa lata pomocy Ukraińcom. Caritas Archidiecezji Łódzkiej przyjął w zeszłym roku ponad 3 tysiące Ukraińców

Opr. DG
W ciągu dwóch lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej udzieliła różnej pomocy dla 12 tysięcy Ukraińców w naszym regionie.
W ciągu dwóch lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej udzieliła różnej pomocy dla 12 tysięcy Ukraińców w naszym regionie. Krzysztof Szymczak
Dzisiaj, 24 lutego mijają dwa lata od napaści Rosji na Ukrainę i drugi rok pomocy uchodźcom i mieszkańcom Ukrainy. W 2023 roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej w prowadzonym przy ul. Wólczańskiej 108 w Łodzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przyjął 3,1 tys. uchodźców z Ukrainy.  

W 2023 roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej w prowadzonym przy ul. Wólczańskiej 108 w Łodzi Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom przyjęła 3,1 tys. uchodźców z Ukrainy.  800 osób (dorosłych i dzieci) wzięło udział w zajęciach psychospołecznych, arterapeutycznych, różnego rodzaju spotkaniach i wyjazdach. 80 Ukraińców skorzystało z poradnictwa psychologicznego. Ważnym aspektem działań Centrum jest aktywizacja zawodowa uchodźców. W ciągu ostatniego roku odbyło się około 300 spotkań z pośrednikiem pracy, a 100 osób objęto poradnictwem prawnym. Jesienią 2023 roku Caritas Archidiecezji Łódzkiej oddał do użytkowania zespół 4 domów dla uchodźców z Ukrainy, które usytuowane są przy parafii św. Wojciecha w Łodzi. Obecnie mieszka w nich 12 uchodźców.

Łódzka Caritas wspiera również mieszkańców Ukrainy, którzy zostali w swoim kraju. W 2023 roku przekazaliśmy za wschodnią granicę 1250 paczek w ramach ogólnopolskiej kampanii „Paczka dla Ukrainy”. Wraz ze Stowarzyszeniem „Dom Wschodni – Domus Orientalis” zorganizowaliśmy kilka wypraw na Ukrainę z darami rzeczowymi – żywnością, odzieżą, generatorami prądu i piecykami. Dzięki zbiórkom „Ciepło dla Ukrainy” mieszkańcy kilku wiosek mogli zakupić drewno na opał w zimie – mówi Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej

W Łódzkiem pomoc dla 12 tysięcy Ukraińców 

W ciągu dwóch lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej udzieliła różnej pomocy dla 12 tysięcy Ukraińców w naszym regionie. Wydano w tym czasie kilkanaście tysięcy ciepłych posiłków i ponad 20 tysięcy paczek. Najbardziej potrzebujący otrzymali również wsparcie finansowe w postaci e-kodów i kart przedpłaconych, o wartości  prawie 400 tysięcy złotych. Łódzka Caritas wysłała również 2750 paczek rodzinnych dla mieszkańców Ukrainy o łącznej wartości 680 tysięcy złotych.

Wielka pomoc dla Ukraińców od Caritas w całej Polsce

Skala pomocy dla Ukrainy, udzielona w ostatnim roku przez Caritas w Polsce ma niespotykane dotąd rozmiary. Z 28 prowadzonych w naszym kraju Centrów  Pomocy Migrantom i Uchodźcom, zarejestrowanych zostało w 2023 roku 92 tysiące uchodźców. Wartość pomocy udzielonej w 2023 roku przez Caritas w Polsce osobom z Ukrainy, w Polsce i w Ukrainie wyniosła prawie 150 mln złotych i objęła swym zasięgiem 1 milion osób. Tylko w ostatnim roku 31,5 mln złotych, w skali kraju, przeznaczonych zostało na program Paczka dla Ukrainy, z którego skorzystało 270 tysięcy mieszkańców Ukrainy. Ze wsparcia edukacyjnego i integracyjnego w Centrach Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w Polsce skorzystało 30 tysięcy dzieci z Ukrainy.

Dwa lata pomocy dla Ukrainy

Łódzka Caritas zorganizowała w Kinie Charlie w czwartek wydarzenie podsumowujące dwa lata pomocy dla Ukrainy. Współorganizatorami spotkania były: grupa nieformalna "Wolność" oraz Kino Charlie. Podczas spotkania podsumowano skalę pomocy, jaka została udzielona mieszkańcom Ukrainy podczas prowadzonego przez łódzką Caritas Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Uczestnicy wydarzenia obejrzeli film "Rozstrzelana Bucza", w którym autorka filmu, Olya Bilan, prezentuje wydarzenia, jakie rozegrały się w ukraińskiej Buczy.

Podczas spotkania zorganizowany został panel ekspercki, w którym paneliści: prof. dr hab. Kaja Kaźmierska, dr Barbara Mrozińska-Badura oraz Witalij Haczkowski dyskutowali o fenomenie fali pomocy, jaka ogarnęła Polaków w chwili wybuchu wojny w Ukrainie, o bieżącej wiedzy i świadomości Polaków nt. toczącej się wojny i jej konsekwencji oraz o perspektywach przyszłych relacji Polaków i Ukraińców. Spotkanie zakończył koncert ukraińskich artystów - mówi Tomasz Kopytowski.

Pomoc dla Ukrainy trwa nadal i będzie trwała tak długo, jak będzie potrzebna.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki