Glifosat - czy nadal będzie można go stosować? Ministerstwo wyjaśnia

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
pixabay.com/tee_zett
Glifosat jako substancja czynna jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin. Aktualny termin zatwierdzenia (przedłużony) obowiązuje do 15 grudnia 2022 r. Resort rolnictwa przekazuje, że możliwe są dalsze zezwolenia.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi postanowiło podnieść temat środków ochrony roślin i wyjaśniając zasady obrotu i stosowania, wytłumaczyć, jaka jest sytuacja dotycząca glifosatu, który jest ceniony przez rolników za swoje właściwości wysuszające, unieszkodliwianie chwastów.

W Polsce nie mogą być stosowane środki ochrony roślin, które zawierają substancje czynne, niedopuszczone do stosowania w przez Komisję Europejską w takich środkach.

MRiRW: Prawidłowe ich stosowanie, zgodnie z przeznaczeniem sprawia, że nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia człowieka, zwierząt lub środowiska.

Kwestie dopuszczania do obrotu środków ochrony roślin reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) Nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczące wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylające dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1 z późn. zm.)”.

To Cię może też zainteresować

Ocena bezpieczeństwa tych preparatów prowadzona jest w 2 etapach:

  • Komisja Europejska odpowiedzialna jest za ocenę i zatwierdzanie substancji czynnych środków ochrony roślin, przy udziale państw członkowskich,
  • państwa członkowskie odpowiedzialne są za ocenę środków ochrony roślin i dopuszczają do obrotu te preparaty na swoim terytorium.

Środki ochrony roślin przed dopuszczeniem do stosowania

  • Dopuszczane do obrotu środki ochrony roślin podlegają w procedurze rejestracji ocenie naukowo-technicznej obejmującej szereg badań i analiz dotyczących m.in. oceny narażania na potencjalne negatywne działanie środka ochrony roślin i substancji czynnej dla osób stosujących te preparaty (operator sprzętu), pracowników czy osób postronnych.
  • Ocenie podlega również narażenie zdrowia człowieka poprzez dietę (produkty spożywcze, pasze, woda pitna). Badany jest również los i zachowanie środka w środowisku, jak również oddziaływanie na organizmy niebędące celem zastosowania.
  • Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi określa w zezwoleniu na dopuszczenie środka ochrony roślin do obrotu treść etykiety, obejmującej szczegółowe warunki jego bezpiecznego stosowania. Dotyczy to upraw, terminów, liczby zabiegów, dawek, metod stosowania, okresów karencji, prewencji, itd. Informacje te zawarte są na stronnie ministerstwa: Wyszukiwarka środków ochrony roślin.

Glifosat substancją zatwierdzoną przez KE

Substancja czynna glifosat jest substancją zatwierdzoną przez Komisję Europejską do stosowania w środkach ochrony roślin, której termin zatwierdzenia został przedłużony do 15 grudnia 2022 r., przypomina ministerstwo rolnictwa o powołuje sie na przepisy: "zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) nr 2017/2324 w sprawie odnowienia zatwierdzenia substancji czynnej glifosat, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 dotyczącym wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin, oraz w sprawie zmiany załącznika do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 540/2011 (Dz. Urz. UE L 333 z 15.12.2017 str. 10)".

To Cię może też zainteresować

Opinia Komitetu ds. Oceny Ryzyka Europejskiej Agencji Chemicznej wykluczyła podnoszone zastrzeżenia co do działania rakotwórczego tej substancji czynnej. W związku z powyższym możliwe jest utrzymanie i wydawanie w państwach członkowskich nowych zezwoleń dla środków ochrony roślin zawierających glifosat, komunikuje resort.

Co aktualnie dzieje się w tej sprawie? Substancja glifosat podlega ponownej ocenie. "Jeżeli ocena ta wykaże zagrożenia tej substancji dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska zostaną podjęte działania mające na celu ograniczenie stosowania lub wycofanie tej substancji z palety środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu i stosowania na terytorium RP".

Źródło: informacja prasowa MRiRW

Wideo

Materiał oryginalny: Glifosat - czy nadal będzie można go stosować? Ministerstwo wyjaśnia - Gazeta Pomorska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie