Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Łódzkiem. Czy na kwarantannie można zdalnie pracować? Co z zasiłkami? Już blisko 24 tys. mieszkańców jest na kwarantannie

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na kwarantannie można pracować zdalnie, wówczas nie przysługuje zasiłek chorobowy
Na kwarantannie można pracować zdalnie, wówczas nie przysługuje zasiłek chorobowy Grzegorz Olkowski
Już blisko 24 tys. mieszkańców województwa łódzkiego przebywa na kwarantannie, gdyż miało kontakt z zarażonymi koronawirusem. To więcej niż osób, które zachorowały, a tych od początku pandemii w regionie jest 22,4 tys. Pojawia się coraz więcej pytań o to, czy na kwarantannie wolno pracować zdalnie.

Najwięcej osób na kwarantannie mieszka w powiecie tomaszowskim oraz w Łodzi iw powiecie łódzkim wschodnim. Z danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego z 28 października wynika, że w powiecie tomaszowskim jest 4607, natomiast w Łodzi i powiecie łódzkim wschodnim 4.433. W Piotrkowie i powiecie piotrkowskim sanepid objął kwarantanną 1701 osób, a w Skierniewicach i powiecie skierniewickim 1667.

Wraz z rosnącą liczbą osób na kwarantannie przybywa wątpliwości dotyczących tego, czy wolno im pracować. Chodzi o pracę zdalną, gdyż tym osobom nie wolno odpuszczać miejsca odbywania kwarantanny.

- Na podstawie decyzji sanepidu o kwarantannie ZUS wypłaca zasiłek chorobowy - mówi mecenas Paweł Wojciechowski, który specjalizuje się w prawie pracy. - Osobom, które otrzymują zasiłek chorobowy, nie wolno pracować. Jeśli jednak są w stanie wykonywać pracę zdalnie, to mogą zrezygnować z pobierania zasiłku i wówczas otrzymają wypłatę od pracodawcy. Jest to możliwe w przypadku tych pracowników, którzy są w stanie pracować z domu.
Potwierdza to Monika Kiełczyńska, rzecznik ZUS województwa łódzkiego, która przestrzega przed konsekwencjami łamania przepisów.

- Wykonywanie pracy zdalnej w okresie kwarantanny stanowi okoliczność pozbawiającą prawa do zasiłku chorobowego - zaznacza Monika Kiełczyńska. - Okres, w którym pracownik podlega obowiązkowi kwarantanny, nie jest tożsamy z niezdolnością do pracy z powodu choroby. Kwarantanna oznacza bowiem odosobnienie osoby zdrowej, u której nie stwierdzono zakażenia chorobą zakaźną, choć była narażona na takie zakażenie.

Rzecznik ZUS dodaje, że w przypadku, gdy pracownik w związku z odbywaniem kwarantanny nie wystąpi o zasiłek chorobowy oraz w uzgodnieniu ze swoim pracodawcą będzie wykonywał pracę zdalną, prawo do zasiłku chorobowego nie będzie mu przysługiwało. Będzie natomiast przysługiwało wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Na podobne okoliczności powołuje się również Kamil Kałużny, rzecznik Okręgowego Inspektoratu Pracy w Łodzi, który zwraca uwagę na to, że obowiązujące przepisy nie zabraniają pracownikowi objętemu kwarantanną świadczenia pracy zdalnej.

- Jeżeli więc zarówno stan zdrowia pracownika, jak i rodzaj pracy pozwalają na wykonywanie pracy poza miejscem jej stałego wykonywania (a dodatkowo pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy), należy uznać za dopuszczalne wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej - mówi Kamil Kałużny.

Podkreśla, że w przypadku objęcia pracownika kwarantanną wykonywanie pracy zdalnej powinno jednak zostać uzgodnione z pracownikiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki