Kiosk profilaktyczny w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ. Darmowe pomiary i porady na sali obsługi

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Kiosk profilaktyczny w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ
Kiosk profilaktyczny w Łódzkim Oddziale Wojewódzkim NFZ
Udostępnij:
Chcesz zadbać o swoje zdrowie? Upewnić się, że wszystkie pomiary są w porządku i dobrać dietę? Odwiedź kiosk profilaktyczny NFZ!

Samooobsługowe kioski profilaktyczne wyglądają futurystycznie i tym właśnie mają przyciągać uwagę. Można w nich wykonać pomiary wzrostu, masy ciała, indeksu masy ciała (BMI), składu ciała, ciśnienia tętniczego krwi. Podstawowe pomiary medyczne są niezbędne, aby ocenić ryzyko najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Ta nowa akcja prozdrowotna ma przede wszystkim na celu upowszechnienie wiedzy o zdrowiu i szeroko pojętej profilaktyce.

Darmowe pomiary i porady na sali obsługi

Dr Honorata Błaszczyk, prezes kolegium lekarzy rodzinnych określa jednoznacznie: otyłość jest starszą siostrą wielu innych chorób, w tym cukrzycy, chorób układu krążenia, wielu nowotworów czy nietrzymania moczu.

Dodatkowo otyłość może zaostrzać przebieg niektórych chorób, w tym COVID-19.

Wyniki pomiarów, wydrukowane bezpośrednio w kiosku, można omówić z doradcą na stanowisku do spraw profilaktyki i promocji zdrowia. Z kiosków mogą korzystać osoby z niepełnosprawnościami, w tym osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Łódzki kiosk testowali już niewidomi i niedowidzący z Polskiego Związku Niewidomych Koło nr 2 Łódź Górna, wśród nich Przemysław. - Cieszę się, że prawie w 90 proc. mogłem samodzielnie skorzystać z kiosku profilaktycznego, obsługa kiosku jest intuicyjna. Klawiatura w kiosku umożliwia osobie niewidomej samodzielne przechodzenie przez kolejne etapy pomiaru dzięki komunikatom głosowym.

- Sala obsługi klienta przy Targowej 35 w Łodzi to nie tylko miejsce, gdzie można odebrać EKUZ, załatwić formalności związane z ubezpieczeniem czy wyjazdem do uzdrowiska. To także miejsce, gdzie można zadbać o swoje zdrowie. Nasz doradca do spraw profilaktyki podpowie, z jakich badań profilaktycznych warto skorzystać, znajdzie dla nas zdrową dietę. Kiosk profilaktyczny to miejsce, w którym, każdy dorosły bezpłatnie i samodzielnie skorzysta z pomiarów zdrowotnych, zmierzy BMI i skład ciała. Zapraszam mieszkańców i organizacje pacjenckie do korzystania z naszej oferty profilaktycznej - podkreśla Dyrektor Łódzkiego NFZ Artur Olsiński.

Nadzieja na to, że pandemia koronawirusa ma się wreszcie ku końcowi oraz rozpoczynająca się wiosna to najlepsze przesłanki ku temu, by zadbać o siebie, zmienić dietę i pozwolić wrócić do pełnej równowagi swojemu organizmowi. Skorzystanie z kiosku profilaktycznego jest pierwszym krokiem w dobrym kierunku.

Porady i pomiary są bezpłatne

Pamiętajmy, że urządzenie przeznaczone jest dla osób powyżej 18. roku życia. Z kiosku profilaktycznego nie mogą skorzystać osoby posiadające rozrusznik serca, elektroniczne urządzenia wspomagające życie (na przykład sztuczne serce, sztuczne płuco), przenośne urządzenia diagnostyczne (na przykład elektrokardiograf, holter).

Nie jest zalecane, aby z analizatora składu ciała korzystały osoby powyżej 81. roku życia, osoby z gorączką, kobiety w ciąży. Osoby niewidome, głuche oraz z niepełnosprawnością ruchową w stopniu znacznym mogą korzystać z kiosku profilaktycznego z pomocą opiekuna. W przypadku osób z niepełnosprawnością ruchową, niemożliwe jest wykonanie analizy składu ciała przy pomocy urządzenia znajdującego się w Kiosku Profilaktycznym.

Informacje praktyczne
Kiosk mieści się na sali obsługi klienta w Łodzi przy ul. Targowej 35 w Łodzi
Kiosk jest czynny w godzinach 9.00-12.30 i 13.00-15.30.

Jak skorzystać z badań i porady konsultanta?

Aby skorzystać z usług doradcy do spraw profilaktyki i promocji zdrowia oraz z pomiarów w kiosku profilaktycznym, wystarczy zapisać się stronę internetową ŁOW NFZ lub przez Telefoniczną Informację Pacjenta – dzwoniąc pod bezpłatny i całodobowy numer 800 190 590. Do łódzkiego kiosku można się zapisać na stronie oddziału, wystarczy wskazać dzień, godzinę, podać adres e-mail – potwierdzenie wizyty otrzymamy mejlem.Warto wiedzieć, że podczas pomiarów w kiosku ważny jest wygodny ubiór. Trzeba będzie zdjąć skarpetki lub rajstopy, bo na urządzeniu pomiarowym staje się boso.

Aby zmierzyć ciśnienie trzeba podwinąć rękaw, aby na gołym przedramieniu umieścić rękaw zaciskowy.

Wszystkie urządzenia są dezynfekowane, a w kiosku musimy mieć założoną maseczkę.

Doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia

Profesjonalni doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia przedstawią klientom zakres norm wykonanych pomiarów. Co ważne, doradcy nie interpretują wyników. Doradcy udzielą natomiast dokładnych informacji o prowadzonych przez NFZ programach profilaktycznych i doradzą, jak można się do nich zgłosić. Wśród nich są:

  • program Profilaktyka 40 PLUS - konsultant pomoże wypełnić ankietę niezbędną do otrzymania skierowania na badanie diagnostyczne oraz znaleźć najbliższą placówkę, która wykonuje badania w programie,
  • Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 - doradca przekaże informacje o szczepieniach i lokalizacjach punktów, w których można przyjąć szczepionkę przeciwko COVID-19,
  • portal Diety.nfz.gov.pl - konsultant zaproponuje kilka planów żywieniowych, które są dostępne po założeniu konta na portalu.

Konsultant pomoże także

  • założyć profil zaufany i aktywować Internetowe Konto Pacjenta. Dzięki IKP pacjent otrzyma m.in. e-receptę SMS-em lub mejlem, dostanie e-skierowanie, udostępni lekarzowi informację o stanie swojego zdrowia i przepisanych lekach albo pobierze unijny certyfikat COVID oraz sprawdzi historię swojego zdrowia. Wszystkie najważniejsze dane są dostępne również w aplikacji mobilnej MojeIKP.

W delegaturach ŁOW NFZ w Sieradzu, Skierniewicach i Piotrkowie Trybunalskim na salach obsługi pacjenci mogą skorzystać z porad dotyczących profilaktyki i otrzymać zdrowe diety na stanowisku do spraw profilaktyki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wsparcie psychologiczne dla ukraińskich dzieci

Wideo

Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Łódzki