18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Łódź Design po raz szósty. 650 projektantów i tysiąc obiektów [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Ponad 1100 obiektów autorstwa blisko 650 projektantów będzie można obejrzeć podczas szóstej edycji festiwalu Łódź Design. Wydarzenie, którego hasłem przewodnim w tym roku jest "Świadomość", oficjalnie rozpocznie się 18 października.

- Będziemy zastanawiać się nad zmieniającą się rolą projektanta. Funkcjonalność i estetyka przestają bowiem być najważniejsze. Trzeba brać pod uwagę czynniki ekologiczne czy społeczne - mówi Małgorzata Żmijska, dyrektor programowy festiwalu.

Kręgosłupem programu festiwalowego są trzy wystawy główne: "Kto Ty jesteś?", "The Future is Stupid" oraz "Punkty widzenia - punkty siedzenia". Pierwsza, których autorką są Agnieszka Jacobson-Cielecka i Klara Czerniawska, prezentuje prace polskich projektantów działających zagranicą. Różnica wiekowa między najmłodszym a najstarszym uczestnikiem wystawy to trzydzieści pięć lat.

- "Powiedzenie, że ktoś jest polskim lub nie polskim projektantem nie niesie żadnej informacji o tym jakim twórcą jest. Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: "Kto ty jesteś"? - Projektant" - przekonują autorki ekspozycji i zapewniają, że jest to wystawa warstwowa i trzeba ją rozumieć na kilka sposobów.

Autorem wystawy "The Future is Stupid" jest Sven Ehrmann, dyrektor artystyczny wydawnictwa Gestalten. Jego celem było przygotowanie ekspozycji, która prezentuje efekty pracy dizajnerów, którzy chcą zmieniać rzeczywistość. Zobaczyć będzie można projekt CellBag, czyli rozszerzającego się pojemnik na wodę, który można nosić jak torebkę oraz stworzoną z bambusa i tworzyw kulę, która pchana wiatrem rozminowuje teren (jej autorem jest pochodzący z Afganistanu Massoud Hassani).

Połowa z trzydziestu dwóch przedmiotów prezentowanych na ostatniej wystawie to siedziska. Zostały one zestawione z innym, analogicznym przedmiotem. Ekspozycja przygotowana przez Marię Jeglińską ma skłonić do zastanowienia się nad tym jak przedmioty uzależnione są od realiów świata. Wystawy można oglądać w centrum festiwalowym przy ul. Targowe 34, ale Łódź Design "zagarnia" do swego programu ponad 20 innych miejsc.

Wśród wydarzeń towarzyszących jest m.in. przygotowana przez kalifornijskie Centrum Ekologii wystawa "Splash! How Good Water Works", która pokaże jak oszczędzać wodę korzystając ze znajdujących się pod ręką produktów. W bloku "Design In" dokonania pokażą nie tylko łódzka ASP, ale także politechnika, uniwersytet czy Centrum Badań Molekularnych PAN.

Podczas festiwalu otwarte zostaną dla gości pracownie łódzkich projektantów m.in. Łosiak & Siwiak. W ramach Forum odbędą się spotkania i prelekcje z udziałem kuratorów wystaw i projektantów. Po części jest ono odpowiedzią na coraz częstszy proces powstawania architektury miejskiej oddolnie, przy współpracy z mieszkańcami. Dla dzieci przygotowano zaś spotkania z dizajnem pod nazwą "Edukreacja". Nie braknie plebiscytu dla najciekawszych polskich produktów "Must have" i konkursu dla młodych dizajnerów "make me!".

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki