Historia łódzkich ulic. Ulica Rembielińskiego w Łodzi

Anna Gronczewska
Anna Gronczewska
Patronem tej ulicy został ojciec przemysłowej Łodzi - Rajmund  Rembieliński
Patronem tej ulicy został ojciec przemysłowej Łodzi - Rajmund Rembieliński
Udostępnij:
Patronem tej ulicy jest ojciec przemysłowej Łodzi. Jej historia wiąże się z dziejami fabryki Józefa Gampego i Juliusza Albrechta, która znajdowała się przy ul. Pańskiej 127 - 129, czyli przy ul. Żeromskiego.

W 1913 r. właściciele postanowili rozbudować swoją fabrykę. To sprawiło, że została wytyczona nowa ulica. Nazwano ją Noworadwańską. Podczas I wojny światowej Niemcy przetłumaczyli jej nazwę na Neue Radwański Strasse. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości powróciła dawna nazwa ulicy. Ale w 1932 r. jej patronem został Rajmund Rembieliński. Po utworzeniu Królestwa Polskiego został prezesem Komisji Województwa Mazowieckiego, czyli tak naprawdę mianowano go wojewodą mazowieckim. W 1820 r. Rembieliński ruszył w objazd województwa mazowieckiego. Był w Zgierzu i zaczął jechać Traktem Piotrkowskim. Zainteresował i zachwycił się terenem, przez który przejeżdżał. Były tam przepiękne lasy i 19 strumieni. Miejscem, którym zachwycił się Rajmund Rembieliński była Łódź. Niewielkie miasteczko, które jeszcze pod koniec XVIII wieku miało tylko 191 mieszkańców.

Po inspekcji tych terenów Rajmund Rembieliński napisał sprawozdanie do namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka. Pojawiła się w nim informacja, że miasto Łódź ze względu na swoje zasoby wody, drewna ma znakomite warunki do tworzenia tu przemysłu.

Zabiegi Rembielińskiego się powiodły. 18 września 1820 r. Łódź wpisano na listę osad fabrycznych. Rozpoczęło to nowy rozdział w historii naszego miasta. W 1940 r. Niemcy zmienili nazwę tej ulicy na Josef Bernth Strasse. W ten sposób uczczono Josefa Berntha pierwszego starszego Zgromadzenia Majstrów Tkackich w Łodzi. Po zakończeniu wojny patronem tej ulicy znów został Rembieliński.

Fabrykę Juliusza Albrechta i Józefa Gampego, dzięki której wytyczono tę ulicę, założono w 1894 r. Wcześniej mieli oni warsztaty tkackie i ręczną drukarnię tkanin przy Piotrkowskiej. Potem połączyli siły i zbudowali razem fabrykę, którą stale rozbudowywali. W 1913 r., a więc kiedy wytyczono dzisiejszą ulicę Rembielińskiego, fabryką zarządzała spółka Manufaktura Bawełniana Gampe i Albrecht SA. W skład fabryki wchodziła przędzalnia, tkalnia bawełny, farbiarnia, bielnik, draparnia i drukarnia tkanin. Po zakończeniu II wojny światowej fabryka została przejęta przez państwo. Utworzono tu Zakłady Przemysłu Bawełnianego „Maltex”.

Dziś przy ul. Rembielińskiego znajduje się centrum handlowo-rozrywkowe „Sukcesja”. Przed nim stanął pomnik Rajmunda Rembielińskiego, twórcy przemysłowej Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie