Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor Teatru im. S. Jaracza w Łodzi, Waldemar Zawodziński, odwołany przez Zarząd Województwa. Czy następcą będzie Mariusz Grzegorzek?

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska Dyrektora Teatru Jaracza
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska Dyrektora Teatru Jaracza Krzysztof Szymczak
Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego i artystycznego Teatru im. S. Jaracza w Łodzi. Teraz brane są pod uwagę dwa scenariusze: albo ogłoszenie wkrótce konkursu na tę funkcję, albo powołanie przez marszałka nowego dyrektora instytucji.

Jak informuje Kancelaria Marszałka Województwa, Zarząd Województwa Łódzkiego odwołał Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora naczelnego z jednoczesnym odwołaniem ze stanowiska zastępcy dyrektora do spraw artystycznych Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

„Decyzja został podjęta na podstawie stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w zakresie stosowania obowiązujących procedur wewnętrznych teatru i nieprzestrzeganiu zapisów ustawy o finansach publicznych. Odwołanie Waldemara Zawodzińskiego ze stanowiska dyrektora zostało poprzedzone wystąpieniem przez Zarząd Województwa Łódzkiego z wnioskiem o opinię do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwóch związków zawodowych działających przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi i dwunastu stowarzyszeń zawodowych i twórczych właściwych ze względu na rodzaj działalności prowadzonej przez teatr” - czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

Obowiązki dyrektora teatru pełni obecnie Małgorzata Kowalska, dotychczasowy zastępca dyrektora do sprawach finansowo-administracyjnych. Waldemar Zawodziński został dyrektorem Teatru im. S. Jaracza w 2018 roku - kontrakt miał do 31 sierpnia 2023 roku.

Związek Zawodowy Zespołu Artystycznego Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi postanowił zaproponować Zarządowi Województwa Łódzkiego, by nowym dyrektorem sceny został Mariusz Grzegorzek, który właśnie kończy swoją drugą kadencję w roli rektora łódzkiej Szkoły Filmowej.

- Przyjęliśmy z dużym rozczarowaniem decyzję Zarządu Województwa Łódzkiego o odwołaniu dyrektora Waldemara Zawodzińskiego, liczyliśmy, że dla dobra teatru tak się jednak nie stanie - podkreśla Mariusz Siudziński, przewodniczący Związku Zawodowego Zespołu Artystycznego Teatru im. S. Jaracza. - Postanowiliśmy zatem dalej walczyć o nasz teatr i uznaliśmy, że naturalnym następcą Waldemara Zawodzińskiego może być Mariusz Grzegorzek, znakomity i ceniony artysta, od lat związany z naszym teatrem. Mariusz Grzegorzek wyraził zgodę na to, by zostać naszym kandydatem. Wystosowaliśmy więc oficjalne pisma do ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz Zarządu Województwa Łódzkiego z apelem, by to właśnie Mariusz Grzegorzek objął stanowisko dyrektora Teatru Jaracza. Czekam na możliwość spotkania w tej sprawie z przedstawicielami władz województwa.

Mariusz Grzegorzek jest reżyserem teatralnym i filmowym, scenarzystą, grafikiem, scenografem, realizatorem telewizyjnym, profesorem sztuk filmowych. Od 2012 roku, przez dwie kadencje, był rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W łódzkim Teatrze im. S. Jaracza zrealizował przeszło dwadzieścia przedstawień, wielokrotnie wyróżnianych m.in. Złotą Maską. Ostatnie, którego prapremiera odbyła się w lutym tego roku - „Dzieci widzą duchy”, zostało docenione w całym kraju. W planach były kolejne...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki