Tomasz Bagiński jest autorem animowanego film krótkometrażowego „Katedra” z 2002 roku, na podstawie opowiadania Jacka Dukaja pod tym samym tytułem, nominowanego do Oscara w kategorii krótki film animowany. Ta właśnie produkcja tak naprawdę otworzyła polski rynek na animację komputerową.
W 2004 roku artysta zrealizował swój drugi film krótkometrażowy „Sztuka spadania”, a w 2009 roku powstał „Kinematograf”, na podstawie komiksu Mateusza Skutnika z albumu „Rewolucje: Monochrom”. Poza realizacją swoich autorskich projektów pracuje nad efektami specjalnymi i animacją na potrzeby produkcji reklamowych i kinowych (współtworzył między innymi filmy „Quo vadis” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza i „Superprodukcję” Juliusza Machulskiego). Jest poza tym autorem okładek do większości książek Jacka Dukaja.
W 2014 roku Tomasz Bagiński wyreżyserował spot promujący Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi. Twórca jest również dyrektorem kreatywnym w warszawskiej firmie Platige Image, specjalizującej się w tworzeniu grafiki komputerowej, animacji 3D i cyfrowych efektów specjalnych dla świata reklamy, filmu, sztuki, edukacji i rozrywki.
Najgłośniejszym projektem, w który jest ostatnio zaangażowany Tomasz Bagiński to serial „Wiedźmin”, zrealizowany dla platformy Netflix. Artysta jest producentem wykonawczym przedsięwzięcia - pierwszy sezon serialu odniósł duży sukces na całym świecie, pracę nad kolejnym przerwała pandemia.
Warto przypomnieć, że Tomasz Bagiński w 2003 roku został laureatem Złotego Glana, nagrody łódzkiego kina Charlie, właśnie za „Katedrę”: „strumień wspaniałych obrazów, zachwycających jako pojedyncze kadry, a wspólnie odkrywających przed widzem głębokie przesłanie” - jak napisano w uzasadnieniu.
- W tamtym czasie, kiedy animacja w Polsce była traktowana nieco po macoszemu, jego „Katedra” była olśnieniem. Kino Charlie i Stowarzyszenie Łódź Filmowa zajęły się dystrybucją tego filmu w kinach studyjnych. Nie mieliśmy wątpliwości, że Tomasz Bagiński przeciera nowe szlaki w polskiej kinematografii - przypomina Sławomir Fijałkowski, szef kina Charlie, prezes Stowarzyszenia Łódź Filmowa i członek Kapituły Łódzkiej Alei Gwiazd.
Tomasz Bagiński, rzecz jasna, osobiście odsłoni swoją gwiazdę na ul. Piotrkowskiej, jednak tym razem nie odbędzie się tradycyjne spotkanie laureata z publicznością.
Gwiazda Tomasza Bagińskiego będzie 79. w Łódzkiej Alei Gwiazd. W tym roku w łódzkiej Alei Sławy, oprócz tej gwiazdy, mają się pojawić jeszcze trzy.
iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?