MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II Forum Energii Społecznej na 25-lecie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” FOTO WIDEO

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” kończy 25 lat. Od ćwierć wieku wspiera mieszkańców i organizacje pozarządowe w realizacji najlepszych pomysłów. Z okazji jubileuszu Centrum zorganizowano II Forum Energii Społecznej.

Ćwierć wieku Centrum OPUS w Łodzi
Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” kończy 25 lat. Od ćwierć wieku wspiera mieszkańców i organizacje pozarządowe w realizacji najlepszych pomysłów. Z okazji jubileuszu Centrum zorganizowało dwudniowe II Forum Energii Społecznej, które rozpoczęło się w piątek 7 czerwca br.
Miejscem spotkania i warsztatów jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Uczestnicy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i specjaliści polityki obywatelskiej rozmawiają o tym, jakie wyzwania i szanse stoją przed osobami zaangażowanymi społecznie, wymieniają doświadczeniami, nawiązują nowe znajomości, dyskutują o przyszłych działaniach.

- Centrum OPUS na rzecz społeczeństwa obywatelskiego działa w Łodzi i w województwie łódzkim - mówi Wioletta Gawrońska, skarbniczka zarządu Centrum OPUS. - II Forum Energii Społecznej ma być merytorycznym spotkaniem samorządów, organizacji, osób, które z nami współpracują. Na co dzień z wieloma organizacjami i grupami nieformalnymi - mieszkańcami i mieszkankami województw łódzkiego pracujemy u podstaw, prowadzimy doradztwo, szkolenia, pokazujemy, gdzie można uzyskać pieniądze na swoje działania, jak wystartować, jak zgromadzić ludzi do działania. Mamy swoje sukcesy - myślę, że wiele organizacji, które są w tym momencie profesjonalnymi podmiotami to też nasza zasługa, bo wspieraliśmy je przez działania edukacyjne czy finansowanie. Jesteśmy łącznikiem między instytucjami a mieszkańcami i myślę, że przez te 25 lat udało nam się zbudować taką strukturę, że można na nas polegać i wiele organizacji to doskonale wie, gdzie można zgłosić się po wszelką pomoc. Wielu osobom, które mają jakiś pomysł, wydaje się, że największym problemem są pieniądze. Tymczasem nie pieniądze się najważniejsze, one się zawsze znajdą. Najważniejsze jest to, żeby poszukać osób, które chcą i mają podobną ideę w głowie, ma trochę czasu i chęci, żeby się zaangażować i nawet nie jest potrzebna specjalna wiedza, bo tę można uzyskać. Więc gdy jest chętna grupa, która chce działać to dostając wsparcie może przenosić góry. Dajemy energię społeczną i na przestrzeni 25 lat widzimy wiele organizacji i samorządów, które poprzez współpracę z nami osiągnęły wiele sukcesów, potrafią zrobić profesjonalnie dużo dobrych rzeczy w swoich regionach. Cieszymy się, że możemy z naszymi partnerami świętować, pokazując, że to, co robimy ma sens.

Misja OPUS - wspierać działania lokalne
Misją Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich "OPUS" jest propagowanie idei społeczeństwa otwartego, w którym każdy może wziąć sprawy w swoje ręce i działać na rzecz lokalnej wspólnoty. Działania Centrum skierowane są do osób zaangażowanych i pełnych pasji, które chcą zmieniać swoje otoczenie, ale potrzebują wsparcia specjalistów. Od 25 lat udzielają go pracownicy Centrum, którzy nie tylko tłumaczą obowiązujące procedury, ale też pomagają ubiegać się o dodatkowe środki na realizację działań i służą radą w kwestiach formalnych.

- To był intensywny czas zmian, ponieważ powstaliśmy w tym samym czasie, gdy w życie weszła reforma samorządowa, więc w idealnym momencie na wspieranie aktywności obywatelskiej. Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się zrealizować przez 25 lat. Pomagaliśmy samorządom, organizacjom pozarządowym i mieszkańcom korzystać ze środków Unii Europejskiej, otworzyliśmy też biura terenowe w województwie łódzkim. To wszystko zasługa świetnie działającego zespołu i naszych partnerów. Dużo sukcesów już za nami, ale szykujemy się do kolejnych działań – mówi Łukasz Waszak, prezes Centrum „OPUS”.

Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” przyznaje pieniądze na niewielkie lokalne inicjatywy, na przykład w ramach miejskiego programu Mikrograntów. To propozycja dla tych łodzian, którzy mają doskonałe pomysły, ale brakuje im finansowania, m.in. na organizację projektów edukacyjnych, koncertów, wystaw lub warsztatów. Dodatkowe środki mogą też zostać przeznaczone na zakup nowych ławek i koszy na śmieci czy utworzenie zielonego skweru sąsiedzkiego. Miejskie granty służą realizacji wszelkich działań, które rozwijają i integrują lokalną społeczność. W ramach osobnego programu również realizowanego przez Centrum „OPUS” o granty na swoje inicjatywy mogą ubiegać się też aktywni seniorzy. Dzięki takim działaniom swój wymarzony projekt może zrealizować co roku nawet kilkaset osób.

Centrum prowadzi też działania edukacyjne, promuje obywatelskie przedsięwzięcia oraz inicjuje współpracę biznesu, organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Realizuje również projekty międzynarodowe, które prowadzą do wymiany doświadczeń i wiedzy między narodami. Ważną częścią jego codziennego funkcjonowania są cykliczne szkolenia oraz spotkania doradcze, podczas których profesjonaliści przybliżają zagadnienia z dziedziny prawa, księgowości czy pozyskiwania dodatkowych środków. Pracownicy Centrum wspierają też grupy nieformalne oraz początkujące organizacje pozarządowe, pomagając im na przykład rozpocząć działalność lub nawiązać nowe kontakty z partnerami, którzy również chcąc wprowadzać pozytywne zmiany w swoim otoczeniu.

Centrum „OPUS” prowadzi Miejsce Aktywności Lokalnej przy ul. Legionów 20. To wyjątkowa przestrzeń otwarta na różnorodne sąsiedzkie inicjatywy. Mieszkańcy mogą tam organizować na przykład spotkania, zajęcia czy warsztaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: II Forum Energii Społecznej na 25-lecie Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich „OPUS” FOTO WIDEO - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki