Przypomnijmy. Opaski zaczęły trafiać do łodzian od 2018 r. i odtąd UMŁ przedstawiał je jako sukces polityki senioralnej. W 2019 r. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przedstawiała kobietę, której, jak donosił magistrat, opaska uratowała życie: gdy poczuła się słabo, wcisnęła przycisk SOS na opasce – wzywający pogotowie. Ta sama kobieta opowiadała, że innym razem centrum teleopieki zadzwoniło do niej w nocy, informując o niepokojąco wysokim ciśnieniu (na podstawie wskazań opaski) – wtedy łodzianka zażyła leki i wróciła do snu.
Koniec teleopieki dla łódzkich seniorów. Kiedy opaski elektroniczne wrócą do Łodzi?
Ale w marcu 2021 seniorzy z Łodzi oddawali swoje opaski, bo projekt teleopieki – realizowany za łącznie ponad 5 mln zł w partnerstwie z jedną z prywatnych firm – dobiegł końca.
Wiosną miejscy radni Koalicji Obywatelskiej obwiniali za brak kontynuacji projektu dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP), którym jest radny Prawa i Sprawiedliwości – bowiem kontynuacja nie otrzymała środków unijnych w konkursie organizowanym przez WUP. Dyrektor tego urzędu odpowiadał, że kontynuacja nie spełniała założeń tego konkursu, a w dodatku w ich opracowaniu brali udział przedstawiciele UMŁ.
Jednak UMŁ w kwietniu informował, iż firma współdziałająca z magistratem przygotowywała wniosek do „instytucji publicznej” z nowym projektem teleopieki. W lipcu miało być jasne, czy ten wniosek skończy się powrotem opasek do Łodzi.
Lato 2021 się kończy – zaś o teleopiece dla łódzkich seniorów nie słychać – zatem w środę (1 września) zapytaliśmy o tę sprawę w UMŁ. Magistrat ponownie liczy na sfinansowanie opasek ze środków unijnych.
„Z niecierpliwością czekamy na nabory, by opaski mogły wrócić do najstarszych mieszkańców Łodzi” – odpowiedziała w czwartek (2 września) Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ. – „Według naszej wiedzy konkursy na takie projekty jak ten z opaskami mają być ogłaszane w 2022 r.”
Politechnika Łódzka bada przydatność teleopasek: projekt z Łodzi był „unikatowy”
Tymczasem okazuje się, że badania nad przydatnością teleopasek prowadzi Politechnika Łódzka.
"Aby wypracować wytyczne do kolejnych edycji tego typu przedsięwzięć" – tłumaczy prof. Andrzej Romanowski z Instytut Informatyki Stosowanej PŁ oraz prorektor tej uczelni ds. kształcenia.
Zdaniem prof. Andrzeja Romanowskiego (m.in. eksperta od interakcji człowiek-komputer), łódzki projekt był unikalny wręcz w skali międzynarodowej. Badania PŁ przewidują zebranie opinii od 50-150 użytkowników opasek. Naukowcy są już po przeprowadzeniu części z tych wywiadów.
Po zakończeniu projektu w Łodzi, prywatny partner UMŁ przeniósł się do Piotrkowa – z nowym projektem (do lutego 2022 r.) obejmującym przyznanie teleopieki 30 mieszkańcom terenów wiejskich i wiejsko-miejskich powiatu piotrkowskiego.

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?