Nasza Loteria

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium? Ceny sanatorium 2020? Wyjazd do sanatorium: czas oczekiwania w 2020 roku? 19.08.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jak długo czeka się na wyjazd do sanatorium w 2020 roku? Celowość skierowania ocenia specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej NFZ
Jak długo czeka się na wyjazd do sanatorium w 2020 roku? Celowość skierowania ocenia specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej NFZ 123RF
Kolejki do sanatorium. Ile kosztuje wyjazd do sanatorium w 2020 roku? Jak długo czeka się na wyjazd do sanatorium w 2020 roku? Leczenie w sanatorium jest kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego pacjenta. Jego celem jest rehabilitacja, leczenie chorób przewlekłych oraz profilaktyka. Realizuje się je przy wykorzystaniu naturalnych zasobów leczniczych.

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium?

Ceny w sanatoriach są bardzo różne. Zależą od sezonu. W mniej atrakcyjnym pierwszym sezonie ( od 1 października do 30 kwietnia) zapłacimy mniej. W drugim sezonie (od 1 maja do 30 września) zapłacimy więcej.

Ceny zależą też od standardu. Najdroższy, jednoosobowy pokój z pełnym węzłem sanitarnym, kosztuje w sezonie I (zimowym) 28,80 zł za dobę, w sezonie II (letnim) 36,10 zł za dobę. Najtańsze są miejsca w pokojach wieloosobowych bez węzła sanitarnego. Koszt pobytu dla jednej osoby wynosi 9,40 zł w sezonie zimowym i 10,50 zł w sezonie letnim.

Są też możliwości pośrednie, na przykład pokój dwuosobowy bez pełnego węzła sanitarnego kosztuje na dobę 12,50 zł od osoby w sezonie zimowym i 17,30 zł w sezonie letnim.

Trzeba jednak pamiętać, że są też inne koszty pobytu w sanatorium. NFZ nie ponosi bowiem:

- kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
- kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych;
- kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
- kosztów pobytu opiekuna pacjenta;
- opłat dodatkowych obowiązujących w miejscu położenia zakładu opłat, np. opłat klimatycznych;
- kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych, niezwiązanych z chorobą podstawową, która jest bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Jak uzyskać skierowanie na wyjazd do sanatorium?

Skierowanie na leczenie w sanatorium wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia pacjenta, uwzględniając wskazania lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia pacjenta.

Pacjent otrzymujący skierowanie do sanatorium od lekarza kierującego, powinien uzyskać od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) najistotniejsze informacje na temat tego, w jaki sposób NFZ będzie je rozpatrywał i czego może oczekiwać pacjent w związku z planowanym leczeniem uzdrowiskowym.

SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE

Lekarz lub sam pacjent przesyła skierowanie w ciągu 30 dni do oddziału wojewódzkiego NFZ - w zamkniętej kopercie, opatrzonej napisem „SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE” (w prawym dolnym rogu koperty). Można je również dostarczyć do oddziału osobiście.

Skierowanie zostanie zarejestrowane w systemie komputerowym i otrzyma indywidualny numer rejestru. Jeśli zawiera jakieś braki formalne (na przykład nie ma pieczątki przychodni), NFZ poprosi o ich uzupełnienie.

Jeśli wniosek nie zostanie zaakceptowany z powodu przeciwwskazania lub braku wskazań do wyjazdu, Fundusz odeśle go do lekarza kierującego na leczenie, o czym również zainteresowany zostaje powiadomiony. Od tej decyzji nie przysługuje odwołanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Ocenę celowości skierowania przeprowadza lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej oddziału wojewódzkiego Funduszu, wskazując rodzaj i miejsce leczenia uzdrowiskowego.

Ile czeka się na wyjazd do sanatorium?

Kolejki do sanatorium

Czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium jest różny w różnych regionach Polski. Zwykle wynosi on kilkanaście miesięcy.

Rezygnacja z wyjazdu do sanatorium

Powody rezygnacji z wyjazdu do sanatorium są różne. Niektórzy nie mają z kim zostawić chorych bliskich, wcześniej zaplanowali wyjazd na ferie czy wakacje, nie mogą wziąć urlopu w pracy. Każda rezygnacja powinna być uzasadniona i udokumentowana pisemnie. Jeżeli powodem rezygnacji jest nagły wypadek losowy (na przykład pogrzeb najbliższej osoby lub sprawa w sądzie), to należy to potwierdzić odpowiednim zaświadczeniem. Jeśli powód rezygnacji nie jest związany ze zmianą stanu zdrowia i koniecznością dłuższego leczenia w miejscu zamieszkania, to Fundusz wyznaczy nowy termin wyjazdu. Każda pisemna prośba dotycząca przesunięcia terminu leczenia czy też zmiana miejsca realizacji leczenia traktowana jest jako rezygnacja z otrzymanego przydziału.

Zwrot skierowania do sanatorium

Wszystkie osoby, które mają zarejestrowane i pozytywnie zaopiniowane przez lekarzy konsultantów skierowania na leczenie uzdrowiskowe, a nie korzystały z tego rodzaju świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy, mogą w odpowiednim dla nich czasie kontaktować się z działem lecznictwa uzdrowiskowego w sprawie uzyskania informacji co do możliwości skorzystania z tak zwanych zwrotów skierowań.

Są to skierowania oddane z różnych powodów przez innych pacjentów. W przypadku zwrotów okres do rozpoczęcia turnusu w uzdrowisku wynosi od kilku do kilkunastu dni. Oczywiście, fakt dysponowania zwrotami nie jest w żaden sposób zależny od Funduszu, a wynika jedynie z rezygnacji pacjentów z przyznanego leczenia. Dla wielu osób może być to rozwiązanie umożliwiające realizację swojego leczenia w odpowiednim dla nich terminie i miejscu, o ile miejsce to jest zgodne ze wskazaniami lekarza konsultanta.

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej

Kto dostanie się szybciej do sanatorium

Przepisy dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe przez NFZ nie wyróżniają żadnej grupy zawodowej czy społecznej. Na pewne przywileje - czyli wyjazd na leczenie sanatoryjne raz na 18 miesięcy liczonych od daty zakończenia kuracji lub bez kolejki, jeśli jest to pierwszy wyjazd do sanatorium - mogą liczyć jedynie uprawnieni kombatanci, weterani wojenni, zasłużeni honorowi dawcy krwi. Osoby zatrudnione przy produkcji wyrobów zawierających azbest, jeśli przedstawią dokumenty nadające im te uprawnienia - wyjeżdżają raz na rok. Wbrew obiegowym opiniom nauczyciele, pracownicy oświaty, lekarze, rodziny lekarzy, nie wyjeżdżają ani szybciej, ani w wakacje. Traktowani są, jak wszyscy inni pacjenci.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyjazd do sanatorium może przyspieszyć skorzystanie z tzw. zwrotów skierowań - sprawdź, jak to zrobić.

Rezygnacja z wyjazdu do uzdrowiska

Innym problemem są prośby pacjentów i związane z nimi rezygnacje dotyczące zmiany miejsca realizacji leczenia uzdrowiskowego. Miejsce odbycia leczenia wskazywane jest wyłącznie przez lekarza konsultanta i jest zgodne z profilem leczniczym wynikającym z choroby podstawowej oraz chorób współistniejących pacjenta. Dla dużej grupy osób problemem jest chęć wspólnego wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe z małżonkiem lub inną osobą, na przykład krewnym lub znajomym. Mimo że przepisy nie gwarantują wspólnego wyjazdu pacjentom do uzdrowiska, wszystkie tego typu skierowania, szczególnie jeśli chodzi o małżeństwa, połączone ze sobą i złożone w tym samym terminie, NFZ stara się realizować w tych samych domach uzdrowiskowych i na tych samych turnusach.

Szukaj skierowań sanatoryjnych w Internecie

W internecie można znaleźć specjalną przeglądarkę tutaj, która została przygotowana w celu ułatwienia pacjentom dostępu do informacji o procesie potwierdzania własnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.

Skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących

Każde skierowanie do sanatorium wpisywane jest na listę oczekujących zgodnie z terminem jego wpływu, a czas jego realizacji zależy od liczby pacjentów w kolejce. Numer skierowania oznacza pozycję na liście osób oczekujących.

Przeglądarka internetowa jest narzędziem, które pozwala świadczeniobiorcy monitorować jego miejsce w kolejce na potwierdzenie skierowania. Za pośrednictwem tego narzędzia ubezpieczeni są informowani o dacie wystawienia skierowania przez lekarza, dacie wpływu skierowania do NFZ, aktualnym miejscu w kolejce wynikającym z napływu skierowań oraz przebiegu procesu potwierdzania skierowań, czyli o brakach formalnych; konieczności uzupełnienia dokumentacji medycznej; konieczności wyjaśniania statusu ubezpieczenia zdrowotnego świadczeniobiorcy; procesie weryfikacji skierowań.

W przypadku braku możliwości potwierdzenia skierowania w terminie 18 miesięcy, licząc od dnia jego wystawienia, skierowanie podlega weryfikacji, czyli ponownej ocenie stanu zdrowia pacjenta dokonywanej przez lekarza wystawiającego skierowanie.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Sprawdź w naszym sklepie Co może pomóc na bóle kręgosłupa, mięśni i stawów? >>

Informacje 5.06.2020

od 7 lat
Wideo

Jakie korzyści niesie morsowanie? - flesz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 87

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Dlatego ja wolę nie czekać latami i jadę na płatny turnus do Konstancina Zdrój. Przynajmniej będę miała osobny pokój i super zabiegi kilka razy dziennie. A do tego basen i tężnię solankową. Raz tak czekałam aż mój stan się na tyle pogorszył, że musiałam wydac dwa razy tyle na rehabilitację.

G
Gość
1 grudnia, 14:40, Gość:

Ale bzdury piszą...W Dolnośląskim czeka się 34-35 miesięcy.

23 grudnia, 08:33, Gość:

Małopolskie 3 lata

28 grudnia 2019, 22:38, Gość:

piszecie bzdury w maLopolskim czeka sie 20m-cy a nie trzylataa

13 stycznia, 18:09, Gość:

Czekam 29 miesiecy a nr kolejki 9867 malopolska

Uparciuszek.

G
Gość

"Dwadzieścia lat a może mniej......"

L
Lili
10 grudnia, 20:25, Gość:

Mam pytanie. Jade do sanatorium z kolezanka.

Dwa lata temu tez bylysmy razem i dostalysmy 4osobowy pokoj.

Teraz chcemy miec 2osobowy. Chcemy jechac jeden dzien wczesniej aby taki zarezerwowac. Czy to skuteczny pomysl?

28 grudnia 2019, 22:43, Gość:

teraz w senatorium nie chcą dawać pokoi wcześniej,ale można wynając pokuj w kwaterze prywatnej i rano iść o7 do sanatorium a przy otrzymaniunskierowania dzwonić i pytac o pokuj dwuosobowy

Ciężko dostać pokój 2 osobowy ponieważ jest on rezerwowany dla małżeństw. A jedynki dla komercji. Przy okazji byłam w Kołobrzegu w "Posejdonie" tragedia!! Brud! Niemiła obsługa recepcji i pielęgniarek!!

G
Gość

Ten artykuł powstał tylko po to by NFZ dowiedział się jak ludzie na nich psioczą a my jak oni przejadają nasze ciężko zarobione pieniądze płacąc na nich!!! Pamiętam kiedy nie było NFZ do sanatorium po zdrowie jeździło się częściej a nie jak teraz co 3 lata.Takie terminy długie że wielu nie daj Boże nie doczeka!!!

G
Gość
17 grudnia 2019, 15:14, Gość:

Jesteśmy robieni "w konia" nie tylko przez zwiększenie czasu oczekiwania na skierowania, ale także ich uzyskanie w okresie letnim. Sanatoria w tym okresie zarabiają na pacjentach prywatnych. Niestety, pacjenci z NFZ to drugi sort kuracjuszy.

I to jest prawda!!! NFZ nie chce więcej płacić bo wiosną,latem i wczesną jesienią ceny są wyższe.

G
Gość

Oczywiście, że bzdury piszą. W Dolnośląskim czekam od sierpnia 2019 roku. Według ich wyliczeń okres oczekiwania 33 miesiące i do dnia dzisiejszego ta kolejka nie umniejszyła się nawet o miesiąc.

G
Gość
1 grudnia, 14:40, Gość:

Ale bzdury piszą...W Dolnośląskim czeka się 34-35 miesięcy.

23 grudnia, 08:33, Gość:

Małopolskie 3 lata

28 grudnia 2019, 22:38, Gość:

piszecie bzdury w maLopolskim czeka sie 20m-cy a nie trzylataa

Czekam 29 miesiecy a nr kolejki 9867 malopolska

G
Gość
22 grudnia, 17:55, Gość:

Ale tu ktos zgorzknialy i zgryzliwy siedzi i pisze, a moze lepiej by ta osoba tez sobie gdzies wyjechala to psychika by Jej sie poprawiła

28 grudnia, 16:53, Gość:

Dzięki takim "planistom" jest jak jest, kto ma znajomości ten jedzie w lato i do Kołobrzegu. Takich co chcą jechać w zimę nie ma i nigdy nie było. Wielu jeździ co rok i na chorobę wyimaginowaną, wygląda na to że Ty też. Ludzie nie są zgryźliwi tylko rozżaleni że tak się dzieje.

30 grudnia 2019, 19:50, Gość:

Nikt nie jezdzi do sanatorium z NFZ co roku. Jak już to jeden rok z NFZ i na drugi rok jak go stać to jedzie prywatnie. Chyba ze jest tez skierowanie z ZUS-u.

Pamiętać też trzeba, że do sanatorium nie jedzie czlowiek chory, bo po prostu mu lekarz mu na to nie pozwoli. Sanatorium jest po to, aby poprawić swój stan zdrowia często po przebytych chorobach.

A poza tym w pewnym wieku nie ma już chorob wyimaginowanych, ale każdemu coś dolega i dlatego muszą podratować swoje zdrowie (bo lepiej i taniej jest zapobiegać niż potem leczyć).

A tak w ogóle, to ja chcę jechać najlepiej latem i nie do Kolobrzegu, ale do Swinoujscia, a najprawdopodobniej niestety znowu pojadę zimą i w gory. Ale cóż, można sobie pomarzyć.

Pozdrawiam

2 stycznia, 18:46, Gość:

Racja

6 stycznia, 11:03, Gość:

Dobrze napisane. Pozdrawiam

Tak jest najczęściej i warunki bytowe bardzo skromne.

G
Gość

Trzeba było napisać ile czasu trzeba czekać na przyznanoie skierowania

do sanatorium w Krakowie . / 32 miesiące / i porównać z innymi województwami .

oczekujący

G
Gość

Trzeba

G
Gość
22 grudnia, 17:55, Gość:

Ale tu ktos zgorzknialy i zgryzliwy siedzi i pisze, a moze lepiej by ta osoba tez sobie gdzies wyjechala to psychika by Jej sie poprawiła

28 grudnia, 16:53, Gość:

Dzięki takim "planistom" jest jak jest, kto ma znajomości ten jedzie w lato i do Kołobrzegu. Takich co chcą jechać w zimę nie ma i nigdy nie było. Wielu jeździ co rok i na chorobę wyimaginowaną, wygląda na to że Ty też. Ludzie nie są zgryźliwi tylko rozżaleni że tak się dzieje.

30 grudnia 2019, 19:50, Gość:

Nikt nie jezdzi do sanatorium z NFZ co roku. Jak już to jeden rok z NFZ i na drugi rok jak go stać to jedzie prywatnie. Chyba ze jest tez skierowanie z ZUS-u.

Pamiętać też trzeba, że do sanatorium nie jedzie czlowiek chory, bo po prostu mu lekarz mu na to nie pozwoli. Sanatorium jest po to, aby poprawić swój stan zdrowia często po przebytych chorobach.

A poza tym w pewnym wieku nie ma już chorob wyimaginowanych, ale każdemu coś dolega i dlatego muszą podratować swoje zdrowie (bo lepiej i taniej jest zapobiegać niż potem leczyć).

A tak w ogóle, to ja chcę jechać najlepiej latem i nie do Kolobrzegu, ale do Swinoujscia, a najprawdopodobniej niestety znowu pojadę zimą i w gory. Ale cóż, można sobie pomarzyć.

Pozdrawiam

2 stycznia, 18:46, Gość:

Racja

Dobrze napisane. Pozdrawiam

R
R.

Ok 16 lipca złozyłam skierowanie do sanatorium wystawione przez lekarza rodzinnego (osobiście na ul Batorego).

Poinformowano mnie, ze otrzymam pocztą potwierdzenie i nadany będzie numer. Minęło juz pół roku i cisza.

Tak wygląda rzeczywistość.

G
Gość
22 grudnia, 17:55, Gość:

Ale tu ktos zgorzknialy i zgryzliwy siedzi i pisze, a moze lepiej by ta osoba tez sobie gdzies wyjechala to psychika by Jej sie poprawiła

28 grudnia, 16:53, Gość:

Dzięki takim "planistom" jest jak jest, kto ma znajomości ten jedzie w lato i do Kołobrzegu. Takich co chcą jechać w zimę nie ma i nigdy nie było. Wielu jeździ co rok i na chorobę wyimaginowaną, wygląda na to że Ty też. Ludzie nie są zgryźliwi tylko rozżaleni że tak się dzieje.

30 grudnia 2019, 19:50, Gość:

Nikt nie jezdzi do sanatorium z NFZ co roku. Jak już to jeden rok z NFZ i na drugi rok jak go stać to jedzie prywatnie. Chyba ze jest tez skierowanie z ZUS-u.

Pamiętać też trzeba, że do sanatorium nie jedzie czlowiek chory, bo po prostu mu lekarz mu na to nie pozwoli. Sanatorium jest po to, aby poprawić swój stan zdrowia często po przebytych chorobach.

A poza tym w pewnym wieku nie ma już chorob wyimaginowanych, ale każdemu coś dolega i dlatego muszą podratować swoje zdrowie (bo lepiej i taniej jest zapobiegać niż potem leczyć).

A tak w ogóle, to ja chcę jechać najlepiej latem i nie do Kolobrzegu, ale do Swinoujscia, a najprawdopodobniej niestety znowu pojadę zimą i w gory. Ale cóż, można sobie pomarzyć.

Pozdrawiam

Racja

G
Gość
22 grudnia, 17:55, Gość:

Ale tu ktos zgorzknialy i zgryzliwy siedzi i pisze, a moze lepiej by ta osoba tez sobie gdzies wyjechala to psychika by Jej sie poprawiła

28 grudnia, 16:53, Gość:

Dzięki takim "planistom" jest jak jest, kto ma znajomości ten jedzie w lato i do Kołobrzegu. Takich co chcą jechać w zimę nie ma i nigdy nie było. Wielu jeździ co rok i na chorobę wyimaginowaną, wygląda na to że Ty też. Ludzie nie są zgryźliwi tylko rozżaleni że tak się dzieje.

Nikt nie jezdzi do sanatorium z NFZ co roku. Jak już to jeden rok z NFZ i na drugi rok jak go stać to jedzie prywatnie. Chyba ze jest tez skierowanie z ZUS-u.

Pamiętać też trzeba, że do sanatorium nie jedzie czlowiek chory, bo po prostu mu lekarz mu na to nie pozwoli. Sanatorium jest po to, aby poprawić swój stan zdrowia często po przebytych chorobach.

A poza tym w pewnym wieku nie ma już chorob wyimaginowanych, ale każdemu coś dolega i dlatego muszą podratować swoje zdrowie (bo lepiej i taniej jest zapobiegać niż potem leczyć).

A tak w ogóle, to ja chcę jechać najlepiej latem i nie do Kolobrzegu, ale do Swinoujscia, a najprawdopodobniej niestety znowu pojadę zimą i w gory. Ale cóż, można sobie pomarzyć.

Pozdrawiam

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki