Emeryci od trzech lat proszą ZDiT o umorzenie kary

  Emeryci od trzech lat proszą ZDiT o umorzenie kary

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Panowie Andrzej i Lech prowadzili punkt z małą gastronomią u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego

  Panowie Andrzej i Lech prowadzili punkt z małą gastronomią u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Zarząd Dróg i Transportu w Łodzi odmawia dwóm emerytom umorzenia 200 tysięcy złotych kary za samowolne zajęcie pasa drogowego, a Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyla decyzję ZDiT i nakazuje ponowne jej rozpatrzenie. Taki ping-pong między ZDiT i SKO trwa od czterech lat. Czy Rada Miejska w Łodzi pomoże rozwiązać problem dwóch emerytów?
  Panowie Andrzej i Lech prowadzili punkt z małą gastronomią u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego

  Panowie Andrzej i Lech prowadzili punkt z małą gastronomią u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego ©Grzegorz Gałasiński/archiwum Dziennika Łódzkiego

  Panowie Andrzej i Lech (nazwiska do wiadomości redakcji) od 2002 roku prowadzili punkt z małą gastronomią u zbiegu ulicy Piotrkowskiej i alei Piłsudskiego. W 2007 roku chcieli rozbudować kiosk, ale miasto się na to nie zgodziło. - Przeprowadziliśmy więc remont, ale obiekt powiększył się o osiem metrów kwadratowych - mówi pan Lech. - Nakazano nam jego rozbiórkę, co zrobiliśmy na przełomie 2008 i 2009 roku. Ale naliczono karę za nielegalne zajęcie pasa drogowego: 132 tysiące złotych. Dziś z odsetkami mamy do zapłacenia 200 tysięcy złotych.

  W maju 2010 roku emeryci po raz pierwszy złożyli prośbę do ZDiT o umorzenie kary. Ale Zarząd odmówił. Panowie odwołali się do SKO. Kolegium uchyliło decyzję ZDiT i nakazało mu ponowne rozpatrzenie sprawy. - SKO uzasadniało, że decyzja ZDiT nie jest przekonująco i jasno uzasadniona - mówi pan Andrzej. - Kolegium twierdzi, że nie wszystkie okoliczności zostały ocenione obiektywnie.

  Przede wszystkim chodzi tu o dochody emerytów. Panowie twierdzą, że nie mają z czego zapłacić kary - nawet rozłożonej na raty. ZDiT już cztery razy wydał decyzję odmowną, a SKO ją uchyliło. Sprawa trafiła do SKO po raz piąty.

  - Obiekt został powiększony o 15,32 mkw., a nie o 8 - oczywiście bez pozwolenia na budowę - mówi Jacek Sarzało, naczelnik w ZDiT. - Decyzja o odmowie umorzenia, ze szczegółowymi wyjaśnieniami, została przekazana do ponownego rozpatrzenia przez SKO. Naszym zdaniem nie występują wyjątkowe okoliczności, które pozwalałyby umorzyć karę dłużnikom. Przyznanie ulgi zmniejszyłoby dochody gminy, a więc odbyłoby się kosztem innych mieszkańców.

  Tymczasem w grudniu 2012 roku dwóch emerytów złożyło skargę na prezydenta (w imieniu którego decyzje wydaje ZDiT) do komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Łodzi. Panowie Andrzej i Lech nie ukrywają, że półroczne oczekiwanie na rozstrzygnięcie sprawy przez komisję nadwerężyło ich cierpliwość. Nawet złożyli skargę do wojewody na bezczynność komisji rewizyjnej.
  Przypomnijmy, że od grudnia 2012 roku do dziś przewodniczący komisji zmienił się już trzy razy. A od listopada do kwietnia komisja w zasadzie nie pracowała. Skarga została rozpatrzona dopiero w piątek 12 lipca.

  - Rozumiem zniecierpliwienie panów - mówi Adam Wieczorek, przewodniczący komisji rewizyjnej. - Komisja uważa, że skarga dwójki panów jest zasadna. Stwierdziliśmy, że ZDiT nie przeprowadził postępowania, które pozwoliłoby stwierdzić, czy należy umorzyć karę czy nie. Prawdopodobnie na sierpniową sesję trafi uchwała, w której nakażemy ZDiT rozpatrzyć tę sprawę.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo