Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje sanatorium? Leczenie dorosłych i dzieci w sanatorium na NFZ. Dopłaty do wyjazdu do sanatorium 19.08.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jak dostać skierowanie do sanatorium? Ile kosztuje sanatorium?
Jak dostać skierowanie do sanatorium? Ile kosztuje sanatorium? brak
Jak dostać skierowanie do sanatorium? Jak się przygotować do wyjazdu do sanatorium zimą? Ile kosztuje w sanatorium? Ceny w sanatorium zimą. Z leczenia stacjonarnego uzdrowiskowego z dofinansowaniem NFZ (w tym leczenia dorosłych i dzieci, zarówno w sanatorium, jak i w szpitalu uzdrowiskowym) co roku korzystają tysiące Polaków. Zasady wyjazdu do sanatorium. Ile kosztuje wyjazd do sanatorium zimą?

Jak się przygotować do wyjazdu do uzdrowiska zimą?

Decydując się na skorzystanie z kuracji, należy pamiętać, iż:

 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w tym czasie zwolnienie lekarskie. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest częściowo odpłatny. Osoba pracująca realizuje go w ramach urlopu wypoczynkowego.
 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest częściowo odpłatny.
 • Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 dni zabiegowych. Pacjent kierowany na ten rodzaj leczenia ponosi koszty pobytu (we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie), natomiast NFZ ponosi koszty zabiegów.

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium zimą?

Koszty pobytu w sanatorium

Zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium uzdrowiskowym jest odpłatne. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Stawkę określa minister zdrowia (aktualnie obowiązujące stawki podajemy poniżej).

SANATORIUM MIŁOŚCI 2020

NFZ nie ponosi:

 • kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
 • kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych;
 • kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
 • kosztów pobytu opiekuna;
 • dodatkowych opłat, na przykład opłat klimatycznych;
 • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym, niezwiązanych z chorobą podstawową, będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Lecz się ambulatoryjnie

Fundusz może skierować pacjenta na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. W celu skorzystania z tej formy leczenia należy złożyć w oddziale NFZ skierowanie wystawione prze lekarza kierującego z zaznaczoną informacją o skierowaniu na leczenie ambulatoryjne oraz określić miejsce i termin jego realizacji.

Jedynymi warunkami, oprócz - oczywiście - pozytywnej kwalifikacji do leczenia dokonanej przez lekarza konsultanta, jest to, aby uzdrowisko prowadziło dany profil leczniczy oraz miało podpisaną umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. Pacjent we własnym zakresie zapewnia sobie wyżywienie i zakwaterowanie w danej miejscowości uzdrowiskowej, natomiast płaci NFZ tylko za świadczenia medyczne. Ważną rzeczą jest umieszczenie w skierowaniu informacji o chęci skorzystania z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego, z jednoczesnym uwzględnieniem liczby tzw. osobodni, z jakich skłonni bylibyśmy skorzystać tzn. 6, 12 lub 18, podaniem terminu realizacji a także miejsca, które by nas szczególnie interesowało. Jeden osobodzień oznacza wykonanie 3 zabiegów. Zakłady przyrodolecznicze pracują przez cały tydzień, z wyjątkiem niedziel.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyjeżdżasz wcześniej - możesz zapłacić

NFZ płaci tylko za dni faktycznego pobytu w sanatorium. Niektórzy pacjenci, którzy decydują się na wcześniejszy wyjazd, dowiadują się, że muszą zapłacić - bo tak ustalono w regulaminie sanatorium, na co NFZ nie ma wpływu. Wcześniejszy wyjazd oznacza dla sanatorium stratę finansową, stąd obciążenie pacjenta odpowiedzialnością za decyzję o wcześniejszym wyjeździe.

Przeciwwskazania

Decyzję o przeciwwskazaniach do leczenia sanatoryjnego podejmuje lekarz specjalista na podstawie dokumentacji medycznej. Żeby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego w poszczególnych rodzajach zakładów lecznictwa uzdrowiskowego wymieniono w załączniku nr 1 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. poz. 14). Przeciwwskazaniem jest na przykład choroba nowotworowa w trakcie leczenia, napadowe migotanie przedsionków. Depresja i schizofrenia nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do skorzystania z leczenia - w przypadku pacjentów cierpiących na te schorzenia zawsze decyduje aktualny stan ich zdrowia.

Osoby niepełnosprawne

Do sanatoriów wyjeżdżają także osoby niepełnosprawne bez opiekuna. Lekarz, który wydaje skierowanie do sanatorium dla takiej osoby, musi prawidłowo określić zdolności do samoobsługi pacjenta oraz jego sprawności ruchowej.

Pacjenci poruszający się o kulach lub na wózku inwalidzkim kierowani są do uzdrowisk przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, które dysponują specjalistycznymi łóżkami ortopedycznymi, pochylniami i windami. Należy podkreślić, że z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać również osoby, które wymagają pomocy (a nie opieki) osoby drugiej, w niektórych czynnościach życia codziennego, na przykład przy ubieraniu się.

Ile kuracjusz musi zapłacić za pobyt w sanatorium (stawki za każdy dzień pobytu)
Od 1 października do 30 kwietnia

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 28,80 zł,
 • pokój jednoosobowy w studiu - 23 zł,
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 22 zł,
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 17,30 zł,
 • pokój dwuosobowy w studiu - 14,60 zł,
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 12,50 zł,
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 11 zł,
 • pokój wieloosobowy w studiu - 10,50 zł,
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 9,40 zł.

Jakie są ceny w sanatorium? Ile kosztuje wyjazd do uzdrowiska? Za co płaci NFZ w sanatorium?

Od 1 maja do 30 września

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 36,10 zł,
 • pokój jednoosobowy w studiu - 33 zł,
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 29,30 zł,
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 24,10 zł,
 • pokój dwuosobowy w studiu - 22 zł,
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 17,30 zł,
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 13,10 zł,
 • pokój wieloosobowy w studiu - 12 zł,
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 10,50 zł.

Ceny wyjazdu do sanatorium

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki