Jak w ciągu ostatnich lat zmieniło się miejsce, w którym mieszkasz? Te inwestycje ułatwiają codzienne życie

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Dzięki funduszom europejskim droga z Łodzi do Warszawy zajmie zdecydowanie mniej czasu. W planach jest budowa 140-kilometrowej linii Kolei Dużych Prędkości.
Dzięki funduszom europejskim droga z Łodzi do Warszawy zajmie zdecydowanie mniej czasu. W planach jest budowa 140-kilometrowej linii Kolei Dużych Prędkości.
Otoczenie, w którym mieszkamy, wywiera bezpośredni wpływ na naszą satysfakcję oraz jakość codziennego życia. Zaspokojenie podstawowych potrzeb mieszkańców umożliwiają między innymi inwestycje realizowane dzięki dofinansowaniom z Unii Europejskiej. Przeczytaj, jak przekładają się na zmiany w twoim otoczeniu.

W ostatnich latach Parlament Europejski, mający funkcję prawodawczą i znaczny udział w uchwalaniu budżetu, nie raz potwierdził, jak kluczowa jest jego rola w kształtowaniu współczesnej Europy. Gdyby nie ta instytucja UE, trudno byłoby stworzyć pocovidowy Fundusz Odbudowy, z którego środki wykorzystywane są obecnie na wzmocnienie unijnej gospodarki. Oczywiście nie można byłoby także cieszyć się wcześniejszymi inwestycjami, które ułatwiają życie mieszkańcom naszych małych ojczyzn.

Inwestycje w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców

Poszczególne regiony kraju odgrywają coraz większą rolę w realizacji wyzwań dotyczących inwestycji finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Stąd już od kilkunastu lat Mazowieckie i Łódzkie starają się o duże inwestycje wspólnie, w ramach makroregionu Polski Centralnej 2030.

Wśród nich znalazła się Kolej Dużych Prędkości. W 2023 r. Komisja Europejska przyznała spółce Centralny Port Komunikacyjny dofinansowanie w wysokości ok. 290 mln zł z instrumentu CEF „Łącząc Europę" na opracowanie projektu strategicznej linii Kolei Dużych Prędkości między Warszawą i Łodzią. 140–kilometrowy odcinek KDP pozwoli na pokonanie dystansu dzielącego te miasta w czasie dwukrotnie krótszym niż obecnie.

Pilniejszą od KDP potrzebą mieszkańców była jednak modernizacja 132–kilometrowej zwykłej linii kolejowej. To wyzwanie jest już za nami. Powstało nowe torowisko, wymieniono tabor, wyremontowano perony, przejścia podziemne oraz wiadukty. Inwestycja, która trwała od grudnia 2015 r. do września 2023 r. umożliwiła skrócenie czasu podróży oraz zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Budżet przedsięwzięcia wyniósł 224 107 662 zł, z czego wkład UE to 110 594 967 zł.

Odpowiedź na to, jak można przeprowadzić tak skomplikowane inwestycje z wykorzystaniem środków unijnych, kryje się we współpracy instytucji UE z poszczególnymi regionami.

Wiele informacji o tym, jak konkretnie funkcjonują struktury unijne, można odnaleźć w multimedialnych centrach wiedzy o UE, czyli Europa Experience. Warto odwiedzić to mieszczące się przy ul. Jasnej 14/16a w Warszawie, by dowiedzieć się, jak Europejczycy rozwiązują najważniejsze problemy na Starym Kontynencie.

Chcąc lepiej poznać działania Unii Europejskiej, warto odwiedzić centrum multimedialne Europa Experience, które mieście się w Warszawie przy ul. Jasnej
Chcąc lepiej poznać działania Unii Europejskiej, warto odwiedzić centrum multimedialne Europa Experience, które mieście się w Warszawie przy ul. Jasnej 14/16 a.

W kontekście najbliższych wyborów do Parlamentu Europejskiego można skorzystać np. z pomocy narzędzia multimedialnego, tzw. trójkąta instytucjonalnego, który objaśnia, jak wygląda współpraca trzech głównych instytucji unijnych. Warszawskie centrum Europa Experience jest otwarte dla zwiedzających między godziną 9.00 a 18.00 od poniedziałku do piątku oraz od 9.00 do 15.00 w soboty.

Troska o tereny zielone i miejską infrastrukturę

Projekty finansowane ze środków unijnych związane są w znacznej mierze z troską o tereny zielone oraz infrastrukturę. Takiemu wyzwaniu odpowiada ukończony w 2021 r. projekt „Młode Stare Miasto” w Piotrkowie Trybunalskim. Objął on rewitalizację terenów Podzamcza z dofinansowaniem UE w wysokości 69 proc. inwestycji, czyli 19,5 mln zł, które pochodziły z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

Z kolei modernizacja komunikacji miejskiej w Pabianicach, jaka miała miejsce w latach 2016 – 2023 udała się de facto tylko dzięki wsparciu rzędu niemal 50 mln zł ze środków EFRR, co stanowiło aż 67 proc. całej inwestycji. W ramach przedsięwzięcia powstał dworzec autobusowy Waltera Jankego, zmodernizowano zajezdnie, zakupiono 18 autobusów niskoemisyjnych oraz zmodernizowano infrastrukturę na przystankach. Inwestycja zakończyła etap wykluczenia komunikacyjnego wielu mieszkańców regionu.

Wreszcie, mieszkańcy Łodzi nie cieszyliby się dziś piękną przyrodą wokół Centrum Zdrowia Matki Polki, gdyby nie wsparcie UE w wysokości prawie 10 mln zł, które pomogło sfinansować rewitalizację przylegających doń terenów zielonych. Zbudowano ścieżki, ustawiono śmietniki, ławki i siłownie, a także oczyszczono teren i nasadzono drzewa oraz krzewy. Teren jest dostępny nie tylko dla pacjentów Instytutu, ale także dla okolicznych mieszkańców.

Sprzęt medyczny dla szpitali

Gdyby nie finansowe wsparcie z Brukseli, to wiele szpitali nie dysponowałoby nowoczesnym sprzętem ratującym życie. Wśród nich jest Świętokrzyskie Centrum Onkologii, dla którego udało się pozyskać blisko 90 urządzeń niezbędnych do przeprowadzania diagnostyki i terapii nowotworów. Zakup stołu operacyjnego, specjalistycznych aparatów USG i wielu innych urządzeń nie byłby możliwy, gdyby nie 20 mln zł pochodzące z EFRR. Wsparcie unijne dla tej inwestycji wyniosło łącznie 79 proc. całości. Dzięki takim zakupom możliwa jest szybka i nowoczesna diagnostyka pozwalająca na czas wykryć zagrożenia związane z chorobami nowotworowymi.

O korzyściach wynikających z obecności Polski w UE można pisać bez końca, szczególnie w kontekście funduszy zmieniających nasze otoczenie, poprawiających komfort życia czy bezpieczeństwo.

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki