MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Niepodległości w łódzkich szkołach - z hymnem, pieśnią patriotyczną, kotylionem i wąsami a'la Piłsudski

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi na Święto Niepodległości przygotowali 100 kotylionów. Biało-czerwone emblematy przekazane zostaną łodzianom, którzy przyjdą na piknik patriotyczny do Manufaktury 11 listopada.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi na Święto Niepodległości przygotowali 100 kotylionów. Biało-czerwone emblematy przekazane zostaną łodzianom, którzy przyjdą na piknik patriotyczny do Manufaktury 11 listopada. UMŁ
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi na Święto Niepodległości przygotowali 100 kotylionów. Biało-czerwone emblematy przekazane zostaną łodzianom, którzy przyjdą na piknik patriotyczny do Manufaktury 11 listopada. - Kotyliony zrobiły dzieci w świetlicy pod okiem naszej nauczycielki Małgorzaty Wawrzyniak - mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP 111. - Mamy też wiele symboli narodowych w klasach - m.in. flagi, kotyliony, kokardy. Dziś włączamy się w ogólnopolską akcję Szkoła do hymnu i odśpiewamy go wszyscy - ponad 400 osób.

Świętują uczniowie łódzkich szkół. Z pieśnią i wąsami a’la Piłsudski

W przededniu 11 listopada świętują łódzkie szkoły. Uczniowie będą wspólnie śpiewać hymn i robić biało-czerwone emblematy, ale nie tylko. Pomysłów na oryginalne obchody Dnia Niepodległości maja mnóstwo.

Dzień Niepodległości w łódzkich szkołach
II Liceum Ogólnokształcące już po raz 15. organizuje Festiwal Polskiej Pieśni Patriotycznej. W tegorocznej edycji do eliminacji zgłosiło się 28 kandydatów, z których do ścisłego finału zakwalifikowało się 12 wykonawców. Dziś w godz. 10-12. zaprezentują się na scenie Łódzkiego Domu Kultury. W szkolnym konkursie pieśni patriotycznej wezmą udział także wszystkie klasy w XX Liceum Ogólnokształcącym – i nie będzie to tylko repertuar legionowy. W XXXII LO zaplanowano uroczystą akademię z udziałem żołnierzy AK. A w XLVII LO – powstanie wielka flaga narodowa. Ułożą się w nią sami uczniowie ubrani w szkolne białe i czerwone koszulki. Zorganizowany jest tam też konkurs na wąsy a’la Piłsudski.

1000 kokard od uczniów dla łodzian

Jednym z jego nieodłącznych symboli stały się przypinane do płaszczy i kurtek kokardy narodowe. Specjalnie na tę okazję ponad tysiąc takich rozetek przygotowali uczniowie łódzkich szkół. Będą one dostępne podczas XI Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze.
- Wróciliśmy do akcji, którą zapoczątkowaliśmy w 2019 roku. Łódzkim szkołom przesłaliśmy biało-czerwoną wstążkę rypsową oraz instrukcję do wykonania rozetek. Dzieciaki z łódzkich szkół podeszły do tego z ogromnym zapałem i dzięki temu mamy ponad tysiąc kokard narodowych. Będziemy je rozdawali na stoisku Miasta podczas XI Pikniku Niepodległościowego w Manufakturze. To symboliczna, ale ważna akcja, której celem jest uczenie szacunku do barw narodowych i wspólne, radosne świętowanie jednego z najważniejszych dni w polskim kalendarzu - powiedziała Katarzyna Zielińska z Oddziału ds. Dziedzictwa Łodzi UMŁ.

W akcji wzięło udział siedem łódzkich szkół. Biało-czerwone kokardy zaplatali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 70, Szkoły Podstawowej nr 158, Szkoły Podstawowej nr 206, Szkoły Podstawowej nr 45, Szkoły Podstawowej nr 204, Szkoły Podstawowej nr 190 oraz Szkoły Podstawowej nr 111.

- Staramy się wychowywać uczniów w duchu patriotyzmu i przywiązania do biało-czerwonych barw, dlatego chętnie odpowiedzieliśmy na akcję Miasta. Podeszliśmy do tego z ambicją, bardzo przydała nam się instrukcja. Bierzemy też udział w akcji „Szkoła do hymnu”. W czwartek podczas apelu 426 dzieciaków odśpiewa „Mazurka Dąbrowskiego” – dodała Małgorzata Tomaszewska, dyrektor SP nr 111 w Łodzi.

Na stanowisku Miasta podczas XI Pikniku Niepodległościowego w Łodzi nie powinno zabraknąć kokard narodowych. A nawet jeśli, to odwiedzający je będą mogli… sami sobie je uszyć. Przygotowana bowiem zostanie „Szwalnia kokard”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzień Niepodległości w łódzkich szkołach - z hymnem, pieśnią patriotyczną, kotylionem i wąsami a'la Piłsudski - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki