MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak łódzkie dzieci spędzą wakacje? Na półkoloniach, koloniach, obozach, wyjazdach z rodzicami, na działkach z dziadkami

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Już w piątek, 21 czerwca, uczniowie łódzkich szkół zakończą rok szkolny, odbiorą świadectwa i rozpoczną wakacje. Jak je spędzą?

Jak łódzkie dzieci spędzą wakacje?
Większość najmłodszych dzieci już została zapisana przez rodziców na półkolonie i kolonie. Starsza młodzież organizuje sobie lato samodzielnie. Niektórzy skorzystają z możliwości wyjazdu na letnie obozy np. jeździeckie, survivalowe, językowe. Uczniowie wyjeżdżają też z rodzicami. Najpopularniejsze kierunki to Grecja, Turcja, Chorwacja, Włochy, Hiszpania, ale także polskie morze, jeziora oraz po prostu działki, należące rodziców lub dziadków.
Wśród dzieci z klas I-III łódzkich podstawówek najbardziej popularny model wakacji to: kolonie z nauczycielkami ze swojej szkoły, półkolonie w swojej szkole oraz wyjazd z rodzicami. Jest wiele dzieci, które mają zapewnione wszystkie trzy formy spędzenia czasu latem, ale nie wszystkie. Nie wszystkich rodziców stać na wysłanie dzieci na kolonie. Nie są one tanie. Pobyt 10 czy 11-dniowy to wydatek nawet ponad 3 tysięcy złotych. Wszystko zależy od miejsca czy atrakcji, jakie przygotowali organizatorzy.
- Z około 100 dzieci z najmłodszych klas w naszej szkole na kolonie wybiera się około 40 – mówi jedna z dyrektorem łódzkiej szkoły. - To nieco mniej niż połowa. Wybierają się przede wszystkim ze swoimi paniami nauczycielkami, które od lat współpracują z biurami podróży.
To jest bardzo komfortowa sytuacja dla wszystkich – dzieci jadą w gronie swoich koleżanek i kolegów, nauczycielki znają je dobrze, bo z nimi pracują na co dzień, rodzice znają nauczycielki i darzą je zaufaniem. Taka praktyka jest niemal w każdej szkole.
- Moja córka z panią wychowawczynią jedzie już trzeci raz, jak zawsze nad morze – mówi Anna, mama Zosi ze szkoły na Polesiu. - Z jej klasy jedzie kilkoro dzieci. Koszt to 2,5 tysiąca złotych za 11 dni.
Ofert wakacyjnych wyjazdów w biurach podróży jest bardzo dużo. Do wyboru są zarówno kolonie dla najmłodszych w wieku od 7 do 12 lat, jak i bardziej młodzieżowe obozy dla nastolatków w wieku 10-14 czy 12-18 lat. Są one organizowane zarówno w miejscowościach nad Bałtykiem, jak i w polskich górach – Tatrach, Beskidach, Bieszczadach. Teraz na kilka dni przed wakacjami dostępne są nawet oferty last minute – w obniżonych o kilkaset złotych cenach. Oto przykłady ofert różnych biur:

  • - 10 dni Małe Ciche – 1999 zł
  • - 11 dni Grzybowo - 2499 zł
  • - 10 dni Jarosławiec – 2649 zł
  • - 11 dni Rabka – 2399 zł
  • - 10 dni Mrzeżyno – 2599 zł
  • - 7 dni Kaszuby – 1990 zł
  • - 8 dni Kazimierz Dolny – 2099 zł
  • - 11 dni Spała obóz jeździecki – 3799 zł
  • - 11 dni Spała obóz survival – 3099 zł

Wśród propozycji dla starszej młodzieży są też obozy zagraniczne, np. w Grecji, Bułgarii czy Albanii. Tu już koszt wyjazdu zależy też od tego, czy podróż będzie autokarem czy samolotem. Trzeba się liczyć z wydatkiem od ponad 2 tysięcy do 4 tysięcy, a nawet więcej. Także długość pobytów jest różna – ale średnio to 8 dni.
Większość łódzkich dzieci będzie korzystać z półkolonii.
- Ponad dwa miesiące wakacji to bardzo długo, trzeba zapewnić dzieciom opiekę i zajęcia, żeby się nie zanudziły – mówią rodzice, którzy pracują. Dlatego wielu z nich zapisało dzieci nawet na dwa, trzy czy cztery turnusy (turnus trwa 5 roboczych dni od poniedziałku do piątku).
- Mamy w tym roku cztery grupy po 15 dzieci na dwóch turnusach, które zaczynają się już od poniedziałku 24 czerwca – mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 111 w Łodzi. - 90 procent uczestników to nasi uczniowie. Niektórzy zapisali dzieci od razu na dwa turnusy, ale z doświadczenia wiem, że są też tacy, którzy po pierwszym tygodniu decydują się zapisać dziecko na kolejny.

W tym roku dla najmłodszych łodzian miasto przygotowało ponad 9000 miejsc na półkoloniach w szkołach i placówkach edukacyjnych. Rodzice i opiekunowie mają do wyboru warianty: standardowy i rozszerzony. Ten drugi dotyczy tych placówek, które dysponują infrastrukturą sportową lub zatrudniają dodatkowych instruktorów i animatorów. Koszt letniego wypoczynku

  • • w opcji standardowej to 225 złotych za turnus,
  • • w opcji rozszerzonej – 325 złotych za turnus.

Podczas półkolonii szkoły i placówki edukacyjne zapewniają dzieciom opiekę od 7:00 do 17:00, wyżywienie, czyli drugie śniadanie, obiad i podwieczorek oraz zajęcia edukacyjne realizowane na terenie placówki i poza nią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak łódzkie dzieci spędzą wakacje? Na półkoloniach, koloniach, obozach, wyjazdach z rodzicami, na działkach z dziadkami - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki