Izrael Kryształ to najstarszy mężczyzna na świecie. Pochodzi... spod Opoczna

Andrzej Wdowski
Andrzej Wdowski
Israel Kristal (z lewej) mieszka dzisiaj w Hajfie. Jest pogodnym, uśmiechniętym starszym panem, który bardzo chętnie wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa spędzonego w Żarnowie i jego okolicach. Na zdjęciu w rozmowie z  Nechemią Pinkusewiczem
Israel Kristal (z lewej) mieszka dzisiaj w Hajfie. Jest pogodnym, uśmiechniętym starszym panem, który bardzo chętnie wraca wspomnieniami do czasów dzieciństwa spędzonego w Żarnowie i jego okolicach. Na zdjęciu w rozmowie z Nechemią Pinkusewiczem archiwum prywatne
Izrael Icek Kryształ został najstarszym żyjącym mężczyzną na świecie 19 stycznia 2016 r., po śmierci 112-letniego Japończyka Yasutaro Koide.

Dzisiaj Yisrael Kristal mieszka w Hajfie. Urodził się 15 września 1903 r. w Żarnowie w pow. opoczyńskim.

- Pierwszy raz usłyszałem o panu Izraelu Krysztale w 2014 r., kiedy Nechemia Pinkusewicz z Izraela zwrócił się do mnie z prośbą o pomoc w napisaniu artykułu o nim i Żarnowie - mówi Andrzej Śliwka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opocznie. - Dzięki wsparciu i serdeczności dziennikarza, regionalisty, a jednocześnie wójta gminy Żarnów dr. Krzysztofa Nawrockiego udało się przeprowadzić kwerendę w archiwum. Niestety, nie natrafiliśmy na akt urodzenia Izraela Kryształa. Jednakże brak tego dokumentu nie był czymś niezwykłym, ponieważ w tamtym okresie często akt urodzenia spisywany był dopiero podczas gromadzenia zaświadczeń niezbędnych do zawarcia małżeństwa.

Mający dziś przeszło 112 lat mieszkaniec Hajfy dobrze pamięta m.in. Żarnów, Maleniec, Machory czy Małogoszcz z pierwszych dekad XX wieku. Wraz z bliskimi zamieszkiwali okolice Żarnowa, a z czasem przeprowadzili się do Łodzi. Pracował tam jako cukiernik do momentu, kiedy po wybuchu II wojny światowej jego rodzina została przesiedlona do łódzkiego getta.

CZYTAJ TEŻ: W Łódzkiem żyje coraz więcej stulatków

Następnie trafił do obozu śmierci w Auschwitz. Jego żona zmarła, lecz on przeżył obóz zagłady, ważąc jedynie 37 kilogramów. Po wojnie wyjechał do Izraela, gdzie powrócił do swojego zawodu i ponownie założył rodzinę.

Brak dokumentu potwierdzającego urodzenie jest główną przeszkodą we wpisaniu Izraela Kryształa do Księgi Rekordów Guinnessa. Jego najbliższa rodzina podaje, iż urodził się 15 września 1903 roku. Udało się dotrzeć do dokumentów z 1928 roku związanych z przygotowaniem do małżeństwa Izraela Icka i Haji Fajgli, na które powołują się jego bliscy. Widnieje na nich data urodzenia Izraela Icka Kryształa.

- Cieszę się, że Pan Izrael dożył chwili, kiedy prace związane z zabezpieczeniem cmentarza żydowskiego w Żarnowie są już praktycznie zakończone - mówi wójt gminy Krzysztof Nawrocki. I dodaje, że społeczność żarnowskiej gminy żydowskiej była bardzo duża i wielu członków rodziny Kryształ spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Z inicjatywy władz gminy Żarnów rewitalizowany jest kirkut, do czego znacznie przyczynił się rabin z Francji Izrael Meir Gabbay. W ostatnim czasie zbudowano prawie 800 metrów ogrodzenia cmentarza, odtworzono ohel rabinów i oznaczono nazwiska najwybitniejszych przedstawicieli lokalnej społeczności żydowskiej.

- Planowana jest również budowa pomnika upamiętniającego życie i martyrologię żarnowskich Żydów zamordowanych w Treblince - dodaje wójt Nawrocki.

- To niesamowite, że mieszkaniec Żarnowa przeżył dwie wojny światowe, getto, niemiecki obóz zagłady i pomimo sędziwego wieku jest w relatywnie dobrej kondycji fizycznej i umysłowej - nie kryje podziwu Andrzej Śliwka. - Pomimo upływających lat oraz wielu tragicznych doświadczeń Izrael Kryształ zachował pogodę ducha. Jest uśmiechnięty, chętnie wspomina odległe czasy i podkreśla, że jest wierzącym Żydem polskim. Jak na swoje lata pan Izrael czuje się dobrze, otoczony troskliwą opieką swojej córki.

W dotarciu do dokumentów potwierdzających urodzenie Izraela Kryształa pomogli specjaliści z organizacji Jewish Records Indexing - Poland, w tym dyrektor wykonawczy Stanley Diamond, Krzysztof Malczewski, Stanisław Mordak oraz dyr. opoczyńskiej książnicy Andrzej Śliwka.

Wiekowych ludzi jest coraz więcej. W samej tylko Łodzi na koniec 2014 roku żyło 114 osób mających 100 i więcej lat. Zarówno w stolicy regionu, jak i w całym województwie znaczną liczbę 100-latków stanowią kobiety.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkańcy Łódzkiego żyją coraz dłużej, ale i tak najkrócej w Polsce

Najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w skrócie
18 - 24 stycznia 2016 roku

Wideo

Komentarze 37

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.

Zwykły wariat.

P
Ppiotrek7

Mazl tov

h
http://wolna-polska.pl/

ty jesteś tylko pasożytem .kolaborantem i zdrajcą od wieków kolaborujecie z wrogami Polski ,żyd równa się kolaborant pasożyt i zdrajca

...

Otóż to, najciekawsze komentarze są na początku

K
Kinga

Człowiek godny podziwu! Czytając historie o takich ludziach, rośnie serce!

!

teee! //wolna-polska.pl/ weź se na rozwolnienie i posiedź trochę w kiblu.
Zawracasz du.pę taką ilością wklejek.
Z umiarem dozuj niechęć.

G
Gość

Żydowska okupacja Palestyny i 60 letni konflikt w strefie gazy

?

47 Onych było pochodzenia żydowskiego, na 57 osób zasiadających przy okrągłym stole w Magdalence - taka to ta nasza polska Solidarność okrągłostołowa.
Ciekawe ilu w KODzie?

G
Gość

„Polacy mają moim zdaniem znacznie większe prawo mówić o pogromie Polaków przez Żydów niż Żydzi o pogromach polskich. Naturalnie najlepiej by było w ogóle nie mówić o tych bolesnych sprawach. Ale jak długo Żydzi nie zmienią swojego (wrogiego — antypolskiego) stanowiska,Polacy muszą sobie zastrzec prawo odpowiedzi“.

Nadszedł czas, by otwarcie powiedzieć, że cześć Żydów występowała wrogo wobec Polaków podczas II wojny światowej. Trzeba to powiedzieć nie tylko w imię prawdy, lecz także lepszego zrozumienia — całkowicie uzasadnionej tymi faktami — biernej postawy wielu Polaków wobec Żydów podczas wojny i wrogiej po wojnie.

P
Polak!

No tak! Powiedzieć prawdę zydowi to od razu antysemita!

f
fume

L`chaim! To live :)))

h
http://wolna-polska.pl/

Żyd Hening kierował w siedzibie Gestapo w Warszawie 70-osobowq żydowską grupą wyspecjalizowaną w akcji przeciw polskim organizacjom konspiracyjnym (Centralne Archiwum KC PZPR – Akta Delegatury Rządu, sygn. 202/II-44, tom 2).. Z Gestapo współpracowała także bardzo „zażydzona” Polska Partia Robotnicza (PPR) na polu zwalczania polskiego podziemia niepodległościowego; m.in. przekazano Gestapo posiadaną przez komunistów listę znanych im AK-owców; jednym z agentów PPR-Gestapo był Mieczysław Walczak, którego ojcem był Niemiec, a matka Żydówką (Zbigniew Błażyński, Mówi Józef Światło, Londyn 1986). Także wielu Żydów, których ukrywali Polacy, a którzy jednak wpadli w ręce niemieckie wydawało osoby, które ich ratowały. W ten sposób zginęło setki, jeśli nie więcej Polaków. Nie ulega wątpliwości, że Żydzi polscy, głównie komuniści żydowscy na usługach Stalina, przyczynili się w dużym stopniu do oderwania od Polski w 1944 roku Ziem Wschodnich, włącznie z tak bardzo polskim Lwowem, oraz ich depolonizacji.

p
politycznej

gdyby w Polsce nie było takich szumowin, jak ty żydzie przez małe ż, to byłby to kraj wolny od rasizmu i antysemityzmu, a wtedy nie byłoby gett, obozów i tych żydowskich wrzasków o zagładzie dokonanej na was przez niemców przez małe n.
Możesz to stwierdzenie przekładać jak chcesz, ale jakbyś się nie starał to zawsze będziesz żydem mieszkającym w Polsce.
Czasowo, wasz kraj jest w państwie położonym w Palestynie.
Jak nie podobało mi sie u teściowej to się wyprowadziłem.
Jeśli nie podoba się żydom polska gościna, to czas na wyprowadzkę z Polski.
Nikt was tu nie zapraszał na pobyt stały, podobnie jak tę azjatycką dzicz sprowadzaną przez wykonawczynię bilderbergerowskich ustaleń - Angele Degrengoladę,
która to dzicz za parę lat - jeśli się osiedli w Polsce, powie podobnie jak ty żydzie: to jest nasz kraj tez jesteśmy Polakami.
Jesteście odwiecznymi migrantami mieszkającymi w prawie każdym kraju świata, w każdym kraju świata ze względu na waszą"wspaniałość" - "zawsze, wszędzie razem" i wątpliwą asymilację z rdzennymi mieszkańcami - niechcianymi - również w Polsce.
Bez poprawności politycznej.
Dobrze o tym wiecie.

h
http://wolna-polska.pl/

Dzisiaj Żydzi mają pretensje do wszystkich Polaków, że nie chcieli walczyć z Niemcami i ginąć, aby oni mogli żyć ! To, że naród polski bohatersko walczył, przelewając morze krwi za wolną Polskę i demokratyczny świat, nie ma dla nich żadnego znaczenia. Powtarzam, według światowego Żydostwa mieliśmy walczyć i ginąć tylko za Żydów, bo odbudowania niepodległej Polski większość Żydów sobie nie życzyła !Komenda Główna Armii Krajowej opracowała plan szerokiej akcji militarnej w obronie getta; jednak do jego realizacji nie doszło wyłącznie na skutek gwałtownego sprzeciwu żydowskich władz getta — Judenratu z Adamem Czerniakowem na czele. Dzisiaj pisze się kłamliwie i do znudzenia, że Armia Krajowa zostawiła warszawskich Żydów własnemu losowi. Bohater samoobrony getta warszawskiego w kwietniu-maju 1943 roku Marek Edelman we wspomnieniach Getto walczy (1945) wyraził pretensję i żal do wielu Żydów za to, że podczas holocaustu szli na śmierć bez walki. Co więcej, Żydzi polscy byli chętni pójść na kolaborację z Niemcami: do początku 1942 roku „w środowiskach żydowskich powszechne było przeświadczenie, że obiektem hitlerowskiego terroru eksterminacyjnego staną się wyłącznie Polacy, natomiast Żydów dotknie jedynie ucisk ekonomiczny. Te nadzieje, potęgowane doświadczeniami z czasu pierwszej wojny światowej (kiedy Żydzi polscy całkowicie współpracowali z Niemcami — M.K.), oraz szczera chęć kolaboracji z Niemcami najbardziej wpływowych kręgów burżuazji żydowskiej, były jedną z przyczyn całkowitej bierności społeczności żydowskiej…” także w stosunku do spraw polskich (Adam Hempel, Pogrobowcy klęski. Rzecz o policji „granatowej” w Generalnym Gubernatorstwie 1939-1945, Warszawa 1990). Rabini, jak np. Gedaliah Rosenmann z Białegostoku, nawoływali Żydów do pełnego posłuszeństwa wobec okupanta niemieckiego. Z przytaczanych tu przykładów widać wyraźnie, że Żydów, przebywających w gettach, nic martwił terror niemiecki wobec Polaków !

h
http://wolna-polska.pl/

Na kolaboracje z Niemcami poszedł także znany literat, rzeźbiarz i działacz syjonistyczny Alfred Nossig (1864-1943). W 1940 roku wysłał Niemcom kilka memoriałów w sprawie ułożenia stosunków żydowsko-niemieckich w okupowanej Polsce; od tej pory był mężem zaufania Gestapo w getcie warszawskim (Polski Słownik Biograficzny). Prezes gminy żydowskiej w Warszawie Adam Czerniaków odbył w Krakowie w marcu 1940 roku konferencje z Niemcami, z której notatki wskazują na to, że w rozmowie z Niemcami, aby się im przypodobać, za wrogów Żydów uważał on nie Niemców, lecz Polaków (Stefan Nowicki, Wielkie nieporozumienie, Sydney 1970).

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3