Dziesięciolecie Teatru Kamila Maćkowiaka, czyli Krystyna Janda, „DIVA 2” i inne niespodzianki

Materiał informacyjny - Teatr Kamila Maćkowiaka
„Pamiętam, że kiedy porwałem się na pomysł inauguracji własnej sceny, wszyscy życzliwi zastanawiali się, czy nie oszalałem” – tak początki Teatru Kamila Maćkowiaka, jedynego pełnorepertuarowego niezależnego teatru w Łodzi, wspomina jego założyciel i dyrektor artystyczny Kamil Maćkowiak. „I choć rzeczywiście nie było wówczas lekko, pomysł, by stworzyć autorskie miejsce był moją najlepszą życiową decyzją” – dodaje.

Nie ma wątpliwości, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Teatr Kamila Maćkowiaka stał się jednym z ważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Łodzi. Odwiedzany co roku przez kilkanaście tysięcy widzów (w samym sezonie 2022/2023 było ich aż 21 000), mający za sobą szesnaście premier, zróżnicowany repertuar (od komedii, przez monodramy aż do dramatów i thrillerów psychologicznych) i największe nazwiska polskiej sceny teatralnej (w spektaklach Teatru Kamila Maćkowiaka występują m.in. Maria Seweryn czy Jowita Budnik), dla wielu widzów pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych instytucji kultury w mieście. Nic więc dziwnego, że swój dziesiąty, jubileuszowy sezon teatralny postanowił świętować hucznie.

Najważniejszą niespodzianką, którą Teatr Kamila Maćkowiaka szykuje dla widzów z okazji dziesięciolecia, jest pierwsza edycja Festiwalu Teatru Kameralnego z Krystyną Jandą jako niekwestionowaną gwiazdą wydarzenia. Obok przestawień znanych, uznanych i nagradzanych pojawią się spektakle premierowe, które łódzka publiczność będzie miała okazję zobaczyć po raz pierwszy. Pierwsza edycja zatytułowana „Solo” zaprezentuje monodramy w mistrzowskim wykonaniu wybitnych osobowości aktorskich. Na zaproszenie Teatru Kamila Maćkowiaka na scenie wystąpią: Krystyna Janda (z legendarną, graną już od trzydziestu trzech lat „Shirley Valentine”), Jowita Budnik („Supermenka”), Julia Wyszyńska („Fizyka kwantowa, czyli rozmowy nigdy nieprzeprowadzone") oraz Maria Seweryn (z monodramem „Na pierwszy rzut oka”, który swoją premierę będzie miał zaledwie kilka tygodni wcześniej w warszawskim Teatrze Polonia). Sam Kamil Maćkowiak zaprezentuje na Festiwalu jeden ze swoich najważniejszych monodramów, czyli „Klausa – obsesję miłości”.

Jubileuszowy sezon teatralny 2023/2024 przyniesie miłośnikom Teatru Kamila Maćkowiaka także długo wyczekiwaną premierę. Już w grudniu odbędą się pierwsze pokazy spektaklu „DIVA 2, czyli lament królowej” – kontynuacji kultowego „Diva Show”, którym w 2013 roku zaingurowano działalność Teatru Kamila Maćkowiaka i które przez ten czas stało się jego niekwestionowanym znakiem rozpoznawczym. Teraz, po dziesięciu latach, Diva znów spotka się ze swoją publicznością, dotykając nieco innej tematyki, choć tak naprawdę w tej samej, ironiczno-almodovarowskiej konwencji, stawiając przy tym - po raz kolejny - na interakcję z widzem. Spektakl będzie dedykowany tym, którzy już „znają się” z Divą – w kontynuacji nie zabraknie bowiem nawiązań do pierwszej części. „DIVA 2, czyli lament królowej” będzie kolejną osobistą wypowiedzią Kamila Maćkowiaka. Jak sam przyznaje, druga część spektaklu „nie zamierza się z jego legendą mierzyć, ile ją nieco obnażyć”. Pierwsze pokazy odbędą się 2 i 3 grudnia, a na social mediach Teatru Kamila Maćkowiaka można podglądać relacje z przygotowań do premiery; choć twórcy nie zdradzają jeszcze zbyt wiele, jest pewne, że możemy spodziewać się kolejnego spektakularnego przedstawienia.

Choć Festiwal Teatru Kameralnego i premiera drugiej części Diva Show to z całą pewnością najważniejsze wydarzenia przygotowane dla widzów z okazji jubileuszu, Teatr Kamila Maćkowiaka szykuje jeszcze inne niespodzianki. Już na początku sezonu rusza wyjątkowy cykl „Spotkań teatralnych 10-lecia”, podczas których widzowie będą mogli wnieść urodzinowy toast i porozmawiać z twórcami wszystkich granych aktualnie w repertuarze spektakli. „Wierzymy, że teatr to pole nieskończonego dialogu artysty z widzem, a w nadchodzących miesiącach chcemy go wznieść na jeszcze wyższy poziom” – podkreślają twórcy. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbędzie się już 27 września po pokazie spektaklu „Śmierć i dziewczyna”: widzowie zostaną zaproszeni na wspólny toast, a następnie na rozmowę z twórcami tej wielokrotnie nagradzanej sztuki, czyli Jowitą Budnik, Mariuszem Słupińskim, Kamilem Maćkowiakiem oraz reżyserem Waldemarem Zawodzińskim.

„Najbardziej emocjonujący teatr w mieście” wraca do gry już 22 września.

Więcej informacji na temat spektakli, repertuaru oraz biletów znajdziecie Państwo na www.teatrmackowiaka.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki