Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawa czy herbata? Sprawdź, jak wpływają na zdrowie

Dorota Domienik
Herbata znajduje się dzisiaj w każdej kuchni. Legenda głosi, że została odkryta w Chinach, w 2737 roku p.n.e. Cesarz Szen Nung, wybitny uczony i zielarz, wypoczywając pewnego dnia pod herbacianym krzewem, oddawał się codziennym rozmyślaniom nad czarką wody, która nagle zmieniła swój smak. Wtedy też spostrzegł, że do czarki niespodziewanie wpadło kilka liści z krzewu i od razu zakochał się w tym wspaniałym smaku i aromacie.

Tajemnica chińskich upraw dotarła do Europy w XVII w.

W rzeczywistości pochodzenie herbaty nie jest do końca znane. Pierwsze wzmianki o krzewie herbacianym pochodzą z III w. p.n.e. Przez stulecia napój traktowany był wyłącznie jako środek leczniczy o właściwościach wzmacniających, a pozyskiwano go z dziko rosnących krzewów. Sześć wieków musiało minąć, by ostatecznie doceniono jej walory smakowe, zaczęto sadzić krzewy herbaciane, suszyć liście i przetwarzać herbatę na większą skalę.

Do około 803 roku n.e. receptura pozostawała jednak tajemnicą Chińczyków. Wówczas to właśnie japoński mnich Dengyo Daishi sprowadził nasiona krzewu herbacianego do swojej ojczyzny. Do Europy po raz pierwszy sprowadzili herbatę w XVII wieku Holendrzy oraz Portugalczycy i to właśnie od nich wiedzę tę zaczerpnęli Włosi, Francuzi i Niemcy. Do Polski herbatę sprowadzili Francuzi.

Dobrze zaparzona herbata na długo dodaje energii

Od dawna ścierają się ze sobą opinie na temat tego, czy herbata ma działania pobudzające, a jeśli tak, to czy jest zdrowszą alternatywą kawy.

Według specjalistów, zarówno zawarta w herbacie teina oraz zawarta w kawie kofeina to podobne związki chemiczne i... równie zdrowe - pod warunkiem, że przyrządzamy napoje w odpowiedni sposób i nie przekraczamy dwóch, trzech filiżanek dziennie.

Zarówno teina jak i kofeina mają właściwości psychostymulujące, usuwają objawy zmęczenia fizycznego i psychicznego. Ponadto poprawiają koncentrację, bystrość umysłu i przebieg procesów myślowych, wspomagają wydzielanie soków trawiennych i poprawiają wentylację płuc.

Efekty picia kawy i herbaty, chodź podobne, wywołują odmienne reakcje. Kawa szybko, mniej więcej po 30 minutach „daje kopa" i generalnie ma działanie krótkotrwałe, natomiast w przypadku herbaty pobudzenie nie następuje tak gwałtownie, za to utrzymuje się znacznie dłużej.

Teina występuje we wszystkich typach herbat, w różnych jednak ilościach. Najwięcej znajdziemy jej w czarnej herbacie (ok. 100 mg na filiżankę). W czerwonej znajduje się 15 mg, a w zielonej zaledwie kilka mg.

Dla porównania filiżanka kawy posiada od 60 do 120 mg kofeiny. Jest ona szybko absorbowana i powoduje niemal natychmiastowe przyśpieszenie krążenia krwi i pobudzenie układu sercowo-naczyniowego.

Zawarte w herbacie polifenole zwalniają tempo przyswajania teiny, co powoduje, że jest ona dłużej absorbowana przez organizm, a w konsekwencji stan pobudzenia jest rozłożony w czasie.

Wybór pomiędzy kawą a herbatą zależy więc przede wszystkim od efektu, jaki chcemy osiągnąć.

Nie bez znaczenia na działanie teiny jest sposób parzenia herbaty. Po pierwsze, powinno się zalewać liście wrzątkiem i zaparzać nie dłużej niż trzy minuty. Po tym czasie zaczyna się uwalniać tanina, która neutralizuje działanie pobudzające, dodatkowo herbata staje się gorzka.

Zdrowotne właściwości herbaty

Herbata to nie tylko dobry „dopalacz", ale także remedium na wiele dolegliwości. Regularne picie zielonej herbaty zapewnia długi żywot i pogodną starość. Rozjaśnia umysł, zapobiega chorobie Alzheimera, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka, hamuje próchnicę zębów, łagodzi i przeciwdziała stresom, a także może chronić przed zawałem.

Chińska herbata czerwona pomaga skutecznie walczyć z nadwagą, obniża poziom cholesterolu we krwi, hamuje narastanie zmian miażdżycowych, poprawia pamięć, reguluje przemianę materii, wspomaga pracę wątroby, obniża ciśnienie, a także zwyczajnie poprawia nam nastrój.

Z kolei herbata otrzymywana z krzewów odmiany Rooibos korzystnie działa na skórę i jest wyjątkowo bogata w antyutleniacze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki