Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesiąta odsłona akcji Dotknij Teatru w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
grzegorz gałasiński
Tradycyjnie w Międzynarodowy Dzień Teatru, 27 marca, rozpocznie się w Łodzi kolejna, jubileuszowa - dziesiąta edycja akcji Dotknij Teatru. To wyjątkowe przedsięwzięcie potrwa do 7 kwietnia.

Dotknij Teatru to różnorodność form tej niezwykłej sztuki, edukacja, promocja, aktywizacja mieszkańców miasta, ale przede wszystkim możliwość kontaktu z teatrem żywym, bliskim, na wyciągnięcie ręki, robionym przez ludzi, dla których głównym imperatywem działania jest miłość do sztuki. Pomysł zrodził się w Łodzi, od roku 2010 w ramach Dotknij Teatru - jak obliczyli organizatorzy - odbyło się 1008 wydarzeń (od spektakli, po happeningi i seminaria), w których uczestniczyło około 75 tys. widzów, a wydarzenia przygotowało 122 podmiotów (grupa inicjatywna z partnerami, teatry miejskie, offowe, nieformalne, amatorskie, szkolne, domy kultury, muzea, biblioteki, kina, stowarzyszenia, fundacje, artyści niezależni i inni). Dla Dotknij Teatru wyprodukowano 160 teatralnych premier, a przedsięwzięcie objęło 87 miast, obecnie otwiera się na międzynarodową formułę obchodów Dnia Teatru.

- To wydarzenie wymyślili łódzcy twórcy i przedsięwzięcie realizowane jest siłami łódzkich artystów, na tym między innymi polega jego wyjątkowość - podkreśla Konrad Dworakowski, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi, który od początku uczestniczy w Dotknij Teatru.

- Istotą akcji jest jej autentyczność, nie stoją za nią żadni menedżerowie, kuratorzy czy urzędnicy, tylko powstała ona z rzeczywistej potrzeby i cały czas realizowana jest przez artystów, którzy postanowili działać wspólnie - dodaje Tomasz Rodowicz, szef Stowarzyszenia Teatralnego Chorea, współtwórca wydarzenia.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji Dotknij Teatru jest „Miasto”. Dlatego festiwalowe wydarzenia odbywać się będą nie tylko na instytucjonalnych scenach, ale w różnych przestrzeniach Łodzi - np. jeden ze spektakli zostanie zaprezentowany w łódzkim bloku, na parkingu i dachu sklepu.

- Powstaną również przedstawienia, które wykorzystywać będą historie opowiedziane przez mieszkańców Łodzi, a ci staną się bohaterami przedstawień - wyjaśnia Anna Ciszowska, koordynator główny projektu. Oficjalnym organizatorem Dotknij Teatru w Łodzi jest Poleski Ośrodek Sztuki. W tym roku w akcji będzie uczestniczyć co najmniej dwadzieścia miast.

Dotknij Teatru 2019 rozpocznie się uroczystościami łódzkich obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pod pomnikiem Leona Schillera w Pasażu Schillera. 27 marca wieczorem zaś, w Teatrze Lalek Arlekin im. Henryka Ryla, podczas oficjalnego otwarcia Dotknij Teatru będzie można zobaczyć premierę przedstawienia „Włókniarki” w reżyserii i do scenariusza Tomasz Mana. To, jak wyjaśniają twórcy, spektakl-koncert, którego scenariusz jest oparty na reportażu Marty Madejskiej „Aleja włókniarek” o losach łódzkich pracownic przemysłu włókienniczego.

- Tomasz Man usłyszał w reportażu Marty Madejskiej rytm włókienniczych maszyn, krzyk rozpaczy, ale i śmiech radości włókniarek, i wszystko to znajdzie się w naszym przedstawieniu - zachęca Wojciech Brawer, dyrektor „Arlekina”.

W festiwalowym programie są także kolejne premiery (np. plenerowy spektakl „Sen panny Franciszki” czy przedstawienie teatru tańca „Symbioza”), pokazy, warsztaty, perfomance, wystawy, koncerty. Szczegółowy program będzie można znaleźć w zakładce Nie siedź w domu na naszej stronie internetowej.

Dziesiąta odsłona wydarzenia to już prawie nowa tradycja. Akcja Dotknij Teatru przypomniała, że teatr może się pojawić wszędzie i można go zrealizować właściwie w każdych okolicznościach. Potrzebni są tylko ludzie, którzy swoją pasją i uczuciem potrafią się dzielić. Dotknij Teatru pokazuje, że w Łodzi takich mamy...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki