Kontrole autokarów przed wyjazdem i na trasie
Parking na błoniach Stadionu Narodowego – to jedno z miejsc, z którego w sobotni poranek wyjeżdżały autokary zabierające dzieci i młodzież na letnie kolonie i obozy. Tam też nie mogło zabraknąć inspektorów mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego, którzy sprawdzali wyjeżdżające autokary i ich kierowców.
Takie działania kontrolno-prewencyjne, prowadzimy w każde wakacje. Nasze kontrole dają rodzicom, opiekunom i organizatorom wyjazdu, większą pewność, że dzieci jadą sprawnym pojazdem, z odpowiednio przygotowanym do trasy kierowcą. Zwracają też uwagę przewoźników i kierowców, na istotne elementy ich pracy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze - mówił Szef ITD.
Stan techniczny autokarów turystycznych jest coraz lepszy. W trakcie ubiegłorocznych wakacyjnych działań inspektorzy skontrolowali 2048 autokarów. Ze względu na nieprawidłowości w stanie technicznym pojazdów, kontrole zakończyły się zatrzymaniem 74 dowodów rejestracyjnych, w tym 22 pojazdy nie dopuszczono do dalszej jazdy – podkreślił Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Kontrole autokarów są prowadzone w miejscach wyjazdu dzieci i młodzieży, jak również na trasach. Inspektorzy wakacyjne działania prowadzą przede wszystkim na głównych drogach, które prowadzą do najpopularniejszych regionów turystycznych. Kontrole autokarów są coraz bardziej szczegółowe, a gwarantuje to najnowocześniejszy sprzęt, jakim dysponuje Inspekcja Transportu Drogowego. Są to m.in. Mobilne Jednostki Diagnostyczne, którymi dysponuje każdy z 16. Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.
Kluczowy wpływ na bezpieczeństwo ma stan techniczny pojazdu, ale również kondycja psychofizyczna kierującego. Dlatego inspektorzy sprawdzają również trzeźwość i czas pracy kierowcy. Zmęczenie wynikające z niestosowania się do limitów czasu pracy, może mieć bardzo poważne, negatywne skutki. Ma wpływ na koncentrację, czas reakcji, czy prawidłowość oceny sytuacji na drodze przez kierującego – podkreślił Alvin Gajadhur.
Bezpieczna podróż i wakacyjny wypoczynek
Wakacje rozpoczęło 4,7 mln dzieci i młodzieży Są to najdłuższe w historii wakacje, szkolny dzwonek wybrzmi z powrotem 4 września.
Nie zwalnia nas to z troski o bezpieczeństwo. Chciałbym podziękować całej Inspekcji Transportu Drogowego za te działania, które przynoszą wymierne efekty. 1 procent niedopuszczonych do dalszej jazdy autokarów, jest to efekt prewencyjnej działalności Inspekcji Transportu Drogowego. Te kontrole nie są tylko po to, żeby zatrzymywać pojazdy, ale również żeby każdy przewoźnik miał świadomość tego, że niesprawny autokar i nieprzygotowany kierowca, nie odjedzie po kontroli z dziećmi. Dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo dzieci. Prosimy również rodziców dzieci, aby też o tym pamiętali i zgłaszali do Inspekcji Transportu Drogowego wyjazd, żeby mieć pewność co do samego przewozu – powiedział Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.
Szef resortu edukacji i nauki zaapelował do rodziców, żeby rozmawiali i ostrzegali dzieci przed ewentualnymi zagrożeniami, które mogą ich spotkać podczas wakacji.
Tutaj jest właśnie wielka rola rodziców, żeby uświadamiać dzieciom zagrożenia. Wszystko po to, żebyśmy wszyscy wrócili szczęśliwi i zdrowi do szkoły na początku września. Życzę wszystkim dzieciom, rodzicom i nauczycielom udanych, bezpiecznych wakacji – dodał Przemysław Czarnek.
Jak zgłosić autokar do kontroli?
Wystarczy skontaktować się z właściwym miejscowo Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego.
Ze względu na rosnącą liczbę kontroli realizowanych na wniosek rodziców i opiekunów, warto zgłosić konieczność ich przeprowadzenia z kilkudniowym wyprzedzeniem (dane poszczególnych WITD znajdują się na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/gitd/witd).
Inspektorzy, w miarę możliwości, przeprowadzą kontrolę w miejscu wyjazdu autokaru lub wskażą punkt kontrolny, do którego należy skierować autokar przed wyjazdem. W większych miejscowościach, inspektorzy i policjanci kontrolują autokary w wyznaczonych do tego celu miejscach.
Wspólnie zadbajmy o swoje bezpieczeństwo!
Szef Inspekcji Transportu Drogowego zwrócił uwagę, że za bezpieczeństwo na drogach odpowiadają wszyscy uczestnicy ruchu. Choć kierowcy zdjęli nogę z gazu, to nadal nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na najbardziej niebezpiecznych odcinkach polskich dróg, kierowców będą dyscyplinowały urządzenia systemu nadzorowanego przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD). To pół tysiąca fotoradarów, odcinkowe pomiary prędkości, pojazdy z wideorejestratorami na pokładzie oraz kamery rejestrujące wjazd na skrzyżowania z sygnalizacją świetlną.
W trakcie ubiegłorocznych wakacji, urządzenia CANARD zarejestrowały ponad 212,6 tys. naruszeń, w tym niemal 204,2 tys. przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Niechlubny rekordzista, w obszarze zabudowanym, w miejscowości Wojszyce przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał 161 km/h. Na drodze nie ma miejsca na takie zachowania, nie ma miejsca na brawurę – podkreślił Alvin Gajadhur.
Ciężarówki również pod kontrolą Inspekcji Transportu Drogowego
Obok kontroli autokarów i prędkości, inspektorzy będą sprawdzać też stan techniczny pojazdów ciężarowych oraz czas pracy i stan trzeźwości kierujących tymi pojazdami.
Inspektorzy będą także reagować, w przypadkach niestosowania się przez kierowców pojazdów ciężarowych do wakacyjnych zakazów ruchu. W okresie wakacyjnym pojazdy i zespoły pojazdów, których dotyczą zakazy jazdy, nie mogą wyjechać na drogę w następujących godzinach:
- w piątki od godz. 18:00 do 22:00;
- w soboty od godz. 8:00 do 14:00;
- w niedziele od godz. 8:00 do 22:00.
Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii i klęsk żywiołowych.
Polski przemysł motoryzacyjny, szanse i zagrożenia - debata
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?