MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Fryderyk Chopin patronem Szkoły Podstawowej nr 94 w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Nadanie imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej nr 94 w Łodzi - 22 maja 2024
Nadanie imienia Fryderyka Chopina Szkole Podstawowej nr 94 w Łodzi - 22 maja 2024 mat.pras.UMŁ
Szkoła Podstawowa nr 94 w Łodzi nosi imię Fryderyka Chopina. Uroczyście przyjęła je w środę 22 maja 2024. Jednak historia placówki oświatowej przy ulicy Zacisze od zawsze związana była z tym najwybitniejszym polskim kompozytorem.

Szkoła Podstawowa nr 94 ma patrona
Szkoła Podstawowa nr 94 przy ulicy Zacisze w Łodzi nosi imię Fryderyka Chopina. Patron jest nowy i nienowy dla tej placówki oświatowej. Szkołom, które tutaj działały od roku 1957 imię największego polskiego kompozytora nadawane było konsekwentnie - zawsze to samo. Trudno wyobrazić sobie innego patrona.

Fryderyk Chopin - zawsze towarzyszył uczniom szkoły przy ulicy Zacisze - niezależnie czy była to szkoła podstawowa czy gimnazjum. Szkoły zmieniały się w zależności od sytuacji w mieście oraz reform systemu edukacji w Polsce, jednak patron i jego twórczość - pozostawał niezmienny.

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Poprzedziły go długie przygotowania. Na lekcjach uczniowie poznawali historię i twórczość przyszłego patrona. Szkoła od kilku lat współpracuje również z Akademią Muzyczną w Łodzi oraz Filharmonią Łódzką, a nawet organizuje ogólnołódzki konkurs nawiązujący do Fryderyka Chopina.
Od 22 maja 2024 Szkoła Podstawowa nr 94 może pochwalić się też nowym sztandarem. Jego wygląd jest efektem przeprowadzonego plebiscytu. Wygrał projekt zaproponowany przez jednego z pracowników szkoły.

Wybór patrona był nieprzypadkowy, a wynika z zawiłej historii placówki. W budynku przy ul. Zacisze już kiedyś działała szkoła podstawowa, otwarta w 1957 roku. Kilka lat później przyjęła imię Fryderyka Chopina. W latach 90. została przekształcona w Publiczne Gimnazjum nr 3, które kontynuowało chopinowską tradycję. Na oświatową mapę Łodzi Szkoła Podstawowa nr 94 powróciła w 2018 roku, w wyniku reformy systemu oświaty. Rok później gimnazjum zostało zlikwidowane, a reaktywowana podstawówka pozostawała bez patrona. Dyrekcja placówki i samorząd uczniowski od kilku lat zabiegali o nadanie szkole imienia. Pod koniec ubiegłego roku odpowiednią uchwałę w tej kwestii podjęła Rada Miejska w Łodzi.

Z kart historii szkół przy ulicy Zacisze w Łodzi

  • 1957 - przy ulicy Zacisze zostaje oddany do użytku budynek, w którym zorganizowane zostają dwie szkoły podstawowe o numerach 94 i 98. Dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 94 zostaje Apolonia Zawiłowa.
  • 1962 - 27 maja szkole nadano imię Fryderyka Chopina i wręczono sztandar.
  • 1978 -1980 - decyzją władz oświatowych następuje likwidacja kolejno SP nr 132 i SP nr 98, przechodzą one do SP nr 94.
  • 1999 - w budynku Szkoły Podstawowej nr 94 powstaje Publiczne Gimnazjum nr 3 w Łodzi, którego pierwszym dyrektorem zostaje Ewa Biernaciak.
  • 2001 - likwidacja SP nr 94, w budynku przy ul. Zacisze pozostaje tylko Gimnazjum nr 3, którego nowym dyrektorem zostaje Sławomir Wołczyk.
  • 2002 - 21 maja nadanie imienia i sztandaru szkole. Patronem - Fryderyk Chopin.
  • 2018 - otwarcie Szkoły Podstawowej nr 94 - Dyrektorem szkoły zostaje Sławomir Wołczyk.
  • 2019 - likwidacja Gimnazjum nr 3.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fryderyk Chopin patronem Szkoły Podstawowej nr 94 w Łodzi - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki