MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? W których powiatach województwa łódzkiego dzietność jest najwyższa, a w których najniższa? RAPORT

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci?
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? Pixabay
Mieszkanka Skierniewic rodzi przeciętnie 1,5 dziecka i jest to najwyższy wynik w województwie łódzkim. Najniższy współczynnik dzietności występuje natomiast w powiecie kutnowskim i wynosi 1,318. Łodziankom bliżej do mieszkanek Kutna niż Skierniewic.

Dzietności w poszczególnych województwach oraz w wybranych powiatach przyjrzał się łódzki demograf prof. Piotr Szukalski. Przeanalizował tzw. współczynnik dzietności, czyli liczbę dzieci przypadającą na kobietę w wieku od 15 do 49 lat. Od lat utrzymuje się na niskim lub bardzo niskim poziomie, ale są regiony, w których to zjawisko szczególnie się nasila.

- Problem niskiej dzietności szczególnie trwale odnosi się do trzech województw: opolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, gdzie w całym ostatnim trzydziestoleciu odnotowywano stale zdecydowanie niższe natężenie urodzeń niż średnio dla Polski - podkreśla prof. Szukalski. - W przypadku innych województw – pomorskiego, małopolskiego i wielkopolskiego zauważyć można okresowo niskie wartości.

Statystyczna mieszkanka Pomorza rodzi 1,598 dziecka, podczas gdy mieszkanka Opolszczyzny 1,044. W województwie łódzkim współczynnik dzietności wynosi natomiast 1,349. W naszym regionie występują duże różnice między miastem i wsią. O ile przeciętna kobieta z miasta w Łódzkiem rodzi 1,325 dziecka, to wsi już 1,382.

W naszym województwie najwyższy współczynnik występuje w Skierniewicach, powiatach rawskim i poddębickim. Statystyczna mieszkanka Skierniewic rodzi 1,529 dziecka, powiatu rawskiego 1,490, zaś poddębickiego 1,481.

Najmniej skłonne do bycia mamami są mieszkanki Piotrkowa, a także powiatów kutnowskiego i łęczyckiego. Przeciętna piotrkowianka rodzi 1,325 dziecka, a powiatu kutnowskiego 1,318. W powiecie łęczyckim ten współczynnik wynosi 1,327. Łodzianki raczej preferują model kutnowsko-łęczycki: statystyczna mieszkanka stolicy naszego województwa rodzi 1,345 dziecka.

Ma to duże znaczenie dla wyludniania się społeczeństwa. O tzw. zastępowalności pokoleń mówi się, gdy ten współczynnik przekracza 2, czyli statystyczna kobieta rodzi ponad dwoje dzieci. W przeciwnym razem społeczeństwo się kurczy.

od 7 lat
Wideo

Kim jest Michelle Obama?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki