Jak podwyższyć swoją emeryturę [5 SPOSOBÓW]

  Jak podwyższyć swoją emeryturę [5 SPOSOBÓW]

  Andrzej Gębarowski

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jak podwyższyć swoją emeryturę [5 SPOSOBÓW]
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Raz przyznana emerytura nie musi być zawsze taka sama. Możliwe, że sam o tym jeszcze nie wiedząc, masz podstawy, aby wystąpić do ZUS o jej przeliczenie. Sprawdź, jakie są sposoby na podwyższenie sobie tego ważnego świadczenia. Możliwe, że spełniasz warunki, aby powołać się na którąś z poniższych możliwości.
  Sposób I: uzupełnienie dokumentacji

  Wysokość tzw. starych emerytur zależy w dużej mierze od wysokości udokumentowanych zarobków w wybranych latach pracy. Ubezpieczony, składając wniosek o emeryturę, powinien wskazać, w których latach jego zarobki były najkorzystniejsze, a więc miały najkorzystniejszą relację do przeciętnego wynagrodzenia w tym samym czasie.

  Osoby, które przeszły już procedurę związaną z przyznaniem emerytury, w każdym czasie mogą dostarczyć do ZUS dodatkowe dokumenty potwierdzające wysokość zarobków. Jeśli udało się im odnaleźć nowe dokumenty lub też doszły do wniosku, że w historii ich zatrudnienia były lata z korzystniejszymi zarobkami niż lata wskazane we wniosku, mogą uzupełnić dokumentację. Każdy taki przypadek ZUS ma obowiązek uwzględnić. Jeśli potwierdzi się, że nowy dokument może być podstawą do podwyższenia pobieranego już świadczenia, zostanie ono podwyższone - podstawa wymiaru świadczenia zostanie przeliczona.

  Wysokość wynagrodzenia na potrzeby ustalenia wysokości emerytury lub renty należy udokumentować zaświadczeniem o zatrudnieniu i wynagrodzeniu, wystawionym przez pracodawcę (a jeśli pracodawca już nie istnieje, przez jego następcę prawnego) na druku ZUS Rp-7. Zaświadczenie wystawia się na podstawie dokumentacji płacowej. Jeżeli jednak dokumentacja nie istnieje, można je wydać na podstawie danych zawartych w aktach osobowych pracownika (np. w umowie o pracę, pismach o powołaniu lub mianowaniu).

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Naturalny sposób na przeziębienie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny