Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gniewko i Kasia zagrają w „Czar(cie) gry” na scenie Teatru Lalek Arlekin w Łodzi WIDEO

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Wideo
od 16 lat
Spektakl „Czar(cie) gry” to pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Lalek Arlekin im. H. Ryla. Pokaz odbędzie się w ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

Prapremierę przedstawienia „Czar(cie) gry” Teatr Arlekin pokaże w sobotę 16 września od godz. 17. Spektakl oparty jest na polskich legendach, także tych o Łodzi. Tekst sztuki powstał specjalnie na zamówienie łódzkiej sceny.

Scenariusz spektaklu opiera się na idei „odkurzenia” rodzimych baśni i wątków, poprzez wykorzystanie ich do stworzenia nowej, współczesnej historii” - wyjaśnia Teatr Arlekin. - Łączy kilka tradycyjnych motywów zapisanych w polskich podaniach, zatapiając je w jedną, główną narrację.

Inspiracją do stworzenia wielowątkowej historii była z jednej strony legenda „Diabelska gra”, w której bohater staje do wyzwania z diabłem walczącym o jego duszę ale także współczesna powieść Chrisa van Allsburga „Jumanji”. A właściwie przedmiot w niej opisany, czyli magiczna i niezwykła gra planszowa, w której każdy ruch pionkiem wywołuje jakieś niebezpieczne zdarzenie”.

Tekst sztuki napisała Anna Andraka, spektakl reżyseruje Roksana Miner, za scenografię odpowiedzialna jest Agata Stanula, muzykę do spektaklu skomponował Grzegorz Mazoń, a reżyserią światła zajął się Maciej Iwańczyk.

W spektaklu będzie trochę strasznie, i trochę śmiesznie - zdradza Roksana Miner. - Nasz bohater, dziesięcioletni Gniewko przeprowadza się z rodzicami do innego, obcego dla siebie miasta, w którym nikogo nie zna. Druga bohaterka, Kasia, to dziewczyna ciągle wpatrzona w telefon. Oboje wyruszą w niezwykłą podróż, podczas której będą musieli odpowiedzieć sobie na wiele pytań.

Opowiedziana na scenie historia zawiera nawiązania do wybranych polskich baśni, legend i podań, także tych związanych z historią Łodzi. Są wśród nich m.in. „Boruta” Kazimierza Władysława Wójcickiego, „O śpiących rycerzach w Tatrach” Jana Kasprowicza, wspomniana „Diabelska gra” Stanisława Dzikowskiego oraz „Legenda Janusza, czyli skąd pochodzi nazwa miasta Łódź”.

W obsadzie spektaklu znaleźli się: Jan Stasiczak (gościnnie), Agata Butwiłowska, Katarzyna Stanisz, Emilia Dryja, Klaudia Kalinowska, Maciej Piotrowski, Piotr Regdos. - Główni bohaterowie przechodzą przemianę, lepiej poznają siebie - podkreślają aktorzy. - Mamy nadzieję, że będzie to inspiracją dla naszych widzów.

Spektakl będzie na wrześniowym afiszu do 29 września, w tym 24 września w ramach „Niedzieli innej niż wszystkie”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki