Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Człowiek w Zagrożeniu: Spotkania z gośćmi wydarzenia

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Trwa 33. Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu w Łodzi. Filmowe pokazy przedsięwzięcia odbywają się w Muzeum Kinematografii. Na widzów czekają atrakcyjne spotkania z gośćmi festiwalu.

Festiwal Mediów Człowiek w Zagrożeniu to wydarzenia kulturalno-społeczne pomyślane jako przestrzeń na dyskusje o historii, współczesności i przyszłości w oparciu o filmy dokumentalne i reportaże. Stacjonarna część 33. edycji wydarzenia potrwa do 22 października, natomiast do 19 października odbywa się wersja online na platformie VOD Think Film (www.thinkfilm.pl).

- Polecam spotkania z naszymi znakomitymi gośćmi - podkreśla Jakub Wiewiórski, dyrektor festiwalu. - To wspaniali twórcy, autorzy podcastów, dziennikarze, realizatorzy filmów dokumentalnych. W tym roku mamy blisko stu festiwalowych gości.

W wtorek 17 października po seansie filmu "To tylko/aż ciało... albo krótki film o wolności" - początek o godz. 13.15, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - odbędzie się spotkanie z Michałem Hytrosiem, reżyserem produkcji. Bohaterką filmu jest Zosia, fotografka, podróżniczka, wolny duch, której życiowe credo brzmi: „Kochaj się!”. Zofia próbuje za pomocą fotografii oswajać inne kobiety z nagością i uczyć je akceptacji własnego ciała.

Także we wtorek 17 października od godz. 17 (Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf) odbędzie się pokaz filmu "Stąd dotąd". Początek inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie decydują się na porzucenie domów i wsiadają do zakurzonego vana na obcych rejestracjach. Samochód przemierza tysiące kilometrów, pełniąc rozmaite funkcje: poczekalni, szpitala, schronu, a przede wszystkim przestrzeni do zwierzeń i wyznań. „Skąd” i „dokąd” to rutynowe pytania zadawane podczas próby przejechania przez liczne punkty kontrolne, rozmieszczone po drodze. Po seansie spotkanie z Piotrem Ogińskim, montażystą, dr hab. Agnieszką Golczyńską-Grondas i dr hab. Katarzyną Waniek z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego Łódzkiego.

We wtorek 17 października o godz. 19.30 (Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf) rozpocznie się pokaz filmu "Solaris Mon Amour". To dokument found footage inspirowany powieścią "Solaris" Stanisława Lema. Transowa, osobista opowieść o stracie, żałobie i pamięci. Film składa się z fragmentów 70 filmów wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Oświatowych w Łodzi w latach 60. XX wieku i pierwszych radiowych adaptacji "Solaris". Po seansie spotkanie z Kubą Mikurdą, reżyserem, Laurą Pawelą, montażystką, Marcinem Lenarczykiem, kompozytorem.

Środa, 18 października

g. 14, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Ciężkie czasy - Musical o czułości", reż. Susanna Helke. Czy system opieki nad osobami w podeszłym wieku powinien rządzić się tymi samymi prawami, co świat korporacji? Czy w imię optymalizacji i racjonalizacji wykwalifikowany personel może zostać zastąpiony przez roboty, a kontakty międzyludzkie ograniczone do rozmów przez Internet? Reżyserka filmu łączącego cechy dokumentu i musicalu usiłuje odpowiedzieć na te pytania na przykładzie Finlandii, gdzie prywatyzacja publicznych domów opieki stała się powszechną praktyką. Po seansie spotkanie z dr hab. Wojciechem Woźniakiem z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, autorem książki "Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych".

g. 16.30, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Słowami żołnierzy", reż. Assaf Banitt. Przez pół wieku izraelska cenzura wojskowa potajemnie kopiowała prywatne listy żołnierzy, by poznać ich poglądy, przekonania, lęki. Wyniki zaprezentowano przywódcom kraju w ściśle tajnym raporcie. Po seansie spotkanie z Assafem Banittem, reżyserem.

g. 18.15, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Lombard", reż. Łukasz Kowalski. Jola i Wiesiek stanowią parę w życiu i biznesie. W Bytomiu, razem z trojgiem pracowników, prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem kopalni i wzrastającym bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy „polskiego Detroit” przynoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Po seansie spotkanie z Łukaszem Kowalskim, reżyserem, Anną Mazerant, producentką.

g. 20.15, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Bezdroża", reż. Mikael Lypinski. Małą społeczność mieszkającą wśród gór i lasów Oregonu tworzą ludzie po przejściach. Żyją w spartańskich warunkach, za to na własnych zasadach – w bliskim kontakcie z naturą, zwierzętami i ze sobą nawzajem. Po seansie spotkanie z Mikaelem Lypinskim, reżyserem i Marcinem Sucharskim, montażystą.

Czwartek, 19 października

g. 11, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Mam na imię Szczęście" reż. Nick Read, Ayse Toprak. Zazdrosny mężczyzna postrzelił piosenkarkę Mutlu Kayę, co zakończyło jej ledwie rozpoczętą karierę i spowodowało niepełnosprawność oraz lata żmudnej rehabilitacji. To nie jedyna tragedia, jaka dotknęła rodzinę 19-latki. Twórcy filmu towarzyszą artystce w jej walce z bezkarnością sprawców tak zwanych zabójstw honorowych, których ofiarami pada wiele kobiet z południowo-wschodniej Turcji. Spotkanie z dr Ewą Linek z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

g. 13, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Twarze Agaty", reż. Małgorzata Kozera. Agata miała 16 lat, kiedy dowiedziała się, że wkrótce umrze z powodu naczyniako-tętniaka. W krytycznym momencie Agata zadała sobie pytanie: co chciałaby robić, jeśli dożyje następnego dnia? Malować! Sztuka, tak jak odwaga lekarza, który podjął się eksperymentalnych operacji, ocaliła jej życie. Od czasu diagnozy minęły lata. Agata przeszła dziesiątki operacji. Wie, czym jest nadzieja i jej utrata. Po seansie spotkanie z Małgorzatą Kozerą, reżyserką.

g. 17.30, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Naszość – tylko dla nienormalnych", reż. Magdalena Piejko. Od lat 90. poznańska grupa „Akcja Alternatywna Naszość” wymyślała happeningi ośmieszające polityków i działaczy o PZPR-owskim rodowodzie. Już 20 lat temu organizowała protesty przeciwko zbrodniczej działalności Putina. Międzypokoleniowa grupa, na czele której stał Piotr Lisiewicz, permanentnie spierała się z sądami, policją i mediami. Dokument jest historią niegdysiejszych buntowników, którzy dziś aktywnie działają po prawej stronie sceny politycznej. Po seansie spotkanie z Magdaleną Piejko, reżyserką.

g. 19.15, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Leon", reż. Wojciech Gostomczyk. Manfred Thierry Mugler – bogaty i sławny projektant mody jest dla bohatera filmu niedoścignionym wzorem spełnionego artysty. Leon, zachęcony przez Manfreda (są partnerami), pragnie stworzyć swoje dzieło sceniczne. Wielki występ ma być remedium na kryzys wieku średniego, ale także próbą zaimponowania Thierry’emu. Po seansie spotkanie z Wojciechem Gostomczykiem, reżyserem, Krzysztofem „Leonem” Dziemaszkiewiczem, bohaterem filmu, Marcinem Sauterem, autorem zdjęć, Katarzyną Orzechowską, montażystką, Januszem Hetmanem, producentem.

Piątek, 20 października

g. 9, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Niewidzialne piękno", reż. Bethann Hardison, Frédéric Tcheng. Historia Bethann Hardison – początkowo modelki robiącej furorę na wybiegach, z czasem właścicielki agencji i aktywistki sprzeciwiającej się dyskryminacji rasowej w świecie mody. Spotkanie z Agnieszką Obszańską, dziennikarką kulturalną z Radia 357.

g. 12, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Film balkonowy", reż. Paweł Łoziński. Reżyser przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Spotkanie z Pawłem Łozińskim, reżyserem.

g. 14.45, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Vika!", reż. Agnieszka Zwiefka. 84-letnia Vika jest gwiazdą warszawskich klubów. Charyzmatyczna DJ -ka i kolorowy ptak otacza się młodymi ludźmi powtarzając sobie, że wiek jest stanem umysłu. Ale kiedy zdrowie zaczyna nagle doskwierać, Vika dostrzega swoje przemijanie. Po seansie spotkanie z Agnieszką Zwiefką, reżyserką.

g. 19, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "W Ukrainie", reż. Piotr Pawlus, Tomasz Wolski. Gdy Rosja rozpoczęła działania wojenne przeciw ludności cywilnej, Europejczycy zjednoczyli się, by przyjąć niemal osiem milionów uchodźców z Ukrainy. Dokumentaliści pokazują, jak wygląda życie w zbombardowanych miastach i spalonych wioskach. Po seansie spotkanie z Tomaszem Wolskim, reżyserem, Anną Gawlitą, producentką.

Sobota, 21 października

g. 12, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Zagrajmy razem", reż. Lila Schmitz. W Doolin, miasteczku na zachodnim wybrzeżu Irlandii, mieszkańcy odnajdują radość we wspólnym muzykowaniu. Tradycyjne irlandzkie melodie można usłyszeć co wieczór w pubach, z czego chętnie korzystają turyści. Mieszkańcy Doolin choć wspominają „stare dobre czasy”, dbają o kulturę i dziedzictwo, to nie zapominają, że życie toczy się w teraźniejszości, a nie w przeszłości. Po seansie spotkanie z Pawłem Drozdem, autorem podcastu Brzmienie Świata z lotu Drozda.

g. 14.15, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Na naszych oczach", reż. Vinay Shukla. Historia kilku lat z życia Ravisha Kumara – dziennikarza niezależnego telewizyjnego kanału informacyjnego w Indiach. Kiedy wielu jego kolegów po fachu sprowadza swoją pracę do wpisywania się w rządową propagandę, Kumar usiłuje sprzeciwić się fali dezinformacji. Spotkanie z Dariuszem Rosiakiem, autorem podcastu Raport o Stanie Świata.

g. 16.45, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Babi Jar. Konteksty", reż. Sergiej Łoźnica. 29 i 30 września 1941 roku w wąwozie Babi Jar nieopodal Kijowa Niemcy zabili ponad 33 tysiące Żydów. Dokumentalista bada dokładnie, jak do tego doszło. Film zmontowany w całości z archiwaliów z czasów wojny i powojennych. Zbrodnia w Babim Jarze na przedmieściach Kijowa jest jedną z najlepiej udokumentowanych hitlerowskich zbrodni. Powojenne materiały pochodzą z procesu niemieckich zbrodniarzy oraz powodzi z lat 60. XX wieku, podczas której znów zginęli ludzie. Po seansie spotkanie z Sergiejem Łoźnicą.

Niedziela, 22 października

g. 16.30, Muzeum Kinematografii, kino Kinematograf - "Zawsze świeży pieniądz", reż. Krzysztof Talczewski. Historia PRL opowiedziana poprzez pieniądze. Bazar Różyckiego był tyglem autentyzmu w morzu propagandowego współistnienia mas pracujących miast i wsi. W miarę upływu czasu stawał się miejscem, gdzie wszystko i wszyscy są do kupienia, gdzie każdy może każdego zniszczyć, a więzi społeczne przekształcają się w relacje handlowe. Po seansie spotkanie z Joanną Talczewską, montażystką, Anną Wojdat, producentką, Markiem Davidem, operatorem filmu oraz Markiem Millerem, autorem książki Zawsze świeży pieniądz. Dzieje Bazaru Różyckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki