Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Czterech Kultur aktualny pomimo pandemii

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Materiały prasowe
Festiwal Łódź Czterech Kultur 2020 ma być krótszy niż to bywało w poprzednich latach i podporządkowany obowiązującemu reżimowi sanitarnemu. Ale nie został odwołany: zaplanowany jest na dni 3-6 września.

Tegoroczna edycja ma się odbywać pod hasłem „Przyszłość bez powrotu”. Ale temat wybrany jeszcze w ubiegłym roku hasło festiwalu, niespodziewanie nabrał nowych znaczeń.

– Planując kolejną edycję myśleliśmy o tym, jak współczesny świat ze swoją kulturą i stylem życia wdziera się w historyczną tkankę miasta; zastanawialiśmy się, jak wpływa na nas fakt, że żyjemy w przestrzeni, która nie powstała dla nas; jak dopasowujemy się do niej i przekształcamy ją. W Łodzi ta kulturowa przemiana jest bardzo ważna – podkreśla Kamila Golik, producentka wydarzenia.

A Agnieszka Zawadowska, festiwalowa kuratorka odpowiedzialna za sztuki wizualne, dodaje: – Łódź jest elementem globalnej układanki, należy do świata. Obostrzenia związane z pandemią wszędzie zmieniły plany w wymiarze ludzkim i społecznym. Ostatnie wydarzenia nadały festiwalowi nowy kontekst i sprawiły że stał się częścią rzeczywistości, która bez naszego udziału zmienia nasze życie. Dlatego, tak jak wiele innych zdarzeń, tegoroczny festiwal zmienia swoją formę.

Organizatorzy zdecydowali się podzielić program festiwalu na dwie części. Pierwsza, stanowiąca swego rodzaju zapowiedź, odbędzie się we wrześniu tego roku. Festiwal w pełnym wydaniu został zaplanowany na rok 2021. Jak podkreślają organizatorzy, we współpracy z trójką festiwalowych kuratorów – obok wspomnianej Agnieszki Zawadowskiej są nimi Marcin Tercjak (muzyka) i Piotr Ratajczak (teatr) – powstał program, który w większości składa się z wydarzeń plenerowych, część spotkań będzie zaś transmitowana na żywo w Internecie. – Rozważaliśmy możliwość przeniesienia festiwalu do sieci. Uznaliśmy jednak, że jego istotą jest bliskość, aktywność, osobiste doświadczanie – mówi Kamila Golik. – Mamy w zanadrzu streamingi, ale jednak chcemy, żeby to były prawdziwe spotkania z dobrą kulturą miejską.

Autorem festiwalowego plakatu, podobnie jak w ubiegłych latach, jest Krzysztof Iwański. „Symboliczny wir wciąga na nim łódzką przeszłość i teraźniejszość, formując nową, nieznaną jeszcze przyszłość. W której jednak na pewno będziemy potrzebować kultury” – wyjaśniają organizatorzy festiwalu.

Na realizację wydarzeń muzycznych organizator imprezy, czyli Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, otrzymał od ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotację w wysokości 300 tys. złotych. Pozostałe wydarzenia są finansowane z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi i środków przekazanych przez sponsorów, partnerów.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki