Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hłasko według Zadary

Łukasz Kaczyński
Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada.
Hłasko według Zadary. Jednym z atutów spektaklu jest mocna obsada. Krzysztof Bieliński/materiały prasowe
W czwartek odbywa się premiera spektaklu "Wszyscy byli odwróceni" Michała Zadary według opowiadania Marka Hłaski. Przedstawienie, którego koproducentem jest Teatr Nowy im. K. Dejmka w Łodzi, a w jednej z głównych ról zagra Edward Linde-Lubaszenko, pokazany będzie w nowo otwartym Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Jesienią odbędzie się jego łódzka premiera.

Opowiadanie Hłaski porusza temat lojalności, miłości i samotności ludzi, którzy chcą odbudować swój świat i siebie samych po zagładzie. Jego bohaterami są polscy Żydzi oglądający w latach 50. powstające państwo Izrael.

Jak podkreśla Zadara, jeden z ciekawszych twórców nowego polskiego teatru, autor m.in. nagradzanego "Hotelu Savoy" w "Nowym", ma to być opowieść o ludziach zawieszonych między dwoma światami: nowym państwem Izrael i Europą, naznaczoną przez Holokaust.

- Reguły życia w nowym społeczeństwie nie były do końca jasne: czy Izrael ma być kolejnym, normalnym krajem, czy państwem doskonałym, utopią urzeczywistnioną? - zastanawia się reżyser. - Obywatele intensywnie zajmowali się swą tożsamością, która nie była im dana z góry, tylko musieli ją wypracować.

W przedstawieniu zagrają: Edward Linde-Lubaszenko, laureatka Paszportu "Polityki" Barbara Wysocka, Anna Cieślak, aktor Starego Teatru w Krakowie Arkadiusz Brykalski, Oskar Hamerski (Teatr Narodowy) oraz Mateusz Janicki i Michał Kruk z Teatru Nowego w Łodzi. Co istotne,"Nowy" udostępnił realizatorom także swoje pracownie techniczno-plastyczne.

Inscenizacja "Wszyscy byli odwróceni" będzie połączeniem muzyki, wizualizacji i słowa. Aktorzy będą także operatorami świateł i instrumentalistami. Muzykę do spektaklu napisał Jan Duszyński, znany z pracy przy filmie "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. Kostiumy zaprojektował Arkadiusz Ślesiński, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim.

- Jest pewna ironia w tym, że akurat w Muzeum Historii Żydów Polskich wystawiam opowiadanie człowieka, który nie był Żydem - mówi Zadara. - Ale myślałem o tej nazwie instytucji, że ma dotyczyć historii żydów polskich, no i Hłasko, autor polski, opowiada wspaniałą historię polsko-żydowską, która nie ma ekwiwalentu w całej literaturze polsko-żydowskiej.

Spektakl rozpocznie się o godz. 20. Jest efektem koprodukcji niepaństwowego teatru Centrala, Muzeum Historii Żydów Polskich i Teatru Nowego w Łodzi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki