Hanna Zdanowska: -Nie wezmę udziału w oficjalnej prezentacji Łodzi

Agnieszka Magnuszewska
Agnieszka Magnuszewska
Hanna Zdanowska nie leci do Paryża na prezentację Łodzi jako gospodarza Expo 2022. Krzysztof Szymczak
Hanna Zdanowska ogłosiła w poniedziałek, 21 listopada, że nie weźmie udziału w oficjalnej prezentacji kandydatury Łodzi jako gospodarza Expo 2022.

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, nie złoży we wtorek aplikacji Łodzi o organizację wystawy Expo 2022. Poinformowała o tym podczas wczorajszej konferencji. Oświadczyła, że jej obecność podczas prezentacji łódzkiej aplikacji w paryskim Biurze Wystaw Światowych, mogłaby posłużyć jako argument przeciwnikom Expo w naszym mieście. Dlatego aplikację złoży wicepremier Piotr Gliński, prawdopodobnie w towarzystwie Wojciecha Rosickiego, wiceprezydenta Łodzi.

Podczas poniedziałkowej konferencji Zdanowska odczytała oświadczenie w sprawie jej obecności w środę w Biurze Wystaw Światowych. Podkreśliła, że trzy lata temu poinformowała o ubieganiu się Łodzi o organizację wystawy Expo International 2022 i że do pomysłu tego udało jej się przekonać premiera i rząd.

- Od trzech lat prowadzę projekt, który może na zawsze zmienić nasze miasto. W ciągu ostatnich 40 miesięcy zamieniliśmy fantastyczną ideę, która wielu wydawała się czystym science fiction, na konkrety. Na dokumenty, na liczby, na realne projekty. Otrzymaliśmy bardzo dużą pomoc i potwierdzone obietnice ze strony rządowej, także po zmianie władzy w Polsce - mówiła wczoraj prezydent Łodzi. - Nie mam najmniejszych wątpliwości, że możemy liczyć na poparcie pana premiera Gliń-skiego, lidera projektu po stronie rządowej. Ale wiem też, że nie wszyscy chcą sukcesu naszego miasta. Jest wiele osób, które z chęcią wydałyby te kilka miliardów złotych zarezerwowanych dla Łodzi na inne cele, osób, które trzymają kciuki i zrobią wszystko, by nam się nie udało.

Prezydent odniosła się tym samym do piątkowego przesłuchania w Gorzowie. Tamtejsza prokuratura postawiła jej zarzut wyłudzenia kredytu hipotecznego, a dokładnie uzyskania kredytu w oparciu o nierzetelne dokumenty. W piątek wieczorem Zdanowska tłumaczyła, że kredyt został już spłacony, a do jego zaciągnięcia skłoniła ją ciężka choroba dziecka jej życiowego partnera. Stwierdziła, że „grzebanie w jej prywatnym życiu to część gry politycznej”.

- Dotarły do mnie informacje, że ta absurdalna sytuacja, w której znajduję się od piątku, może być pretekstem do prób storpedowania naszego projektu (wstawy Expo w Łodzi - red.) - zaznaczyła podczas konferencji prezydent Łodzi. - Co więcej, choć to całkowicie pozbawione sensu i logiki, to moja obecność na prezentacji miałaby posłużyć jako argument przeciwnikom Expo w Łodzi.

Piątkowe oświadczenie Zdanowskiej (po powrocie z gorzowskiej prokuratury) było bardzo emocjonalne. Wczoraj prezydent również się wzruszyła, gdy zapewniała, że złożenie oficjalnej aplikacji Łodzi w Biurze Wystaw Światowych miało być „najpiękniejszym momentem jej prezydentury”. - Bardzo serdecznie i z całego serca chciałabym podziękować dziesiątkom pracowników urzędu, którzy uwierzyli w mój pomysł, którzy dali się ponieść temu wielkiemu marzeniu o nowoczesnej, otwartej, przyjaznej Łodzi i poświęcili ostatnie miesiące na przygotowanie fantastycznej prezentacji Łodzi - mówiła Zdanowska. - Jestem spokojna, bo wiem, że jesteśmy świetnie przygotowani. Na konferencję idą moi najlepsi współpracownicy, z prezydentem Rosickim na czele.

To właśnie Rosicki ma zastąpić Zdanowską podczas oficjalnego składania aplikacji. - Wygłoszę przemówienie przygotowane dla pani prezydent i prawdopodobnie również stanę z premierem Glińskim na konferencji prasowej po prezentacji naszej aplikacji - tłumaczył Rosicki.

Nie wiadomo, czy Zdanowska weźmie udział w uroczystej kolacji, jaką Łódź organizuje dla delegatów Biura Wystaw Światowych w Paryżu. Na pewno leci do Paryża, ale po to, by spotkać się z przedstawicielami biznesu. Ma z nimi umówione trzy spotkania.

CZYTAJ TEŻ: Hanna Zdanowska: Nie mam nic do ukrycia

Swoją decyzję, prezydent Łodzi przedstawiła podczas konferencji zwołanej w EC1. Na drugiej stronie zamieszczamy treść wystąpienia Hanny Zdanowskiej.

Szanowni Państwo,
3 lata temu dokładnie w tym miejscu ogłosiłam, że Łódź będzie ubiegać się o organizację wystawy EXPO International. Do mojego pomysłu udało mi się przekonać premiera i rząd, który zdecydował się oficjalnie wesprzeć naszą kandydaturę.
Od 3 lat prowadzę projekt, który może na zawsze zmienić nasze miasto, który może być przełomowym punktem
w historii Łodzi. Projekt, dzięki któremu staniemy się nowoczesną, przyjazną, europejska metropolią.
Wystawa EXPO International to nie tylko nowe, wspaniałe budynki, remonty na niespotykaną skalę i rozwój infrastruktury. To także szansa na poprawę jakości życia mieszkańców, na dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy
i milionowe zamówienia dla lokalnych firm.
W ciągu ostatnich 40 miesięcy zamieniliśmy fantastyczną idee, która wielu wydawała się czystym science fiction na konkrety. Na dokumenty, na liczby, na realne projekty. Otrzymaliśmy bardzo dużą pomoc i potwierdzone obietnice ze strony rządowej, także po zmianie władzy w Polsce.
Szanowni państwo dotarliśmy do momentu w którym, za dwa dni w Paryżu, na posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Biura Wystaw Światowych EXPO zostanie oficjalnie zaprezentowana kandydatura Łodzi, jako kandydata na gospodarza jednej z największych światowych imprez. Dołączymy do elitarnego grona miast, które w ogóle miały szanse ubiegać się o to wydarzenie.
Bardzo serdecznie i z całego serca chciałabym podziękować, dziesiątkom pracowników urzędu, którzy uwierzyli w mój pomysł, którzy dali się ponieść temu wielkiemu marzeniu o nowoczesnej, otwartej, przyjaznej Łodzi i poświęcili ostatnie miesiące na przygotowanie fantastycznej prezentacji Łodzi.
Nie mam także najmniejszych wątpliwości ze możemy liczyć na poparcie Pana Premiera Glińskiego, lidera projektu po stronie rządowej.
Ale wiem też, że nie wszyscy chcą sukcesu naszego miasta. Jest wiele osób, które z chęcią wydałyby te kilka miliardów złotych zarezerwowanych dla Łodzi na inne cele, osób które trzymają kciuki i zrobią wszystko, aby nam się nie udało.
Dotarły do mnie informacje, że ta absurdalna sytuacja, w której znajduję się od piątku, może być pretekstem do prób storpedowania naszego projektu.
Co więcej, choć to całkowicie pozbawione sensu i logiki, to moja obecność na prezentacji, miałaby posłużyć jako argument przeciwnikom EXPO w Łodzi.
Szanowni państwo, nie zależy mi na byciu na zdjęciach, nie dbam o to czy w środę w relacjach z Paryża pokażą mnie Fakty i Wiadomości. Dla mnie liczy się tylko Łódź i tylko to, aby nasze miasto zostało gospodarzem tej wielkiej imprezy.
Dlatego też, choć miała to być jedna z najpiękniejszych chwil mojej prezydentury, moment na który czekałam od lat, zdecydowałam, że rezygnuję z udziału w Walnym Zgromadzeniu i oficjalnej prezentacji Łodzi.
Wszystkim dziennikarzom, którzy będą tam na miejscu relacjonować to wydarzenie nieco zazdroszczę, ale życzę, aby poczuli atmosferę tej chwili. Tam będzie działa się historia. To między innymi od środowego wydarzenia zależy przyszłość naszego miasta. Tego jak szybko będzie się zmieniać, jak szybko nadrobi stracony czas, tego jak szybko stanie się najpiękniejszym, najciekawszym, najbardziej wyjątkowym miastem w Polsce.
Będę trzymać kciuki za naszą delegację i za nasze wystąpienie. Jestem spokojna, bo wiem, że jesteśmy świetnie przygotowani. Na konferencje idą moi najlepsi współpracownicy, z prezydentem Rosickim na czele.
Jestem przekonana, że w środę rozpocznie się nasza wspólna niesamowita podróż w przyszłość, która zakończy się
w pewien piękny dzień w 2022 r. gdy przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Wystaw EXPO, stojąc
w najnowocześniejszym, najbardziej zielonym, najbardziej otwartym na mieszkańców centrum miasta w Europie wypowie te magiczne 6 słów „EXPO International Łódź uważam za otwarte”.

ZOBACZ:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 128

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

H
H.Z. to nałogowy kłamca

Hanna Z. to oszustka i kłamca. Oszukała Lyncha i Żydowicza, Okłamała Gehryego i Tomaszewskiego który pomógł jej wygrać wybory.
Top w ogóle wredna kobieta, podły człowiek niegodny stanowisk publicznych.
A GW jest powiązana z biznesem i otrzymuje od H.Z. ogłoszenia i opłaty za prenumeratę więc jej broni.
Dzisiaj Michnik płakał , że jest prześladowany bo PIS zabrania w urzędach marnotrawić kasę na prenumeratę GW i dawanie tam ogłoszeń.
Panie Michnik okazuje się pan malutkim człowieczkiem. Ilu ludzi było tak wykańczanych przez PO. Tysiące!

R
Rudolf

Teraz bedzie sie dzialo. Niejaka Wielowiejska uczy nas ,ze Hania jest OK> Standardy GW to wyludzic kredyt (zlamac prawo poprzez potwierdzenie nieprawdy) i cieszyc sie ,ze sie go splacilo. No no na takim paliwie to daleko nie zajedziemy. Niech GW napisze aby zniesc wszelkie prawa i juz bo w szwindlach przeszkadzaja. Jeli tak latwo przechodzi Hani potwierdzanie nieprawdy czyli lamanie prawa to co dzieje sie w innymi rzeczami. Tam tez tak latwo oszukuje ?? Do kitu z takim prezydentem.

W
Wojtek

uniemożliwić nieuczciwym ludziom przekręcenia miliardów, które rząd obiecał na ekspo- tak jak to zrobiono z kasą łodzian, która poszła na idiotyczne betonowe rowy i trzy stadiony dla nieistniejących druzyn, w tym pewnego grabarza.

k
kolo

ha,ha konia kuja a zaba noge podstawia... co Glinski zrobil dla Lodzi...? ale jak expo dostaniemy to bd ze on jeden , jedyny wypromowal nasze miasto i zalatwil nam expo żenada...

G
Gość

Prosimy wziac pod uwage wszystkie ponizsze wpisy
kopia (gość) 22.11.16, 08:00:2
Łodzianie tylko dlatego, że Zdanowska na czas nie przygotowała inwestycji budowy dworca Fabrycznego i poniewczasie zażyczyła sobie procesu z firmą posiadającą prawa do jednej z nieruchomosci przy NCŁ – zdecydowała tym samym o opóźnieniu przekazania inwestycji i odszkodowaniu od Miasta, muszą zapłacić wykonawcy dworca Fabrycznego 63 mln zł tego odszkodowania. To jej rządy. Miasto Łodź jest jednym z biedniejszych w Polsce i najbardziej zadłużonym – na 3 mld zł. Wielkie niepraktyczne, puste inwestycje pod publiczkę, wytrzebienie kultury – patrz; Camerimage, FD4K, FW etc, korupcja, wyprowadzanie w sposób ręczny kasy z Miasta – patrz: Transatlantyk etc. W sprawie śledztwa:
Zdanowska to prezydent miasta a nie szary obywatel. Wcześniej była wiceprezydentem, jeszcze wcześniej radną. Jej finanse muszą być przejrzyste i transparentne i nie ma to nic wspólnego z mieszaniem się w prywatne sprawy. Nie miała 150 tysięcy złotych w gotówce wkładu własnego na zakup nieruchomości, a oświadczyła w umowie przedwstępnej i w akcie notarialnym, że pieniądze przekazała. Poświadczyła nieprawdę dla wyłudzenia kredytu. Jest to przestępstwo i nie ma znaczenia dziś to, że kredyt spłaciła. Cóż, ciekawe jest to, jak spłaciła w ciągu kilku lat wszystkie kredyty na łączną kwotę 1 mln 250 tys. zł oraz odsetki. Ale to temat na kolejną opowieść prokuratury. A jeszcze następną opowieścią do dzisiejszego preludium śledztwa powinny być audyty inwestycji w Łodzi za jej kadencji. Urzędnik państwowy który oszukuje na małych transakcjach, nie przepuści okazji, gdy będzie mógł sięgnąć po duże pieniądze. Sic! zwiń

odpowiedzi (1)

popieram w całej rozciągłości!!
Adam (gość) 22.11.16, 11:40:10

Jasne ze tak jest.

Skomentuj

Apel do Prokuratury w Gorzowie!
kliczko (gość) 22.11.16, 05:15:02

Zgłoś naruszenie treści Zgadzasz się z opinią. / +22 / 7
Warto też przyjrzeć się temu dlaczego Zdanowska nie zawiadomiła prokuratury , CBA i innych organów kontroli o tym, że mogło dojść do przestępstwa w Specjalnej Strefie Sztuki po tym jak Regionalna Izba Obrachunkowa w Łodzi oraz Urząd Zamówień Publicznych w Warszawie stwierdziły, że zlecono wykonanie projekt tzw. Specjalnej Strefy Sztuki niezgodnie z prawem.
Zamiast wypowiedzieć umowę wykonawcom projektu, Zdanowska zamiotła sprawę pod dywan.
Wydano 40 mln ze środków publicznych, z konta UMŁ.
KPMG zaleciło w audycie Nowego Centrum Łodzi skontrolowanie tej sprawy, jednak Zdanowska nie zrobiła nic.
Co ona z tego miała, że pozwoliła wypłynąć 40 mln złotych z naszych podatków na nielegalne zlecenie?
To naprawdę jest taka niegospodarność i działanie na szkodę Miasta, że Prokuratura powinna się tym zająć!
A może ludzie którzy zyskali na ukryciu tego nadużycia pomagają okrężną droga tej pani?
zwiń

odpowiedzi (1)Skomentuj

Sprawdzić
Układ (gość) 22.11.16, 07:08:01

Zgłoś naruszenie treści Zgadzasz się z opinią. / +18 / 4
Kto wykupił grnuty pod żwirownię pod Łodzią skąd Łódź była zaopatrywania w materiały do budowania (trasa WZ , dworzec , obwodnicaA1). Jakie były powiązania z Panią Z.

Skomentuj
Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Apel do Prokuratury w Gorzowie!
kliczko (gość) 22.11.16, 05:06:13

Zgłoś naruszenie treści Zgadzasz się z opinią. / +16 / 5
Proszę sprawdzić ile i skąd miała pani Zdanowska pieniądze na
zapłacenie MECENASOWI MARCINOWI NAROŻNIKOWI, KTÓRY JĄ REPEREZENTOWAŁ PROCESIE karnym TRWAJACYCM BODAJ DWA LATA a dotyczącym sporu z...rozwiń całość

odpowiedzi (1)Skomentuj
Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Wyjaśnienie wypływu 63 mln
Cichy deal (gość) 22.11.16, 08:01:34

Zgłoś naruszenie treści Zgadzasz się z opinią. / +13 / 2
Sprawdzic czy nie doszło do celowych zaniedbań i zaniechań ze strony miasta podczas budowy dworca ? Wypłata wykonawcy 63 mln zł za oddanie dworca 3 lata po terminie w ramach odszkodowania to j

a
a

a do tego nie mozna dopuścić, co nie ?

s
sarkazm ? ironia?

czy może zart ?

K
Krzysztof

Nit Tomasz lub ....., tylko aby na pewno no

:))

i oby wszystkie te niekompetentne nieroby już nam nie szkodziły. A Ukrainy mi nie z**, sami pchają się w ręce Sorosa. Już ponoć większośc gruntów potracili.

A
Alan

Prezydent, który fałszuje dokumenty jest niewiarygodny i nie może skutecznie reprezentować interesu miasta.
A p. Rosicki moze się nadawał do kręcenia przy wyborach i niedoszłych referendach, ale miejsce w Paryzu jest nie dla niego. Pytam, co ten człowiek oprócz propagandy na rzecz Hanki sobą reprezentuje?

k
kaca

Ot co.

:)

3/4 PO wyemigruje na Ukrainę .

!!!

Czlek, który w poczuciu bezkarnosci lekceważy ludzi i fatalnie się do nich odnosi

u
urzędnik

Wreszcie dokumenty w sprawie wyłudzenia kredytu przez Zdanowską , które leżały latami, ktoś wziął do ręki. Bo tak właśnie za PO wyglądała sprawiedliwość. Jedni wylapywali złodziei, a inni ich kryli. Jak w sprawie Olewnika i innych łącznie z samobójstwem Leppera i innych.
Ja się nie boję PiSu, ja się boję, że przestanie dociekac prawdy, bo ktoś z zewnątrz ich zacznie trzymać w finansowym szachu. Mam nadzieję ze rozliczą każdego.

h
hahah

Uhuhhahahaaaa

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3