Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs pianistów z Paryża do Łodzi

Dariusz Pawłowski
Kilkunastu pianistów weźmie udział w rozpoczynającej się w piątek XVI edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Miłosza Magina, który narodził się w Paryżu, ale po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi.

Za ideą organizowania konkursu w Łodzi stoi Fundacja im. Miłosza Magina. Przedsięwzięcie odbywało się w Paryżu co dwa lata od 1985 roku.

- Profesor Miłosz Magin urodził się w Łodzi, dlatego naturalnym wydaje się organizowanie konkursu jego imienia właśnie w tym mieście - podkreśla Oliwia Różańska, pianistka, prezes fundacji, która przekonała córkę Miłosza Magina, Margot do przeniesienia konkursu do Łodzi. - Liczę również na to, że takie wydarzenie będzie również miało znaczenie dla promocji samej Łodzi.

Konkurs odbywa się trzech grupach o różnym poziomie trudności: podstawowej, zaawansowanej i koncertowej. Pierwsze nagrody w poszczególnych grupach mają wynieść odpowiednio: 70, 200 i 2 tys. euro. Koncert inauguracyjny konkursu odbędzie się 16 października w Klubie Nauczyciela (ul. Piotrkowska 137/139). Początek o godz. 18. Wstęp, jak i na pozostałe wydarzenia, jest wolny.

W sobotę, 17 października, także w Klubie Nauczyciela, od godz. 10 będzie można uczestniczyć w I etapie przesłuchań grupy koncertowej, od godz. 14 - grupy podstawowej, zaś od godz. 16 - grupy zaawansowanej.

19 października konkurs przeniesie się do Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi (ul. Ogrodowa 15). O godz. 11 rozpoczną się przesłuchania II etapu grupy koncertowej, a na godz. 14 zaplanowano ogłoszenie wyników przesłuchań grup podstawowej, zaawansowanej i koncertowej. Koncert laureatów konkursu odbędzie się 20 października od godz. 17 w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi.

Gościem specjalnym wydarzenie będzie Margot Magin, z którą spotkanie przewidziano w niedzielę 18 października od godz. 16 w Klubie Nauczyciela.

Miłosz Magin urodził się 6 lipca 1929 roku w Łodzi. Był wybitnym pianistą, kompozytorem i pedagogiem. Otrzymał wyróżnienie na V Konkursie Chopinowskim w Warszawie 1955, VI nagrodę w Konkursie Marguerite Long - Jacques Thibaud w Paryżu 1957 oraz Konkursie Vianna da Motta w Lizbonie. W roku 1960 przeniósł się wraz z rodziną do Francji. Trzy lata później uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu, ale dzięki uporowi i mozolnej pracy po kilku latach powrócił do sal koncertowych. Pozostawił po sobie liczne kompozycje. Zmarł niespodziewanie 4 marca 1999 roku podczas tournée koncertowego po Tahiti. Spoczął na cmentarzu Père Lachaise w Paryżu, kilka kroków od grobu Fryderyka Chopina, którego muzyki był niezrównanym interpretatorem...

Znakomity łodzianin należał do czołówki dwudziestowiecznych pianistów. Dzięki konkursowi jego imienia Łódź ma okazję, by o nim przypomnieć. Nie tylko mieszkańcom naszego miasta.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki