Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Znów bez święcenia pokarmów? 30.03.21

Anna Gronczewska
Najbliższa Wielkanoc będzie inna od tych do których się przyzwyczailiśmy. Nie we wszystkich parafiach odbędzie się święcenie pokarmów. Podczas Wielkoczwartkowej mszy św. nie będzie tzw. mandatum, czyli obmycia i ucałowania nóg przez kapłanów. Na maj została przeniesiona msza św. krzyżma. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Najbliższa Wielkanoc będzie inna od tych do których się przyzwyczailiśmy. Nie we wszystkich parafiach odbędzie się święcenie pokarmów. Podczas Wielkoczwartkowej mszy św. nie będzie tzw. mandatum, czyli obmycia i ucałowania nóg przez kapłanów. Na maj została przeniesiona msza św. krzyżma. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>Grzegorz Gałasiński/Krzysztof Szymczak
Najbliższa Wielkanoc będzie inna od tych do których się przyzwyczailiśmy. Nie we wszystkich parafiach odbędzie się święcenie pokarmów. Podczas Wielkoczwartkowej mszy św. nie będzie tzw. mandatum, czyli obmycia i ucałowania nóg przez kapłanów. Na maj została przeniesiona msza św. krzyżma.

Inna Wielkanoc

Trzecia fala pandemii sprawiła, że zaostrzony został reżim sanitarny. W kościołach może przebywać mniej wiernych. Jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Wcześniej było to 15 metrów. Jednocześnie księża apelują o zachowanie reżimu sanitarnego, zachowanie 1,5 odległości między wiernymi. W praktyce w wielu kościołach może być zwykle od kilku do kilkudziesięciu wiernych.

Warto pamiętać, że w ubiegłym roku podczas Wielkanocy w kościele mogło być obecnych pięć osób – zauważa jeden z łódzkich księży.

Triduum na zapisy

Wiadomo, że Triduum Paschalne i Wielkanoc to czas, gdy zwykle zapełniały się polskie kościoły. Teraz jest problem, bo nie wszyscy mogą uczestniczyć w tych uroczystościach. W niektórych świątyniach wchodzi się jednym wejściem, liczeni są wierni, a po przekroczeniu limitu zamyka się drzwi. Mogą uczestniczyć we mszy św. stojąc na zewnątrz. Inny sposób znalazł proboszcz parafii pw. Jana Chrzciciela na łódzkim Złotnie. Tam przyjmowane są zapisy tych, którzy chcą wziąć udział w Triduum Paschalnym.

Przed nami Triduum Paschalne, po raz drugi ze względu na epidemię będzie ograniczenie liczby wiernych, uczestniczących w celebracjach, jak i prywatnych adoracjach – czytamy w ogłoszeniach parafialnych. - Obecnie jest to liczba 29 osób. Jest przy wyjściu lista, na którą można się zapisać jedynie na jedną liturgię. Jest nam wszystkim przykro, że znowu musimy przeżywać Triduum w obostrzeniach sanitarnych, ale chcemy być odpowiedzialni za swoje zdrowie i życie, i naszych bliźnich.

Dyspensa na Wielkanoc

Przypominamy, że abp Grzegorz Ryś do 10 kwietnia przedłużył dyspensę od obowiązku uczestnictwa w we mszy świętej w niedziele i święta nakazane. Obejmuje ona Wielkanoc. Jednocześnie zaznaczył, że celebracje Wielkiego Tygodnia powinny być sprawowane we wszystkich kościołach parafialnych i kaplicach publicznych. Natomiast procesje rezurekcyjne powinny odbywać się w formie skromniejszej, najlepiej jedynie z udziałem celebransa i asysty, tak aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach, gdy wymogi sanitarne domagają się zachowania odstępów.

Co ze święconką?

Zaleca się, by jak w poprzednim roku, pokarmy na stół wielkanocny pobłogosławić w gronie rodzinnym.

Możliwe jest także organizowanie błogosławienia pokarmów w kościołach z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów sanitarnych - czytamy w komunikacie kurii archidiecezji łódzkiej.

W części parafii święcenie pokarmów odbędzie się na placach kościelnych.

Bez mandatum i mszy krzyżma

Podczas mszy świętej odprawianej w Wielki Czwartek nie będzie tzw. mandatum. Księża nie obmyją i ucałują nóg wiernym. Już po raz drugi w Wielki Czwartek w łódzkiej archikatedrze nie odbędzie się msza krzyżma. Wielki Czwartek to dzień w którym Jezus ustanowił sakrament kapłaństwa i eucharystii. Zbierali się na niej wszyscy księża i zakonnicy z archidiecezji łódzkie. Biskup święcił na niej olej krzyżma i olej chorych. Olej krzyżma służy do namaszczania w trakcie sprawowania sakramentów: chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich. Olej chorych używany jest podczas posługi kapłana wśród chorych W czasie tej liturgii duchowni odnawiali zwykle przyrzeczenia kapłańskie, które składali w dniu swoich święceń.. Msza krzyżma decyzją arcybiskupa łódzkiego została przeniesiona na 27 maja. W większości kościołów będą za to Groby Pańskie.

Zobacz również

Prawnik i macocha znęcali się nad dziećmi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki