Spis treści
Jakie funkcje w organizmie pełni jod?
Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania przede wszystkim tarczycy, w której jest magazynowany. Uczestniczy on w produkcji hormonów takich jak tyroksyna (T4) i trijodotyronina (T3). Hormony te odpowiadają nie tylko za właściwe funkcjonowanie tarczycy, ale też innych narządów i układów takich jak przysadka mózgowa, serce, nerki i mięśnie. Tarczyca odpowiada również za termoregulację ciała, czyli utrzymywanie jego odpowiedniej temperatury, a także za przemianę materii.
Odpowiedni poziom jodu w organizmie zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i wpływa na stan zdrowia psychicznego, uspokaja i wspiera funkcje umysłowe takie jak pamięć i koncentracja. Wpływa też na utrzymanie właściwego napięcia, nawilżenia i elastyczności skóry.
Niedobory jodu można pomylić z przemęczeniem
Niedobór jodu prowadzi do odczuwania nieprzyjemnych objawów takich jak ciągłe zmęczenie, odczuwanie zimna nawet latem, wzrost masy ciała, problemy z pamięcią i koncentracją, rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne. W konsekwencji długotrwałych niedoborów może wystąpić niepłodność, niedoczynność tarczycy i pojawić się tzw. wole na szyi.
Zapotrzebowanie na jod dla dorosłego człowieka wynosi 150-300 mikrogramów na dobę. Głównym źródłem jodu w diecie są ryby morskie (takie jak makrela, łosoś, dorsz, tuńczyk, mintaj, flądra) oraz sól jodowana, która jest wzbogacana jodkiem lub jodanem potasu.
Jod możemy znaleźć również w żółtkach jaj, nabiale, brokułach. Jednak w większości przypadków nie dostarczamy odpowiedniej ilości tego składnika wraz z dietą i większość z nas ma niedobory jodu. Możemy je uzupełnić nie tylko zmieniając dietę, ale też wybierając się na wakacje nad morze.
Kiedy jest najwięcej jodu nad morzem?
Jod to pierwiastek, który występuje nie tylko w żywności, ale też w nadmorskim powietrzu. Największe niedobory jodu występują u mieszkańców południowej Polski, ponieważ są to tereny znajdujące się najdalej od morza. Dlatego osoby te powinny wybrać się nad morze, nie tylko Bałtyckie, ale również każde inne morze, a także ocean, aby „nawdychać się jodu”, ponieważ pierwiastek ten wchłania się również przez drogi oddechowe i skórę.
Kiedy nad morzem jest najwięcej jodu? Okazuje się, że wcale nie w letnie, upalne dni. Chociaż jod występuje nad Morzem Bałtyckim czy Morzem Północnym przez cały rok, to jednak najwięcej tego pierwiastka „nawdychamy się” w czasie chłodnej, deszczowej, a nawet sztormowej pogody. Wtedy w słonej bryzie morskiej znajduje się najwyższe stężenie jodu, który w największej ilości unosi się nad wodą do ok. 300 m od brzegu morza.
Najlepszy czas na uzupełnienie tego składnika to wiosna, jesień i zima. Jednak latem również warto skorzystać z wyjazdu nad morze, zwłaszcza gdy mieszkamy w centralnej czy południowej Polsce i na co dzień nie możemy cieszyć się spacerami po plaży i morską bryzą bogatą w jod.
Jeśli nie mamy możliwości wyjechać nad morze warto również korzystać z tężni solankowych lub grot solnych, które obecnie dostępne są w większości miast. Już 45-minutowy seans dostarcza nam sporą dawkę jodu oraz wspomaga leczenie infekcji górnych dróg oddechowych, a także alergii i astmy. Pomocny będzie zwłaszcza w przypadku kaszlu i kataru, ponieważ rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odprowadzanie. Wpływa także na obniżenie ciśnienia, nawilża drogi oddechowe oraz relaksuje.
Uzupełnij domową apteczkę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?