Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Perspektywy 2017 w teatralnych cyklach

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Tegoroczna edycja Festiwalu Teatralnego Perspektywy trwać będzie od wiosny do jesieni w pięciu weekendowych odsłonach.

Festiwal Perspektywy to przegląd zjawisk nowego teatru organizowany przez łódzki Teatr Chorea. Tegoroczna edycja ma odbywać się pod hasłem awangardy w teatrze. Festiwal odbędzie się w formie pięciu weekendowych cykli między kwietniem a listopadem, w Art_Inkubatorze w łódzkiej Fabryce Sztuki. „Podczas każdego z cykli zaprezentujemy dwa spektakle, sesje warsztatów prowadzonych przez zaproszonych artystów oraz spotkania i dyskusje z twórcami i teatrologami. Festiwal Perspektywy 2017 to dwie premiery, a pozostałe spektakle to produkcje z 2015 i 2016 roku, które będą pokazywane w Łodzi po raz pierwszy” - dodają organizatorzy.

**

„Czarownice z Salem” w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi [ZDJĘCIA,FILM]

**

Pierwszy cykl zaplanowano na 22 i 23 kwietnia. Widzowie zobaczą spektakl „Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3” Teatru 21 z Warszawy, w reżyserii Justyny Sobczyk, realizowany przez aktorów z zespołem Downa, oraz spektakl „Intro” Teatru Dada von Bzdülöw działającego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku i prowadzonego przez duet choreograficzno-reżyserski Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską. Po każdym spektaklu odbędzie się rozmowa z twórcami. Organizatorzy przygotowują również dwa warsztaty. Pierwszy poprowadzi Justyna Sobczyk - reżyserka, pedagog, założycielka Teatru 21, którego członkami są osoby z zespołem Downa i autyzmem. Drugi poprowadzi Katarzyna Chmielewska tancerka, choreograf, dyrektor artystyczna Teatru Dada von Bzdülöw.

Na drugi cykl festiwal zaprosi 13-14 maja. Zaprezentowany zostanie spektakl „Nicea, 14 lipca 2016” powstały we współpracy Teatru Cinema z Michałowic i awangardowego AKHE Engineering Theatre z Petersburga, a także przedstawienie „Deadline” Studium Teatralnego z Warszawy. I tym razem planowane są warsztaty, które poprowadzi założyciel i dyrektor Studium Teatralnego, współpracownik Jerzego Grotowskiego - Piotr Borowski.

Na festiwalu pokazane zostaną dwie premiery oraz produkcje z ostatnich lat

Trzeci cykl odbędzie się po wakacjach, 23-24 września. Przygotowana zostanie premiera spektaklu muzyczno-tanecznego „Oratorium Ziemi”, powstałego w koprodukcji Teatru Chorea, kompozytora i muzyka Igora Gawlikowskiego i awangardowej grupy muzycznej Kormorany. Będzie można też zobaczyć spektakl „Nie mów nikomu”, z Poznania, w reżyserii Adama Ziajskiego, stworzony przez grupę osób niesłyszących.

Podczas czwartego cyklu, 27-29 października, widzowie będą mogli uczestniczyć w premierze spektaklu „Ciemność”, realizowanego przez Janusza Adama Biedrzyckiego z Teatru Chorea z grupą osób niewidomych i niedowidzących. Pokazany będzie też spektakl „Manifest 2” Teatru im. Stefana Batorego z Chorzowa.

Ostatni, piąty cykl, 17-19 listopada, to spektakl „Studium o Hamletach” Teatru Chorea powstały we współpracy z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie i spektakl „To” z Warszawy, w reżyserii Marty Ziółek, odnoszący się do dokonań Tadeusza Kantora. Wraz z finałem festiwalu odbędzie się III Zjazd Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki