Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościół Zesłania Ducha Świętego w Łodzi zostanie odnowiony. Prace zaczną się niebawem

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawny blask odzyska zabytkowy kościół Zesłania Ducha Świętego przy ulicy Piotrkowskiej 2, tuż przy placu Wolności. Remont świątyni jest możliwy dzięki wsparciu w wysokości 790 tysięcy złotych z kasy miasta.

Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację kopuły i tamburu, czyli części cylindrycznej pod nią. Prace zaczną się jeszcze w tym roku.

- Wcześniej zbudowaliśmy dom parafialny, a później w kościele odnowiliśmy witraże i cenne organy z końca XIX wieku. Ponadto częściowo osuszyliśmy fundamenty. Teraz bierzemy się za kopułę i tambur, a następnie za elewacje, które zamierzamy odnowić w 2017 roku - mówi ksiądz proboszcz Paweł Lisowski. I dodaje, że oprócz organów i witraży do cennego wyposażenia świątyni należą między innymi ambona i chrzcielnica.

Przeczytaj również: Ponad 3 mln złotych na remonty łódzkich zabytków

Kościół Zesłania Ducha Św. to jeden z najstarszych kościołów w Łodzi. Jego początki sięgają lat dwudziestych XIX wieku, czyli okresu powstania Łodzi przemysłowej. To wtedy przy ówczesnym Nowym Rynku, u wylotu ulicy Piotrkowskiej, powstały dwa bliźniacze budynki w stylu klasycystycznym: ratusz, którego wygląd przetrwał do dzisiaj oraz kościół ewangelicki Świętej Trójcy, który bardzo się zmienił.

A to dlatego, że w latach 1889-1891 został przebudowany i rozbudowany. Autorem projektu był znany przedsiębiorca budowlany Otto Gehlig, którego zabytkowy dom rodzinny przy ulicy Tuwima 17 jest właśnie remontowany. Powstała oryginalna, dość rzadka w Łodzi świątynia na planie krzyża greckiego zwieńczona okazałą kopułą i sześcioma wieżyczkami.

Czytaj też: Sesja Rady Miejskiej w Łodzi. Radni podzielili pieniądze na remonty łódzkich zabytków [LISTA]

„Mamy nadzieję w Bogu, że rozpoczęta w wierze i miłości chrześcijańskiej budowla będzie miejscem świętym, na którym nam i potomkom naszym Słowo Boże zawsze sprawiedliwe i czyste głoszone będzie” - czytamy w akcie erekcyjnym dołączonym do kamienia węgielnego.

Po drugiej wojnie światowej świątynię od ewangelików przejął Kościół katolicki i utworzył tam parafię Zesłania Ducha Świętego.

Przeczytaj także: Wojciech Szygendowski: Łódzkim zabytkom zaszkodził kapitał spekulacyjny

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 11-17 kwietnia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki