Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Stolica Kultury. Rozpoczęła się łódzka prezentacja we Wrocławiu

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W czwartek zaczęła się łódzka prezentacja we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury. Trwające do niedzieli imprezy odbywają się pod hasłem „Łódź - Tkana odnowa”

Chcemy walczyć z pokutującym w kraju określaniem Łodzi mianem złego miasta - takie założenie postawili sobie autorzy rozpoczynającej się dzisiaj łódzkiej prezentacji we Wrocławiu - Europejskiej Stolicy Kultury. Akcja odbywa się w ramach projektu Koalicja Miast dla Kultury, w którym biorą udział również Gdańsk, Katowice, Lublin, Poznań i Szczecin.

Koordynatorem projektu „Łódź - Tkana odnowa” jest Teatr Pinokio. Jak wyjaśniali pomysłodawcy, „program wydarzeń i działań artystycznych koncentruje się wokół wielopoziomowej metafory „tkania”, która łączy historię Łodzi i zachodzące w niej współcześnie, dynamiczne procesy zapowiadające kolejne narodziny miasta”. We Wrocławiu Łódź, w wersji „Pinokia”, pokaże swoje możliwości w Browarze Mieszczańskim przy ulicy Hubskiej. „Różnorodne, ukryte w fabrycznych zakamarkach wydarzenia artystyczne i edukacyjne z dziedziny teatru, sztuk wizualnych, literatury, wideo-artu, filmu, muzyki, performance, komiksu i animacji, niczym nitki tkaniny splotą się w L.Story - finałowy koncert. W centrum miasta będzie można przejechać się artystyczną rikszą autorstwa Andrzeja Czaplińskiego” - dodają twórcy projektu.

Czytaj:"Hiszpańska noc z Carmen" i zarzuelą we Wrocławiu w reżyserii łodzianina [RECENZJA]

Punktem kulminacyjnym naszej prezentacji będzie interdyscyplinarny projekt L.Story. 16 lipca przed wrocławską publicznością odbędzie się pokaz, nad którym kilka miesięcy pracowała grupa mieszkańców Łodzi i łódzkich artystów. L.Story to kompozycje łódzkiego zespołu L.Stadt do tekstów autorstwa Konrada Dworakowskiego, dyrektora „Pinokia”. Wokaliście Łukaszowi Lachowi podczas koncertu towarzyszyć będzie Chór Łodzian, który przygotowywał się z chórem Teatru Chorea pod kierunkiem Tomasza Krzyżanowskiego. Uzupełnieniem będzie wideokomiks w reżyserii Konrada Dworakowskiego - instalacja z udziałem łódzkich aktorów, wywodząca się z rysunków Krzysztofa Ostrowskiego.

Do Chóru Łodzian mógł się zgłosić każdy i uczestniczyć w warsztatach wokalnych. Podobnie teksty piosenek i kadry komiksu powstały w oparciu o wypowiedziane, narysowane, usłyszane podczas warsztatów ze storytellingu, marzenia i wyobrażenia łodzian o swoim mieście. Mieszkańcy miasta uczestniczyli również w stworzeniu „Kapsuły Czasu. Chodnika wysadzanego opowieściami”. Duet Robosexi przygotował płyty chodnikowe odlane w żywicy, w których zatopione zostały ofiarowane przez łodzian drobiazgi. A zarejestrowane opowieści posłużyły do stworzenia instalacji audio-wideo.

Łódź odpadła z wyścigu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Co dalej?

Podczas przygotowywania łódzkiej prezentacji podkreślano, że jej ideą ma być - kwestia ważna, która zamienia się w jedynie modną - rewitalizacja społeczno-kulturowa. - Pokazujemy współpracę łódzkich artystów, którzy aktywizując mieszkańców, wychodzą z bram i podwórek, z instytucji i pracowni, by zmieniać rzeczywistość wokół siebie - mówił Konrad Dworakowski.

W dniu otwarcia łódzkiej prezentacji m.in. Fabryka Sztuki zaprosi na warsztaty i prezentacje „podnoszące kompetencje zawodowe obecnych, przyszłych i potencjalnych robotników sektora kreatywnego”, odbędą się również warsztaty animacji i komiksu Krzysztofa Ostrowskiego. Rozpocznie swoje pokazy Kino łódzkiej Szkoły Filmowej - widzowie zobaczą m.in. głośny film dyplomowy „Śpiewający obrusik” w reżyserii Mariusza Grzegorzka. Jako oficjalne otwarcie łódzkiej prezentacji zaplanowano spacer performatywny po wystawach w Browarze Mieszczańskim, podczas którego przewodnikiem będzie Paweł Hajncel, budzący w tym gronie największe wątpliwości jako reprezentant naszego miasta. Będzie tez sala artystów pod hasłem „Geniusz Łodzi”, a wieczorem będzie można zobaczyć interaktywną instalację audiowizualną Marcina Stańczyka „Muzyka tkana - powidoki”.

W programie łódzkiej prezentacji znalazły się również koncerty - m.in. zespołów Jude, 19 Wiosen, Elektryczny Węgorz, pokaz filmowy „Oj! Przez dzielnice Łodzi gnam!” z Łukaszem z Bałut oraz showroomy i warsztaty m.in. rezydentów łódzkiego Art_Inkubatora. We Wrocławiu zainstalują się też łódzkie food trucki, będzie można też zobaczyć wystawę promującą starania Łodzi o organizację Expo 2022.

Łódzka, dość jednowymiarowa programowo, prezentacja potrwa do niedzieli. Cieszy aktywność Łodzi we Wrocławiu, ale miejmy nadzieję, iż mieszkańcy tego miasta zechcą się przekonać, że to, co przygotował „Pinokio”, to nie jedyny obraz łódzkiej kultury.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 4- 10 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki