Gniewko i Kasia zagrają w „Czar(cie) gry” na scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Spektakl „Czar(cie) gry” to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Lalek Arlekin im. H. Ryla. Pokaz odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Prapremierę przedstawienia „Czar(cie) gry” Teatr Arlekin pokaże w sobotę 16 września od godz. 17. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.

Scenariusz spektaklu opiera się na idei „odkurzenia” rodzimych baśni i wątków, poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nowej, współczesnej historii” - wyjaśnia Teatr Arlekin. - Łączy kilka tradycyjnych motywów zapisanych w polskich podaniach, zatapiając je w jedną, główną narrację.

Inspiracją do stworzenia wielowątkowej historii była z jednej strony legenda „Diabelska gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także współczesna powieść Chrisa van Allsburga „Jumanji”. A właściwie przedmiot w niej opisany, czyli magiczna i niezwykła gra planszowa, w której każdy ruch pionkiem wywołuje jakieś niebezpieczne zdarzenie”.

Tekst sztuki napisała Anna Andraka, spektakl reżyseruje Roksana Miner, za scenografię odpowiedzialna jest Agata Stanula, muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Mazoń, a reżyserią światła zajął się Maciej Iwańczyk.

W spektaklu będzie trochę strasznie, i trochę śmiesznie - zdradza Roksana Miner. - Nasz bohater, dziesięcioletni Gniewko przeprowadza się z rodzicami do innego, obcego dla siebie miasta, w którym nikogo nie zna. Druga bohaterka, Kasia, to dziewczyna ciągle wpatrzona w telefon. Oboje wyruszą w niezwykłą podróż, podczas której będą musieli odpowiedzieć sobie na wiele pytań.

Opowiedziana na scenie historia zawiera nawiązania do wybranych polskich baśni, legend i podań, także tych związanych z historią Łodzi. Są wśród nich m.in. „Boruta” Kazimierza Władysława Wójcickiego, „O śpiących rycerzach w Tatrach” Jana Kasprowicza, wspomniana „Diabelska gra” Stanisława Dzikowskiego oraz „Legenda Janusza, czyli skąd pochodzi nazwa miasta Łódź”.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Jan Stasiczak (gościnnie), Agata Butwiłowska, Katarzyna Stanisz, Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Maciej Piotrowski, Piotr Regdos. - Główni bohaterowie przechodzą przemianę, lepiej poznają siebie - podkreślają aktorzy. - Mamy nadzieję, że będzie to inspiracją dla naszych widzów.

Spektakl będzie na wrześniowym afiszu do 29 września, w tym 24 września w ramach „Niedzieli innej niż wszystkie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie