Koalicja SLD - PO. Co może kryć się między linijkami tego porozumienia? [ANALIZA]

Marcin BereszczyńskiZaktualizowano 
Porozumienie koalicyjne zawarte między PO i SLD jest tylko zbiorem haseł z kampanii wyborczej obydwu partii Krzysztof Szymczak
Porozumienie koalicyjne zawarte między PO i SLD jest tylko zbiorem haseł z kampanii wyborczej obydwu partii. Oprócz tych zapisów są nieformalne i nieoficjalne porozumienia, dotyczące stanowisk w spółkach miejskich i wydziałach UMŁ dla przedstawicieli SLD.

W tym tygodniu została zawiązana koalicja PO - SLD w łódzkim samorządzie. Spisano porozumienie. A w nim zawarto dokończenie inwestycji, rozpoczętych w poprzedniej kadencji, a także 26 punktów do realizacji w latach 2014 - 2018. W tym porozumieniu nie ma żadnej sensacji, są w nim zawarte punkty programu PO i SLD. O wiele ciekawsze jest to, czego nie spisano w porozumieniu. Są to uzgodnienia, dotyczące stanowisk, jakie ma objąć SLD. Tylko jedno stanowisko zostało ujawnione. To nominacja Tomasza Treli na wiceprezydenta Łodzi. Wiele innych, ważnych dla miasta spraw też nie zostało sprecyzowanych. Porozumienie nie określa, czy miasto będzie dalej brać drogie kredyty, czy zdecyduje się na leasing zwrotny, czy wybudowana zostanie Nowotargowa od Tuwima do Piłsudskiego, a także jakie będą dalsze losy współpracy (albo raczej jej braku) miasta z Fundacją Sztuki Świata.

Zawiązanie koalicji oznacza, że PO musi podzielić się strefami wpływów z SLD. Skoro wiceprezydent Tomasz Trela objął nadzór nad edukacją, to można się spodziewać, że zmieni się dyrekcja w wydziale edukacji. Mogą nastąpić też roszady w dyrekcjach szkół i placówek oświatowych. Trela objął też nadzór nad gospodarką komunalną, co oznacza, że przejmie władzę nad Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania. Można spodziewać się tam zmiany prezesa, a przynajmniej członków rady nadzorczej. Z kolei nadzór nad wydziałem ochrony środowiska i rolnictwa oznacza zmiany w zarządzie Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Tomasz Trela ma też nadzorować Biuro Rozwoju Przedsiębiorczości i Miejsc Pracy. To może zwiastować zmiany we władzach Powiatowego Urzędu Pracy. Przejęcie departamentu spraw społecznych może wiązać się ze zmianami w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Tam od lat protestują pracownicy, domagający się zwolnienia dyrektorki Małgorzaty Wagner. Czy do tego dojdzie?

- Porozumienie koalicyjne nie przewiduje zmian w spółkach - mówi wiceprezydent Tomasz Trela. - Wiem, że mówi się o tym, że SLD przejmie władzę w MPO i GOŚ. To plotka. Nie ma żadnych sztywnych zapisów, dotyczących spółek. Jeśli konieczne będą korekty personalne, to je wprowadzimy. W przypadku MOPS rozmawiałem już z Małgorzatą Wagner. Ma przygotować dla mnie koncepcję dalszej działalności MOPS. W przyszłym tygodniu jestem umówiony na rozmowy ze związkami zawodowymi w MOPS. Dopiero po tych rozmowach zapadną decyzje o ewentualnych zmianach.

Porozumienie koalicyjne nie precyzuje, jak będą głosowali radni SLD, gdy skarbnik przedstawi im projekt zmian w budżecie, polegający na zaciągnięciu kolejnych kredytów. W poprzedniej kadencji radni sprzeciwili się dalszemu zadłużaniu miasta. Storpedowanie kredytu było dziełem radnych SLD. Przekonywali, że Łódź jest już tak bardzo zadłużona, że nie powinna zaciągać kolejnych zobowiązań. Wiadomo jednak, że miasto potrzebuje pieniędzy. Nie ma ich w budżecie, więc musi brać kredyty. Można spodziewać się, że na jednej z najbliższej sesji Rady Miejskiej pojawi się propozycja zaciągnięcia kredytu przez miasto. Należy też spodziewać się, że skarbnik ponownie zaproponuje radnym leasing zwrotny - to forma zdobycia pieniędzy do budżetu, znacznie tańsza od kredytów. Polega na sprzedaży miejskich budynków, w których mieszczą się urzędy. Miasto będzie później dzierżawić te obiekty od nabywcy, a po 10 latach dostanie możliwość odkupienia budynków. Radni SLD w poprzedniej kadencji też sprzeciwiali się takiemu rozwiązaniu. A jak będzie w koalicji?

- Nie rozmawialiśmy o kredytach i leasingu zwrotnym z prezydent Hanną Zdanowską - mówi wiceprezydent Trela. - Nie wiem, czy te pomysły wrócą na obrady Rady Miejskiej. Umówiliśmy się z panią prezydent, że będziemy na bieżąco omawiać wszystkie zagadnienia. Decyzję w sprawie kredytów i leasingu zwrotnego będą uzgadniać szefowie klubów Rady Miejskiej.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Takie stanowisko wiceprezydenta Treli oznacza, że zaciągnięcie kredytów będzie możliwe, podobnie jak leasing miejskich kamienic. Nie wiadomo też, jakie będzie stanowisko SLD, dotyczące przyszłości instytucji kultury EC1. Przypomnijmy, że działa ona bez dyrektora już prawie rok. A to dlatego, że istnieje zapis, że kandydatów na dyrektora nominuje Fundacja Sztuki Świata, a prezydent Łodzi zatwierdza te kandydatury lub je odrzuca. Fundacja zaproponowała najpierw Marka Żydowicza, później Włodzimierza Tomaszewskiego. Prezydent Hanna Zdanowska nie zgodziła się na żadną z tych kandydatur. Prawnicy UMŁ chcieli przekazać FSŚ 4,8 mln zł w zamian za zakończenie współpracy z tą fundacją. Gdyby radni zgodzili się na takie rozwiązanie, fundacja nie miałaby więcej wpływu na działalność EC1. Radni nie zgodzili się. Sprzeciw wyrażał SLD. Czy w koalicji zmieni zdanie?

- Nie rozmawiałem na ten temat z prezydent Hanną Zdanowską - powiedział Tomasz Trela. - Wiem, że wkrótce fundacja nominuje na dyrektora Włodzimierza Tomaszewskiego. To będzie okazja, aby rozstrzygnąć o dalszym funkcjonowaniu EC1. Na razie instytucja kultury EC1 bardzo dobrze radzi sobie bez dyrektora, ale z pełnomocnikami.

Rozmów koalicyjnych nie było również w sprawie wysokości wynagrodzeń prezesów spółek miejskich. Obecnie większość prezesów zarabia po 20 tysięcy złotych miesięcznie. Tomasz Trela w kampanii wyborczej głosił, aby obniżyć pensje prezesów o połowę. Drugą połowę mogliby dostać, ale tylko wtedy, gdy zrealizują dobry wynik finansowy lub cele strategiczne spółki. W przypadku spółek MAKiS i Aquapark prezesi mieliby zrealizować cel finansowy. Z kolei MPK nie powinno zarabiać, tylko zapewnić sprawny i punktualny transport. Realizacja tego celu byłaby podstawą do premii prezesa. Czy SLD w koalicji przeforsuje te zmiany?

- Będę konsekwentny. Nie było rozmów o tych rozwiązaniach, ale chcę je wprowadzić - zapowiada Trela. Nie wie jednak, czy drugi koalicjant na to się zgodzi.

Trela zapowiada również powołanie Fundacji Rozwoju Łódzkiego Sportu. Postulował takie rozwiązanie jako przewodniczący klubu radnych SLD w poprzedniej kadencji. Fundacja miałaby zbierać pieniądze na łódzki sport. Do kasy fundacji trafiałoby m.in. 10 procent oszczędności poprzetargowych z każdej inwestycji. Zebrane pieniądze byłyby dzielone między kluby i stowarzyszenia sportowe. Tomasz Trela zapewnił, że ma wolną rękę w zarządzaniu wydziałem sportu, więc utworzenie takiej fundacji jest bardzo prawdopodobne. Oczywiście pojawienie się nowego podmiotu oznaczałoby utworzenie kolejnego stanowiska kierowniczego. To też byłby koalicyjny łup SLD.

W rozmowach koalicyjnych nie podjęto jeszcze wątku fontanny na placu Dąbrowskiego. Trela przed wyborami głośno mówił o tym, żeby ją zlikwidować. Prezydent Hanna Zdanowska nie wyklucza takiej możliwości, więc wszystko jest możliwe. Pytanie, czy fontanna zostanie zlikwidowana, zanim plac zostanie przekazany Teatrowi Wielkiemu w Łodzi, a więc pod zarząd władz woj. łódzkiego.

SLD porozumiał się natomiast z PO w sprawie kontrowersyjnych inwestycji drogowych. Wiadomo, że nie powstanie ulica Nowokonstytucyjna. Obie partie są zgodne, że lepiej duże pieniądze wydać na drogi dojazdowe do autostrad i dróg ekspresowych. Wiadomo też, że powróci temat budowy ulicy Nowotargowej od Tuwima do Piłsudskiego. Tę inwestycję wycięli z budżetu radni, wśród których byli przedstawiciele SLD. Zdaniem Treli rozmowy o Nowotargowej zostaną wznowione. Być może ta ulica jednak powstanie, ale jego zdaniem nie tak szeroka, jak planowano rok temu. Na autostrady w centrum miasta nie ma zgody SLD.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

Jest też pewna wolta ze strony SLD, której nie zapisano w porozumieniu koalicyjnym. Dotyczy imprez przy ulicy Piotr-kowskiej. W poprzedniej kadencji opozycja, a więc również SLD, sprzeciwiała się przekazaniu pieniędzy na cykl imprez przy Pietrynie. Opozycja żądała harmonogramu tych imprez, szczegółów tych wydarzeń, a także kto i dla kogo ma je przeprowadzić. W efekcie SLD zastopowała cykl imprez, jakie PO chciała zorganizować do końca tego roku. Obecnie SLD już nie przeciwstawia się temu, choć nadal będzie domagać się szczegółów tych przedsię-wzięć.

- Jesteśmy na "tak" dla imprez i małych eventów przy Piotrkowskiej - mówi Tomasz Trela. - Ale najpierw będziemy musieli się zapoznać z charakterem tych wydarzeń, dowiedzieć się na czym mają polegać, do kogo będą adresowane i ile osób są w stanie przyciągnąć.

Jest jeszcze wiele innych obszarów, które nie zostały skonsultowane przez obie strony koalicji. Przykładowo, SLD była przeciwna przekazaniu Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej willi przy ul. Wólczańskiej 17, gdzie kręcono film "Kingsajz". Czy w koalicji SLD zmieni zdanie? A jeśli zmieni, to co dostanie w zamian od PO? Przekonamy się w najbliższych miesiącach, gdy zaczną się roszady w spółkach i wydziałach UMŁ.

Tomasz Trela zapewnia, że decyzje personalne i strategiczne, których nie sprecyzowano w porozumieniu koalicyjnym, będą podejmowane na bieżąco, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Obecnie Trela chce skoncentrować się na modyfikacji projektu budżetu na 2015 rok.

- Zależy mi, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazły się zapisy z porozumienia koalicyjnego. Chcę, aby w budżecie było więcej na remonty placówek edukacyjnych, a talże na modernizację dróg gruntowych - zapowiada Trela. - To ważne, aby realizacja porozumienia koalicyjnego znalazła swoje odbicie już w budżecie na 2015 rok.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 23

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

o
olo

Wyborcy dali czerwona kartkę obCIACHom z SLD i Palikociarstwu, którzy choć mieli dużo pijanych żuli do głosowania oraz lewą kasę na kampanię wyborcza 2014 to i tak przegrali (4 lata wcześniej mieli 14% poparcia a teraz 8.8%). I słusznie bo nie brakuje przykładów gangsterstwa i lewicowej chciwości ich władzy jaką stosują po dorwaniu się do koryt.
Jak podał PAP 28.01.2014r w związku ze sprawą o korupcję, baron łódzkiej SLD Andrzej Pęczak (kumpel Oleksego, Millera, Kwaśniewskiego i ministra Sobotki co też siedział w pierdlu) jako poseł III RP trafił do aresztu w listopadzie 2004 roku. Po 25 miesiącach wyszedł na wolność po wpłaceniu 400 tys. zł kaucji. Początkowo w jednym procesie miała odpowiadać cała trójka oskarżonych fachowców lewicy (Pęczak, Dochnal i jego asystent), ale ponieważ b. poseł SLD i bron lewicy w Łódzkiem nie stawiał się na wyznaczone rozprawy ze względu na zły stan zdrowia, sąd wyłączył jego sprawę do odrębnego postępowania. W czerwcu 2012 roku pabianicki sąd skazał Dochnala (sponsora fundacji Jolanty Kwaśniewskiej) na 3 lata i 6 miesięcy więzienia oraz 450 tys. zł grzywny, a jego współpracownika na 2 lata i 10 miesięcy więzienia oraz grzywnę w wysokości 52,5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny. Sąd uznał wówczas, że Dochnal wręczył Pęczakowi ponad 545 tys. zł łapówek a jego współpracownik-ponad 245 tys. zł za informacje o prywatyzacji niektórych polskich przedsiębiorstw m.in hut stali i zakładów dystrybucji energii elektrycznej.

d
daq

Zrozum biedaku, że nic nią ma darmo. I tak ktoś za te twoje darmowe przejazdy zapłaci, tylko w innej formie, a po drodze urzędasy jeszcze z 20% rozkradna.

K
Kupować, ino mądrze

Remontować, ino rozsądnie.

Robić to tak, jakby robiło się dla siebie, bo o własne pieniądze w swojej kasie każda władza dbać potrafi; gorzej z "piniądzami" publicznymi.

M
MPK

a co z darmowymi biletami na przejazdy MPK, tak obiecywał, że to jeden z warunków do podpisania koalicji, jednak chęć władzy zmieniła jego podejście do ludzi, kolejny wielki oszust ;-(

F
Farmer John

•"Sikorski osądzał Hofmana, a sam… wziął z Sejmu ponad 77 tys. zł na podróże prywatnym autem!”
•"Gowin: „O ile na początku byłem przekonany o winie Adama Hofmana, to dzisiaj mam wątpliwości”
•"Paweł Wojtunik: Służba w CBA to trochę robota śmieciarza…”
•"Miller przegrywa z partyjnymi działaczami. To początek końca lidera SLD”
•"Wipler: „Posłowie PiS zostali zlinczowani medialnie”
•"Szczątki malezyjskiego boeinga jadą - przez Polskę - do Holandii. Samolot zostanie zrekonstruowany”
•"Zespół smoleński: Tupolew rozerwany przez trzy wybuchy”
•"Smoleńsk to film przeciwko złu. Jest to film niewygodny dla władzy, ale Polacy na niego czekają”
•"To nie zawłaszczanie 13 grudnia, ale jego odzyskiwanie z rąk ludzi, którzy czczą krwawych generałów”
•"Elbląg pierwszym miastem bez WOŚP? „Zabraknie nie tylko artystów, ale i wolontariuszy z puszkami”
•"Chwała Żołnierzom Wyklętym i honory dla Mikulskiego, czyli tożsamościowa schizofrenia III RP”
•"Rządzący wyraźnie boją się kandydatury Andrzeja Dudy”
•"Zapomniany jak Świtoń”
•"Czy i tym razem władza odwróci się plecami? Udało się zebrać 100 tys. podpisów pod akcją „Rodzice chcą mieć wybór!”
•"13 grudnia maszerujemy dla demokracji”
•"Girzyński dziękuje Kłopotkowi: „Sprawdził w kancelarii, wyszedł do dziennikarzy i publicznie stanął w mojej obronie”
•"Girzyński: Trwa nagonka na Prawo i Sprawiedliwość. Nikogo nie interesuje prawda, fakty. Chodzi tylko o wojnę”
•"Kombatanci: 13 grudnia pod dom Kiszczaka!
•"Andrzej Gwiazda: Przyjdźcie na marsz 13/12! „Nazywanie tych, którzy protestują - szaleńcami, jest czymś haniebnym!”
•"Fotyga: „Stwierdzenie prezydenta Komorowskiego, że nie ma zgody na podważanie wyników wyborów, przy tak dużej liczbie symptomów, jest bulwersujące”
•"To nie PO jest największym zagrożeniem dla opozycji i zmian w Polsce, lecz Bronisław Komorowski”
•"Awantura w TVP: dziennikarka sztorcuje Ziobrę! ... Tabliczka z napisem „klamstwakopacz.pl” stała się powodem ostrej scysji między Zbigniewem Ziobrą, a dziennikarką prowadzącą program „Woronicza 17”

•(...) Life is beautiful! ... Tusk wydał 100 tys. zł z naszych pieniędzy na lekcje angielskiego. I dostał „wypasiony” apartament! ... Za postępy Donalda Tuska w nauce języka angielskiego zapłacili wszyscy podatnicy ... Były premier raczej nie zamierza zwracać tych pieniędzy Polakom ... Donald Tusk, jako szef Rady Europejskiej, dostał na „dzień dobry” 200 tys. złotych, a jego miesięczna pensja wynosi teraz 100 tys. zł ... Tusk mieszka w hotelu, w którym za noc trzeba zapłacić 7000 tys. zł! Jego elegancki apartament w pięciogwiazdkowym hotelu ma aż 132 mkw. i jest trzy razy większy niż jego mieszkanie w Sopocie (...)

•(...) Nowa fala emigracji... Aż 2,8 mln dorosłych Polaków deklaruje chęć wyjazdu z kraju w przyszłym roku, a 700 tys. jest przekonanych, że to zrobi – wynika z najnowszego raportu Work Service opracowanego na podstawie badań Millward Brown ... Przyczyny decyzji o opuszczeniu Polski wynikają głównie z niskich dochodów młodych ludzi, jakie mogą osiągać w kraju ... stopa bezrobocia od kilku miesięcy spada, są w Polsce regiony, w których przekracza 30 proc. (np. powiat radomski czy szydłowiecki). Tam do szczęśliwców należą ci, którzy mają umowę o pracę i dostają 1 680 zł brutto, czyli tzw. płacę minimalną. Większość (jeśli w ogóle pracuje) zatrudniona jest na śmieciówkach i dostaje 5–8 zł za godzinę (...)

G
Gość

jaki finał afery taśmowej i m.in. oczernianiem i ośmieszaniem Polski i Polaków przez sam "kwiat" Platformy Obywatelskiej?

ł
łodzianin

ciekawe kiedy pachołki moskwy będą śladem swych poprzedników strzelać do robotników i katować opozycję pałami policyjnymi

G
Gość

Wszystko żle ,do kitu,miernota,bałagan,długi,beznadzieja,upadłość,zapaść,oszustwo,złodziejstwo,nie wiem czy wszystko wymieniłem?
Teraz malkontencji i wizjonerzy powinni być zadowoleni bo tak było za rządów kropiwnickiego i rządów pis w łodzi.

k
koszmar

tj. wykorzystywać chłonność najdroższych terenów miejskich w Centrum.
Im więcej kondygnacji w NCŁ, tym więcej corocznych wpływów do kasy Miasta z tytułu chociazby podatku od nieruchomości, który jest naliczany od powierzchni całkowitej danego budynku. Jeżeli intensywność zabudowy jest duża to miasto ma stały duży przypływ gotówki !
Nie zmarnujcie tej szansy...! Te słowa kieruję głównie do nowego wice, bo ekipa która już rządziła tego nie dostrzega... za to z niezwykłą łatwością zaciąga ciągle to nowsze kredyty nawet na spłatę odsetek i swoimi długami obarcza zwykłych łodzian w postaci podwyżek, których przy umiejetnosci zarabiania przez Miasto, mogłoby nie być !

w
w.

Reformy są niezbędne.
Tylko, ze reforma, to pogonienie od koryta kilkuset przydupasów partyjnych i kolejnych kilkuset zbędnych urzędników.
Reformy, to zmiany w zarządzaniu spółek miejskich które muszą zacząć generować zyski które zasilą budżet miasta.
Reformy, to zmniejszenie wydatków Miasta na wszelkiego rodzaju propagandę. Oznacza to bezrobocie dla Dziennikarzy którzy w ramach prostytucji zawodowej uprawiają niemiłosierną propagandę sukcesu.
Reformy, to też zwiększenie podatków dla mieszkańców (bal się skończył).
Reformy, to likwidacja zbędnej Straży Miejskiej.

Potrzebna jest też realna ocena możliwości utrzymania dofinansowania Unijnego.
Jak nie będzie kasy Unijnej to mamy bankructwo. Taki wariant musi koniecznie być rozpatrywany.
Ale taki wariant to jeszcze głębsze reformy.

G
Gość

Przez ostatnie 4 lata podstawowym hasłem do działania było; promować, kreować, Łódź pięknieje. Ale to tylko puste hasła.

Władzy najwyraźniej nie przeszkadza to, że brudne jest miasto (co ze słynną ustawą śmieciową, która miała oczyścić polskie miasta, polskie lasy, usunąć polskie dzikie wysypiska śmieci?!).
Władzy nie przeszkadzają rozjeżdżone i rozdeptane trawniki oraz psie kupy na chodnikach.
Władza wycina dużo drzew a sadzi mało (niechlubny przykład Przybyszewskiego, znacznie lepiej na Inflanckiej).
Władzy nie przeszkadzają pobazgrane ściany budynków.
Władzy nie przeszkadzają kwitnące chwasty i trawy, bo to klimat wiejski.
Władzy nie przeszkadzają jeżdżące stadami autobusy i tramwaje oraz mała częstotliwość (też z tymi stadami powiązana).
Władzy nie przeszkadzają menele drący mordy po nocach, wariaci "palący gumy", szaleni motocykliści, nierozgarnięci piesi, stuknięci rowerzyści.
Władzy nie przeszkadzają tzw. markety stawiane pod oknami lokatorów i w miejscu, gdzie rosły drzewa.
Władzy nie przeszkadzają straty spółek miejskich, nie przeszkadza fatalny wynik łódzkiego lotniska.
Władzy nie przeszkadza, że nadal nie ma Gospodarza dla każdego zakątku miasta; wystarcza, że jest jakiś wonerf.
Władza nie sprawdza co ile kosztuje, bo wiadomo że i tak musi być drogo, bo to taki biedny kraj i takie biedne bogate miasto.

Jest cudnie, jest koalicja, coraz mniej malkontentów, po prostu Raj, a pani premier obiecała i to też droga do Raju.
A jak masz wątpliwości to pamiętaj, że może być gorzej. I wypędźdalej do Anglii bo jak nie to będziesz miał Ukrainę.

B
Barnaba

W jakim kierunku zmierza nasz kraj?

q
ququ

1. jaki procent głosów zdobyło SLD ? marginalny. Więc dlaczego, mimo tak małego poparcie wyborców pozwala się im decydować o dalszych poczynaniach w mieście ?!?!
2. Dlaczego "spółki miejskie" muszą być częścią powyborczego łupu??? nie można nimi zarządzać w zdrowy sposób? zawsze musimy tworzyć sitwy i podejrzane układy??
3. Jak widać - tzw. program przedstawiany, choć coraz rzadziej przed wyborami - nie ma dla "polityków" żadnego znaczenia. Służy co najwyżej mamieniu naiwnych.
4. Jak długo będziemy potulnie akceptować traktowanie nas, wyborców, jako ciemnego, przed-wyborczego bydła ?? Nie taki był wynik wyborów w Łodzi - to nie SLD miało mieć udział w zarządzaniu miastem !!!!

m
mówy prawdę

cytat:
tajson (gość) • 07.12.14, 11:17:27

Moszczą się u koryta, my wszyscy za to płacimy.

e
ewelina

Brawo łodzianie tak trzymać !!!!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3