Hłasko według Zadary

  Hłasko według Zadary

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada.

  Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada. ©Krzysztof Bieliński/materiały prasowe

  W czwartek odbywa się premiera spektaklu "Wszyscy byli odwróceni" Michała Zadary według opowiadania Marka Hłaski. Przedstawienie, którego koproducentem jest Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, a w jednej z głównych ról zagra Edward Linde-Lubaszenko, pokazany będzie w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jesienią odbędzie się jego łódzka premiera.
  Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada.

  Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada. ©Krzysztof Bieliński/materiały prasowe

  Opowiadanie Hłaski porusza temat lojalności, miłości i samotności ludzi, którzy chcą odbudować swój świat i siebie samych po zagładzie. Jego bohaterami są polscy Żydzi oglądający w latach 50. powstające państwo Izrael.

  Jak podkreśla Zadara, jeden z ciekawszych twórców nowego polskiego teatru, autor m.in. nagradzanego "Hotelu Savoy" w "Nowym", ma to być opowieść o ludziach zawieszonych między dwoma światami: nowym państwem Izrael i Europą, naznaczoną przez Holokaust.


  - Reguły życia w nowym społeczeństwie nie były do końca jasne: czy Izrael ma być kolejnym, normalnym krajem, czy państwem doskonałym, utopią urzeczywistnioną? - zastanawia się reżyser. - Obywatele intensywnie zajmowali się swą tożsamością, która nie była im dana z góry, tylko musieli ją wypracować.

  W przedstawieniu zagrają: Edward Linde-Lubaszenko, laureatka Paszportu "Polityki" Barbara Wysocka, Anna Cieślak, aktor Starego Teatru w Krakowie Arkadiusz Brykalski, Oskar Hamerski (Teatr Narodowy) oraz Mateusz Janicki i Michał Kruk z Teatru Nowego w Łodzi. Co istotne,"Nowy" udostępnił realizatorom także swoje pracownie techniczno-plastyczne.

  Inscenizacja "Wszyscy byli odwróceni" będzie połączeniem muzyki, wizualizacji i słowa. Aktorzy będą także operatorami świateł i instrumentalistami. Muzykę do spektaklu napisał Jan Duszyński, znany z pracy przy filmie "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Kostiumy zaprojektował Arkadiusz Ślesiński, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.

  - Jest pewna ironia w tym, że akurat w Muzeum Historii Żydów Polskich wystawiam opowiadanie człowieka, który nie był Żydem - mówi Zadara. - Ale myślałem o tej nazwie instytucji, że ma dotyczyć historii żydów polskich, no i Hłasko, autor polski, opowiada wspaniałą historię polsko-żydowską, która nie ma ekwiwalentu w całej literaturze polsko-żydowskiej.

  Spektakl rozpocznie się o godz. 20. Jest efektem koprodukcji niepaństwowego teatru Centrala, Muzeum Historii Żydów Polskich i Teatru Nowego w Łodzi.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo