Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grupa Łódź Kaliska świętuje czterdziestolecie przewrotnej i awangardowej działalności

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grupa Łódź Kaliska świętuje czterdziestolecie
Grupa Łódź Kaliska świętuje czterdziestolecie Krzysztof Szymczak
Grupa artystyczna Łódź Kaliska świętuje w tym roku czterdziestolecie działalności. Polska i Łódź przeszły w tym czasie przez kilka epok. A przewrotne spojrzenie na rzeczywistość artystów okazuje się wieczne i wciąż ożywcze...

„Łódź Kaliska” narodziła się we wrześniu 1979 roku nad polskim morzem, na plaży, w miejscowości Darłówko. Założyli ją artyści, którzy zostali karnie usunięci z Fotograficznego Pleneru Młodych. Nic zatem dziwnego, że zaplanowane na wrzesień tego roku specjalne sympozjum „sprowokowane 40. rocznicą powstania Łodzi Kaliskiej Muzzeum - grupy twórczej” będzie się odbywać pod hasłem „Błogosławione skutki wykluczenia”.

Grupa Łódź Kaliska od swojego powstania działa nieprzerwanie do dziś w składzie: Marek Janiak, Andrzej Kwietniewski (rozstał się z grupą w roku 2007), Adam Rzepecki, Andrzej Świetlik i Andrzej Wielogórski (Makary). W kolejnych latach dołączyli Zofia Łuczko i Sławomir Bit.

- Warto zaznaczyć, że wśród wielu grup artystycznych powstających w tamtym czasie, byliśmy jedyną z Łodzią w nazwie, od początku zatem byliśmy lokalnymi patriotami - podkreśla Marek Janiak, obecnie architekt miasta w Urzędzie Miasta Łodzi.

Andrzej Świetlik zaś, mieszkający od długiego czasu w Warszawie, dodaje: - Przez te wszystkie lata jako jedyny jeździłem w interesach z Warszawy do Łodzi, a nie w drugą stronę, jak to się zwykle odbywa. Zrobiłem chyba ze dwa tysiące kursów na tej trasie. Ale w Łodzi zawsze było ciekawie.

Jubileuszowe sympozjum zaplanowane jest na 27 września i odbędzie się na trzech piętrach kultowego pubu Łódź Kaliska przy ul. Piotrkowskiej, który od początku (czyli od 1996 roku) pełni także rolę nieformalnego Muzeum Łodzi Kaliskiej. Organizatorzy zapowiadają referaty i inne formy wypowiedzi (pod warunkiem nieprzekroczenia 20 minut trwania) oraz instalacje multimedialne. Wydarzenie ma być rejestrowane i uwiecznione w wydawnictwie posympozjalnym. Zgłoszenia zainteresowanych wystąpieniem są przyjmowane jeszcze do 30 maja.

Ale sympozjum „Błogosławione skutki wykluczenia” jest tylko częścią Festiwalu Łodzi Kaliskiej, który już 6 czerwca zainauguruje wernisaż wystawy „Parada Wieszczów Łodzi Kaliskiej” w Miejskiej Galerii Sztuki - Ośrodek Propagandy Sztuki w Parku im. H. Sienkiewicza.

- To będzie premierowy pokaz tej ekspozycji w Łodzi, była ona już prezentowana w Budapeszcie i Sopocie - wyjaśnia Zofia Łuczko. - Chcemy przypomnieć również tradycję awangardową Łodzi, która zawsze była miastem nowoczesnym, „idącym do przodu” w zakresie sztuki.

27 czerwca odbędzie się edycja specjalna cyklu „Spotkania na antresoli”, poświęcona archiwum Łodzi Kaliskiej w zasobach Biblioteki Muzeum Sztuki w Łodzi - warto zaznaczyć, że w MS przy ul. Więckowskiego 36 są do zobaczenia toalety „Czysta sztuka” Łodzi Kaliskiej. Na 26 września zaplanowane są wernisaże otwierające wystawy Łodzi Kaliskiej w Galerii Wschodniej, Galerii FF, Salonie Fotografii Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.

28 września odbędzie się przegląd filmów Łodzi Kaliskiej w kinie Charlie, a 28 września - monstrualne przyjęcie urodzinowe w pubie Łódź Kaliska.

Grupa Łódź Kaliska prowokowała, zaczepiała, komentowała, zaskakiwała, wchodziła w utarczki z codziennością. To, że dotrwała szacownego jubileuszu, jest prawdziwą sztuką.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki