Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kontrolują domy w całej Polsce i sprawdzają, czy źródło ciepła jest zgodne ze złożoną deklaracją CEEB

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Wideo
od 16 lat
Osoby, które zgłosiły swoje źródła ciepła do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) powinny spodziewać się wkrótce kontroli swoich domów. Celem tych wizyt jest sprawdzenie, czy złożona deklaracja jest prawdziwa.

Kontrole domów zapowiedział Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. W czasie kontroli sprawdzane będzie źródło ogrzewania w domu, a następnie będzie ono porównywane ze składaną wcześniej deklaracją CEEB. Przypomnijmy, że termin złożenia takiej deklaracji minął 30 czerwca 2022 r. Obowiązek ten dotyczył właścicieli lub zarządców budynków i lokali – zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych – w których znajduje się źródło ciepła.

Teraz jeśli kontrolerzy stwierdzą, że informacje zawarte w deklaracji wysłanej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków nie są prawdziwe, to właściciel budynku będzie musiał liczyć się z konsekwencjami. Prawdopodobnie na właściciela domu zostanie nałożona kara. 

Kto skontroluje nasz dom?

Kontrole są spowodowane tym, że wielu właścicieli gospodarstw domowych chciało wprowadzić poprawki, a nawet wycofać złożone wcześniej deklaracje do CEEB w celu wykazania zmiany rodzaju instalacji grzewczej. Zdarzało się tak, że wprowadzane poprawki wynikły z próby nielegalnego pozyskania jednorazowego dodatku węglowego przez wnioskodawców. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi surowa kara do 5 tys. zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, urzędnik, strażnik miejski, kominiarz lub inspektor środowiska sprawdzać mają nie tylko czy wykorzystywane źródło ciepła jest w CEEB, ale także pozyskać do systemu dodatkowe informacje o domu, w którym mieszkamy. Chodzi na przykład o rok budowy, grubości ocieplenia ścian, dachu, termomodernizacji, średniej temperaturze powietrza lub rocznym zużycia paliwa.

Co to jest CEEB?

CEEB to część większego Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), który ruszył 18 września 2023 r. i ma umożliwić zbieranie wystandaryzowanych informacji o budynkach i funkcjonujących w nich źródłach ciepła w całym kraju. Przypomnijmy, że w połowie 2021 r. wprowadzono dla właścicieli i zarządców budynków jedno- i wielorodzinnych obowiązek złożenia do CEEB deklaracji o wykorzystywanych źródłach ciepła. Obecnie w systemie znajduje się około 9,5 mln deklaracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki