Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grzegorz Ziółkowski laureatem Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego

Anna Gronczewska
Grzegorz Ziółkowski został laureatem Konkursu im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego i otrzymał 50 tysięcy złotych za najlepszą w Polsce książkę z zakresu nauk humanistycznych. Nagroda została przyznana po raz piąty.

Zwycięzcę ogłoszono podczas Gali zorganizowanej w łódzkiej Filharmonii. Grzegorza Ziókowskiego nagrodzono za książkę „Okrutny teatr samospaleń. Protesty samobójcze w ogniu i ich echa w kulturze współczesnej”, wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a zgłoszoną przez Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej poznańskiego uniwersytetu.

- Największa wartość książki polega na „otwieraniu oczu” czytelnikom, którzy widzami okrutnych przedstawień nie byli, nie mogli być lub być nie chcieli – napisała o tej książce Marta Steiner. - Taka przemiana czytelnika w widza ma też wartościową konsekwencję: patrz i sam oceń - zdaje się mówić autor. Dojrzały humanizm Grzegorza Ziółkowskiego pozwolił mu ustrzec się zarówno przed sensacyjnością, jak i doktrynerstwem. Nie szokuje i nie agituje. Zamiast tego każe czytelnikowi patrzeć, przejrzeć na oczy i nie pozostawać obojętnym, wedle własnego sumienia;

Do V edycji Konkursu zgłoszono rekordową liczbę prac, bo aż 76. Kapituła złożona z wybitnych humanistów reprezentujących polskie uczelnie i jednostki naukowe, wybrała pięcioro finalistów. Oprócz Grzegorza Ziółkowskiego wśród nominowanych znalazł się Andrzej Franaszka, autor „Herbert. Biografia” (Tom I „Niepokój”; Tom II „Pan Cogito”), wydaną przez Wydawnictwo ZNAK. Nominowano też Magdalenę Matysek-Imielińskią i jej książkę„Miasto w działaniu. Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa – dobro wspólne w epoce nowoczesnej”, wydaną przez Fundację Nowej Kultury Bęc Zmiana i Uniwersytet Wrocławski, Joann Lisek, autorkę książki„Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.)” wydaną przez Fundację Pogranicze. Na liście nominowanych znaleźli się też Zuzanna Zbróg i Piotr Zbróg za książkę „Konstruowanie reprezentacji społecznej zapożyczeń do końca wieku XVIII”, wydaną przez TAiWPN UNIVERSITAS.

Nagroda im. Pierwszego Rektora Uniwersytetu Łódzkiego Prof. Tadeusza Kotarbińskiego za wybitną pracę naukową z zakresu nauk humanistycznych to wyróżnienie rangi ogólnopolskiej. Konkurs jest promocją badań, publikacji humanistycznych i samej humanistyki. Jest to jedyna tego rodzaju nagroda w Polsce. Jej laureat otrzymuje 50 000 zł na dalszy rozwój naukowy. Czwórka dotychczasowych laureatów nagrody – prof. Jan Strelau (SWPS), dr hab. Ewa Kołodziejczyk (PAN), dr hab. Dorota Sajewska (IKP UW) i prof. Andrzej Friszke (PAN) – reprezentuje nie tylko doskonałość naukową i warsztatową. Również w życiu codziennym pokazuje, że humanistyka to nie tylko sfera naukowa, ale zarazem określona postawa etyczna i otwarte podejście świata. Na przykład dr hab. Sajewska przekazała wygraną na cele charytatywne.

- Uniwersytet Łódzki, gdzie narodziła się idea nagrody, zawsze konsekwentnie wspierał humanistykę i doceniał jej znaczenie we współczesnym świecie – zapewnia Paweł Śpiechowicz, rzecznik prasowy Uniwersytetu Łódzkiego. - Nagroda została ustanowiona, by regularnie dawać dowód na istnienie niezwykle silnej grupy polskich naukowców zajmujących się na co dzień humanistyką we wszystkich jej odmianach. Bywa, że wybitne prace z zakresu nauk humanistycznych pozostają niezauważone, podczas gdy ich potencjał naukowy jest ogromny.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki