Nasza Loteria

Kiedy do Łodzi wrócą opaski dla seniorów? Teleopieka dla schorowanych łodzian najwcześniej w 2022 r. PŁ prowadzi badania nad jej wartością

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Opaski zaczęły trafiać do łodzian od 2018 r. i odtąd UMŁ przedstawiał je jako sukces polityki senioralnej
Opaski zaczęły trafiać do łodzian od 2018 r. i odtąd UMŁ przedstawiał je jako sukces polityki senioralnej materiały Urzędu Miasta Łodzi z 2019 r.
Opóźnia się ewentualny powrót do Łodzi elektronicznych opasek, monitorujących stan zdrowia seniorów. Ci wiosną zaalarmowali nas, że musieli je zwracać, bo w marcu 2021 r. skończył się projekt finansowany ze środków unijnych – który objął dwa tysiące schorowanych mieszkańców. W kwietniu Urząd Miasta Łodzi (UMŁ) informował, że jest szansa, aby zdobyć nowe fundusze na teleopaski w kończące się właśnie lato, teraz jest mowa o roku 2022...

Przypomnijmy. Opaski zaczęły trafiać do łodzian od 2018 r. i odtąd UMŁ przedstawiał je jako sukces polityki senioralnej. W 2019 r. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przedstawiała kobietę, której, jak donosił magistrat, opaska uratowała życie: gdy poczuła się słabo, wcisnęła przycisk SOS na opasce – wzywający pogotowie. Ta sama kobieta opowiadała, że innym razem centrum teleopieki zadzwoniło do niej w nocy, informując o niepokojąco wysokim ciśnieniu (na podstawie wskazań opaski) – wtedy łodzianka zażyła leki i wróciła do snu.

Koniec teleopieki dla łódzkich seniorów. Kiedy opaski elektroniczne wrócą do Łodzi?

Ale w marcu 2021 seniorzy z Łodzi oddawali swoje opaski, bo projekt teleopieki – realizowany za łącznie ponad 5 mln zł w partnerstwie z jedną z prywatnych firm – dobiegł końca.

Wiosną miejscy radni Koalicji Obywatelskiej obwiniali za brak kontynuacji projektu dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP), którym jest radny Prawa i Sprawiedliwości – bowiem kontynuacja nie otrzymała środków unijnych w konkursie organizowanym przez WUP. Dyrektor tego urzędu odpowiadał, że kontynuacja nie spełniała założeń tego konkursu, a w dodatku w ich opracowaniu brali udział przedstawiciele UMŁ.

Jednak UMŁ w kwietniu informował, iż firma współdziałająca z magistratem przygotowywała wniosek do „instytucji publicznej” z nowym projektem teleopieki. W lipcu miało być jasne, czy ten wniosek skończy się powrotem opasek do Łodzi.

Przeczytaj nasz artykuł z kwietnia 2021 r.: Seniorzy już bez teleopasek. Władze Łodzi chwaliły się, że ratują one życie. KO wini dyrektora z PiS. Ten odrzuca zarzuty. Czy opaski wrócą?

Lato 2021 się kończy – zaś o teleopiece dla łódzkich seniorów nie słychać – zatem w środę (1 września) zapytaliśmy o tę sprawę w UMŁ. Magistrat ponownie liczy na sfinansowanie opasek ze środków unijnych.

„Z niecierpliwością czekamy na nabory, by opaski mogły wrócić do najstarszych mieszkańców Łodzi” – odpowiedziała w czwartek (2 września) Jolanta Baranowska z biura prasowego UMŁ. – „Według naszej wiedzy konkursy na takie projekty jak ten z opaskami mają być ogłaszane w 2022 r.”

Politechnika Łódzka bada przydatność teleopasek: projekt z Łodzi był „unikatowy”

Tymczasem okazuje się, że badania nad przydatnością teleopasek prowadzi Politechnika Łódzka.

"Aby wypracować wytyczne do kolejnych edycji tego typu przedsięwzięć" – tłumaczy prof. Andrzej Romanowski z Instytut Informatyki Stosowanej PŁ oraz prorektor tej uczelni ds. kształcenia.

Zdaniem prof. Andrzeja Romanowskiego (m.in. eksperta od interakcji człowiek-komputer), łódzki projekt był unikalny wręcz w skali międzynarodowej. Badania PŁ przewidują zebranie opinii od 50-150 użytkowników opasek. Naukowcy są już po przeprowadzeniu części z tych wywiadów.

Po zakończeniu projektu w Łodzi, prywatny partner UMŁ przeniósł się do Piotrkowa – z nowym projektem (do lutego 2022 r.) obejmującym przyznanie teleopieki 30 mieszkańcom terenów wiejskich i wiejsko-miejskich powiatu piotrkowskiego.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki