MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jak przeżyć wakacje w zdrowiu? Gdzie szukać pomocy na wyjeździe? Powstał Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Aby wakacje były udane, trzeba zadbać o swoje zdrowie. Porady dla wyjeżdżających zbiera Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023
Aby wakacje były udane, trzeba zadbać o swoje zdrowie. Porady dla wyjeżdżających zbiera Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023 123RF
Gdzie znaleźć lekarza na wyjeździe? Co powinno się znaleźć w apteczce? Jak uniknąć letnich zatruć i oparzeń słonecznych? Wyjaśnia to Wakacyjny Poradnik Pacjenta na rok 2023 wydany przez Rzecznika Praw Pacjenta.

Wakacyjny Poradnik Pacjneta 2023 - pomoc w zachowaniu zdrowia latem

Wakacje nie zawsze są czasem beztroski. Problemy zdrowotne mogą nas dopaść nawet w najpiękniejszym miejscu na świecie, a brak rozsądku podczas wypoczynku może skutkować urazami, zatruciami i innymi przykrymi konsekwencjami. Do tego w wakacje często jesteśmy poza domem, z dala od naszego lekarza i przychodni. Warto więc wiedzieć, jak uniknąć problemów zdrowotnych na wakacjach i co zrobić, gdy się przytrafią?

Odpowiedzi na te pytania udziela wydany przez Rzecznika Praw Pacjenta Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023. To licząca 20 stron broszura zawierająca porady dotyczące przygotowań do wakacji, bezpiecznego wypoczynku i sposobu szukania bezpłatnej pomocy medycznej.

Poradnik zawiera m. in. listę składników wakacyjnej apteczki. Nie powinno w niej zabraknąć kremu z filtrem, leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i na problemy pokarmowe, środków odstraszających owady oraz opatrunków. Poradnik zbiera też podstawowe zasady higieny żywności i bezpieczeństwa wody pitnej.

Gdzie szukać lekarza z dala od domu? Jak znaleźć pomoc na NFZ?

Znajdziemy też przypomnienie, że w Polsce mamy prawo do bezpłatnej porady lekarskiej w każdej przychodni, która ma umowę NFZ, a w sytuacjach nagłych w szpitalnym oddziale ratunkowym. W poradniku jest też numer Teleplatformy Pierwszego Kontaktu - 800 137 200 - świadczącej pierwszą pomocą medyczną w nocy i w święta oraz zasady e-recept w tym tzw. recepty farmaceutycznej, którą możemy dostać w aptece.

Sporo miejsca poświęcono formalnościom, m. in. upoważnieniom dla osób, które będą opiekować się naszym dzieckiem oraz zasadom wydawania i użytkowania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Społecznego do leczenia krajach Unii Europejskiej i EFTA.

Bezpłatne wydawnictwa Rzecznika Praw Pacjenta

Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023 można bezpłatnie pobrać lub wydrukować ze strony internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Należy wybrać zakładkę Publikacje, a następnie Broszury i Poradniki.

Stąd możesz pobrać bezpłatny Wakacyjny Poradnik Pacjenta 2023

Najważniejsze porady na temat bezpieczeństwa na wakacjach możesz też znaleźć na stronie Akademii NFZ:

Bezpieczne wakacje dla całej rodziny w Akademii NFZ
To kolejny już poradnik Rzecznika Praw Pacjenta, wcześniej powstał Nawigator Pacjenta, który ułatwia poruszanie się po całym systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Stąd pobierzesz Nawigator Pacjenta przybliżający cały system ochrony zdrowia w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki